Mszyce: małe owady, wielkie problemy!
Mszyce pojawiają się już na początku sezonu – pierwsze osobniki można zaobserwować pod koniec marca, a miesiąc później widoczne są liczne kolonie (im cieplejsza zima i wiosna, tym szkodniki pojawiają się wcześniej i liczniej). Ich szybkiemu rozwojowi sprzyja ciepła i wilgotna pogoda (gdy rośliny rosną najintensywniej).
Te niewielkich rozmiarów owady, które zazwyczaj żerują w dużych skupiskach na wierzchołkach pędów, pąkach kwiatowych i spodniej stronie liści, żywią się sokiem roślin. Najbardziej zagrożone są miękkie, młode przyrosty. Na skutek nakłuwania tkanek i wysysania z nich soku liście skręcają się, marszczą i odbarwiają (często żółkną, czasem stają się czerwonawe lub fioletowe), a nawet karleją. Przy dużej inwazji szkodników roślinie grozi zahamowanie wzrostu, stopniowe obumieranie, a nawet śmierć!
Żerując, mszyce wydzielają lepką wydzielinę, tzw. spadź (słodką substancję, wabiącą m.in. mrówki), która może prowadzić do pojawienia się skupisk czarnych grzybów sadzakowych oraz prowadzić do wtórnych infekcji groźniejszymi patogenami. Przenoszą także między roślinami choroby wirusowe!
Jak rozpoznać mszyce?
Mszyce bardzo łatwo rozpoznać i trudno pomylić z innymi owadzimi szkodnikami! Mają okrągławe lub wydłużone ciało ze szpiczasto zakończonym odwłokiem, który po bokach ma dwie krótkie „rurki (tzw. syfony). Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze.
Występuje wiele gatunków mszyc – różniących się od siebie wielkością (od 2 do 5 mm), kolorem (mogą być zielone, czarne, brązowe lub żółte), a także roślinami, które atakują. W ogrodach najczęściej pojawiają się: zielono żółte mszyce na drzewach jabłoni, czarne mszyce burakowe uwielbiające buraki, fasolę i wiele innych roślin ogrodowych, mszyce porzeczkowo-czyściecowe na porzeczkach (zostawiają szpecące czerwone kreski) czy zielone mszyce różano-szczeciowe.
Preparaty do zwalczania mszyc
Nie zwlekaj, jak tylko zobaczysz pierwsze owady, opryskaj rośliny odpowiednim środkiem ochrony roślin! Przed każdym użyciem przeczytaj zalecenia zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zabieg wykonaj dokładnie, tak aby wszystkie części roślin były pokryte cieczą użytkową. W razie potrzeby powtórz opryskiwanie, kierując się zaleceniami i przestrzegając dawek oraz terminów!
Masz do wyboru wiele skutecznych preparatów (chemicznych i naturalnych) o różnym składzie i sposobie działania, które zabijają mszyce kontaktowo (po zetknięciu cieczy z owadem) lub systemicznie (gdy owady pobiorą truciznę wraz z sokiem z rośliny). Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym – sprawdź, gdzie możesz je kupić!
Poniższe preparaty mają szerokie spektrum działania! Oprócz mszyc zwalczają także wiele innych owadów, a niektóre z nich skuteczne są także przeciw przędziorkom i chorobom grzybowym. Pełną ofertę środków ochrony roślin marki PROTECT GARDEN znajdziesz na stronie: www.protect-garden.pl
Jak stosować preparaty do zwalczania mszyc?PRZECZYTAJ informacje na etykiecie-instrukcji stosowania preparatu. PRZESTRZEGAJ zaleceń, dawkowania i terminów. ODMIERZ odpowiednią ilość preparatu, a następnie WLEJ do opryskiwacza i DODAJ odpowiednią ilość wody. OPRYSKUJ rośliny tak, by dokładnie pokryć je cieczą roboczą. W razie potrzeby POWTÓRZ zabieg, kierując się zaleceniami, które znajdziesz w etykiecie. |
LIMOCIDE – Z OLEJKIEM Z POMARAŃCZY | NA SZKODNIKI I CHOROBY
To doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Ze względu na szerokie spektrum działania, nie trzeba martwić się diagnozą, co atakuje daną roślinę. Wystarczy zastosować Limocide, który wykazuje potrójne działanie: zwalcza owady, przędziorki i choroby! To preparat czerpiący swoje działanie z natury – substancją czynną jest 6% olejek pomarańczowy. Zaczyna działać już po 2-3 godzinach od zastosowania i ma tylko 24H karencji!
LIMOCIDE 3w1
Koncentrat do rozcieńczania wodą do ochrony roślin przed szkodnikami, w tym przędziorkami i chorobami grzybowymi uprawianych w gruncie i pod osłonami wybranych warzyw oraz krzewów i drzew owocowych, róż i innych roślin ozdobnych | Dowiedz się więcej |
Limocide zwalcza: szkodniki: mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowca winoroślowego oraz choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych.
SANIUM – UKŁADOWY | DZIAŁA NAJDŁUŻEJ!
Zawiera najnowszą substancję owadobójczą – flupiradifuron, która rozpoznaje różnice między owadami na poziomie receptorów, dzięki czemu skutecznie zwalcza szkodniki, a jednocześnie ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa dla owadów pożytecznych.
|
|
Sanium zwalcza: mszyce, skoczki, mączliki szklarniowe, czerwce, misecznika tujowca. Działa długo, nawet do 60 dni (nie jest zmywany przez deszcz), dlatego nie trzeba będzie powtarzać zabiegu. Ponadto jest wyjątkowo skuteczny, dzięki unikalnemu mechanizmowi rozprzestrzeniania się substancji czynnej.
DELTAM – KONTAKTOWY | DZIAŁA NAJSZYBCIEJ!
Deltametryna zawarta w preparacie Deltam jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, wywołuje natychmiastowe działanie, poprzez blokowanie kanałów sodowych w komórkach nerwowych owadów. Zaczyna działać już po 15 min, a pełny efekt biobójczy widoczny jest już po 1 godzinie!
Koncentrat do rozcieńczania wodą, do ochrony przed szkodnikami uprawianych w gruncie i pod osłonami roślin ozdobnych, warzyw oraz jabłoni i truskawek | Dowiedz się więcej |
|
Deltam zwalcza mszyce oraz inne szkodniki: mączliki, gąsienice motyli, w tym ćmę bukszpanową oraz poskrzypkę liliową, stonkę ziemniaczaną, kwieciaki, skoczki. Może być używany w uprawie roślin ozdobnych i warzyw, w gruncie i pod osłonami.
MULTIROSE – KONTAKTOWY I UKŁADOWY | NA SZKODNIKI I CHOROBY RÓŻ
Multirose zawiera deltametrynę (na szkodniki) o działaniu kontaktowym i tebukonazol (na choroby grzybowe) działający układowo, dzięki czemu działa szybko i zapewnia roślinom pełną ochronę zarówno przed szkodnikami jak i chorobami grzybowymi.
|
Multirose zwalcza: mszyce i choroby grzybowe roślin takie jak mączniaki prawdziwe, rdze i plamistości liści, w tym czarną plamistość róży.
|