Logo
Logo

Skuteczne sposoby na zwalczanie szkodników

Mszyce to najbardziej znienawidzone szkodniki – potwierdzi to każdy, kto z nimi walczył! Atakują i niszczą wiele różnych roślin ogrodowych i doniczkowych – od młodych siewek po dojrzałe egzemplarze. Jeśli im nie przeszkodzisz, uszkodzą liście i pędy, zahamują rozwój, a w skrajnych przypadkach zdziesiątkują nasadzenia w Twoim ogrodzie!

Działaj szybko, już po zauważeniu pierwszych szkodników. Owady bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny! Opryskaj je odpowiednim środkiem ochrony roślin. Oto sprawdzone preparaty marki PROTECT GARDEN.
Spis treści
Dlaczego mszyce są groźne? Jak wyglądają mszyce? Jak skutecznie zwalczać mszyce? Polecamy preparaty Preparat z naturalnym olejkiem pomarańczowym Preparaty o długim działaniu Preparat o natychmiastowym działaniu Kompleksowa ochrona róż

Mszyce: małe owady, wielkie problemy!

Mszyce pojawiają się już na początku sezonu – pierwsze osobniki można zaobserwować pod koniec marca, a miesiąc później widoczne są liczne kolonie (im cieplejsza zima i wiosna, tym szkodniki pojawiają się wcześniej i liczniej). Ich szybkiemu rozwojowi sprzyja ciepła i wilgotna pogoda (gdy rośliny rosną najintensywniej).

Te niewielkich rozmiarów owady, które zazwyczaj żerują w dużych skupiskach na wierzchołkach pędów, pąkach kwiatowych i spodniej stronie liści, żywią się sokiem roślin. Najbardziej zagrożone są miękkie, młode przyrosty. Na skutek nakłuwania tkanek i wysysania z nich soku liście skręcają się, marszczą i odbarwiają (często żółkną, czasem stają się czerwonawe lub fioletowe), a nawet karleją. Przy dużej inwazji szkodników roślinie grozi zahamowanie wzrostu, stopniowe obumieranie, a nawet śmierć!

Żerując, mszyce wydzielają lepką wydzielinę, tzw. spadź (słodką substancję, wabiącą m.in. mrówki), która może prowadzić do pojawienia się skupisk czarnych grzybów sadzakowych oraz prowadzić do wtórnych infekcji groźniejszymi patogenami. Przenoszą także między roślinami choroby wirusowe!

mszyce na młodych pędach i kwiatach

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce bardzo łatwo rozpoznać i trudno pomylić z innymi owadzimi szkodnikami! Mają okrągławe lub wydłużone ciało ze szpiczasto zakończonym odwłokiem, który po bokach ma dwie krótkie „rurki (tzw. syfony). Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze.

Występuje wiele gatunków mszyc  różniących się od siebie wielkością (od 2 do 5 mm), kolorem (mogą być zielone, czarne, brązowe lub żółte), a także roślinami, które atakują. W ogrodach najczęściej pojawiają się: zielono żółte mszyce na drzewach jabłoni, czarne mszyce burakowe uwielbiające buraki, fasolę i wiele innych roślin ogrodowych, mszyce porzeczkowo-czyściecowe na porzeczkach (zostawiają szpecące czerwone kreski) czy zielone mszyce różano-szczeciowe.

Sprawdzaj spodnią stronę liści i najmłodsze pędy, czy nie ma na nich kolonii mszyc. Działaj natychmiast opryskaj rośliny po zauważeniu pierwszych szkodników. Bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne nasadzenia te niewielkie owady w krótkim czasie stają się dużym problemem!

 
mszyce na spodniej stronie liścia

Preparaty do zwalczania mszyc

Nie zwlekaj, jak tylko zobaczysz pierwsze owady, opryskaj rośliny odpowiednim środkiem ochrony roślin! Przed każdym użyciem przeczytaj zalecenia zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zabieg wykonaj dokładnie, tak aby wszystkie części roślin były pokryte cieczą użytkową. W razie potrzeby powtórz opryskiwanie, kierując się zaleceniami i przestrzegając dawek oraz terminów!

Masz do wyboru wiele skutecznych preparatów (chemicznych i naturalnych) o różnym składzie i sposobie działania, które zabijają mszyce kontaktowo (po zetknięciu cieczy z owadem) lub systemicznie (gdy owady pobiorą truciznę wraz z sokiem z rośliny). Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym sprawdź, gdzie możesz je kupić!

Poniższe preparaty mają szerokie spektrum działania! Oprócz mszyc zwalczają także wiele innych owadów, a niektóre z nich skuteczne są także przeciw przędziorkom i chorobom grzybowym. Pełną ofertę środków ochrony roślin marki PROTECT GARDEN znajdziesz na stronie: www.protect-garden.pl

jak stosować Limocide

Jak stosować preparaty do zwalczania mszyc?

PRZECZYTAJ informacje na etykiecie-instrukcji stosowania preparatu. PRZESTRZEGAJ zaleceń, dawkowania i terminów. ODMIERZ odpowiednią ilość preparatu, a następnie WLEJ do opryskiwacza i DODAJ odpowiednią ilość wody. OPRYSKUJ rośliny tak, by dokładnie pokryć je cieczą roboczą. W razie potrzeby POWTÓRZ zabieg, kierując się zaleceniami, które znajdziesz w etykiecie. 

LIMOCIDE Z OLEJKIEM Z POMARAŃCZY | NA SZKODNIKI I CHOROBY

To doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Ze względu na szerokie spektrum działania, nie trzeba martwić się diagnozą, co atakuje daną roślinę. Wystarczy zastosować Limocide, który wykazuje potrójne działanie: zwalcza owady, przędziorki i choroby! To preparat czerpiący swoje działanie z natury – substancją czynną jest 6% olejek pomarańczowy. Zaczyna działać już po 2-3 godzinach od zastosowania i ma tylko 24H karencji!

  LIMONCIDE 3w1

LIMOCIDE 3w1

Koncentrat do rozcieńczania wodą do ochrony roślin przed szkodnikami, w tym przędziorkami i chorobami grzybowymi uprawianych w gruncie i pod osłonami wybranych warzyw oraz krzewów i drzew owocowych, róż i innych roślin ozdobnych | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

Limocide zwalcza: szkodniki: mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowca winoroślowego oraz choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych.

SANIUM UKŁADOWY | DZIAŁA NAJDŁUŻEJ!

Zawiera najnowszą substancję owadobójczą – flupiradifuron, która rozpoznaje różnice między owadami na poziomie receptorów, dzięki czemu skutecznie zwalcza szkodniki, a jednocześnie ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa dla owadów pożytecznych.

SANIUM AL
SANIUM AL

Gotowy do użycia środek owadobójczy do ochrony roślin ozdobnych, sadowniczych i warzyw przed najczęściej występującymi szkodnikami | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

SANIUM PIN
SANIUM PIN

Preparat 2 w 1, łączący działanie na szkodniki z nawozem, w postaci pałeczek doglebowych, do stosowania na rośliny ozdobne wewnątrz pomieszczeń | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

Sanium zwalcza: mszyce, skoczki, mączliki szklarniowe, czerwce, misecznika tujowca. Działa długo, nawet do 60 dni (nie jest zmywany przez deszcz), dlatego nie trzeba będzie powtarzać zabiegu. Ponadto jest wyjątkowo skuteczny, dzięki unikalnemu mechanizmowi rozprzestrzeniania się substancji czynnej.

DELTAM KONTAKTOWY | DZIAŁA NAJSZYBCIEJ!

Deltametryna zawarta w preparacie Deltam jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, wywołuje natychmiastowe działanie, poprzez blokowanie kanałów sodowych w komórkach nerwowych owadów. Zaczyna działać już po 15 min, a pełny efekt biobójczy widoczny jest już po 1 godzinie!

DELTAM
DELTAM

Koncentrat do rozcieńczania wodą, do ochrony przed szkodnikami uprawianych w gruncie i pod osłonami roślin ozdobnych, warzyw oraz jabłoni i truskawek | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

DELTAM AL
DELTAM AL

Gotowy preparat do bezpośredniego stosowania, bez konieczności rozrabiania, co znacznie ułatwia zabiegi ochrony. Opakowanie zawiera 1 litr gotowego roztworu. Ze względu na wygodę użycia środek polecany jest szczególnie do ochrony roślin w domu, na balkonach i tarasach | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

Deltam zwalcza mszyce oraz inne szkodniki: mączliki, gąsienice motyli, w tym ćmę bukszpanową oraz poskrzypkę liliową, stonkę ziemniaczaną, kwieciaki, skoczki. Może być używany w uprawie roślin ozdobnych i warzyw, w gruncie i pod osłonami. 

MULTIROSE – KONTAKTOWY I UKŁADOWY | NA SZKODNIKI I CHOROBY RÓŻ

Multirose zawiera deltametrynę (na szkodniki) o działaniu kontaktowym i tebukonazol (na choroby grzybowe) działający układowo, dzięki czemu działa szybko i zapewnia roślinom pełną ochronę zarówno przed szkodnikami jak i chorobami grzybowymi.

  MULTIROSE
MULTIROSE

Koncentrat do rozpuszczenia w wodzie, do ochrony róż i roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami | Dowiedz się więcej

KUP TERAZ

Multirose zwalcza: mszyce i choroby grzybowe roślin takie jak mączniaki prawdziwe, rdze i plamistości liści, w tym czarną plamistość róży.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

  logo PROTECT GARDEN
Artykuł powstał we współpracy z marką PROTECT GARDEN
Więcej praktycznych porad oraz produktów znajdziesz na: www.protect-garden.pl

 

Autor
Skuteczne sposoby na zwalczanie szkodników
Skuteczne sposoby na zwalczanie szkodników
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl