Logo
Logo

Sanium – uniwersalny środek owadobójczy

Sanium to preparat zwalczający owady, który można stosować w różnorodnych uprawach nieprofesjonalnych – od warzywniaka po rośliny pokojowe. W sprzedaży dostępne są różne formy, które bazują na flupyradifuronie. Jak i na co stosować insektycyd Sanium? Jak poprawnie wykonywać zabiegi ochronne?

Z artykułu dowiesz się:
  • Co to Sanium i jak działa?
  • Na jakie szkodniki stosuje się Sanium?
  • Jak stosujemy preparat?
  • Zasady stosowania insektycydów?

Jaki skład ma Sanium i jak działa?

Sanium dostępny w sklepach ogrodniczych może mieć różną formę. Do ochrony większej liczby roślin, np. w warzywniaku czy ogólnie w ogrodzie, zaleca się skorzystać z koncentratu, który rozrabia się z wodą i stosuje przy użyciu opryskiwacza. Na mniejszych „powierzchniach”, np. w uprawie roślin na balkonie i tarasie można korzystać z Sanium Al – w sprayu. Jest od razu gotowy do użycia. Do ochrony roślin pokojowych często używa się Sanium Pin – pałeczek owadobójczych zawierających także składniki pokarmowe (nawóz).

Substancją aktywnie czynną zawartą w Sanium jest flupyradifuron. To związek z grupy butenolidów. Działa kontaktowo i żołądkowo. Ma podobny mechanizm co neonikotynoidy, czyli wpływa na układ nerwowy. Prowadzi do paraliżu owadów, a później do śmierci. W odróżnieniu od powyżej wymienionej grupy charakteryzuje się mniejszą toksycznością dla środowiska naturalnego.

W jakich uprawach i na jakie szkodniki stosować Sanium?

Sanium jest typowym preparatem na powszechne szkodniki występujące w szczególności w uprawach pod osłonami oraz w domu. Wykazuje wysoką skuteczność m.in. w zwalczaniu wszędobylskich mszyc, skoczków i mączlików. Producenci reklamują go także jako środek na grupę czerwców. Do tej grupy zaliczają się m.in. wełnowce, tarczniki i miseczniki. Trzeba jednakże pamiętać, że owady są chronione naroślami (pancerzykami – tarczkami lub tworami przypominającymi strzępki waty). Dlatego skuteczność jest obniżona i zwykle potrzeba powtarzania zabiegów lub łączenia różnych metod zwalczania (np. z manualną).

Sanium stosuje się u różnorodnych grup roślin:

Sanium AL – spray owadobójczy – 1 l | Protect Garden
Sanium AL – spray owadobójczy
Zupełna nowość wśród preparatów owadobójczych. Sanium zawiera nową substancję czynną – flupyradifuron, dzięki czemu preparat wykazuje wyższą skuteczność niż inne, do tej pory stosowane środki na szkodniki.
Kup online w naszym sklepie

Jak stosować Sanium?

Dokładny sposób stosowania zależy od formy – należy kierować się instrukcjami opracowanymi przez producenta. Najłatwiej korzysta się z pałeczek owadobójczych, które wystarczy umieścić w podłożu. Działają nawet do kilkunastu tygodni. Preparat w sprayu nie wymaga rozcieńczania, jest od razu gotowy do użycia.

Najwięcej pracy jest więc z typowym insektycydem w formie koncentratu, który rozrabia się z wodą. Należy stosować się do zalecanych dawek. Nadmierne stężenie jest jeszcze bardziej szkodliwe dla przyrody, zbytnie rozcieńczenie obniża skuteczność. Dawkę dostosowuje się także względem rodzaju roślin.

Zaleca się wykonywać na danej roślinie maksymalnie dwa zabiegi w sezonie. Jeśli owady nadal „dokuczają” zieleni, wybiera się insektycydy zawierające substancje aktywnie czynne należące do innych grup. To ogranicza ryzyko nabycia odporności u szkodników.

Okres karencji dla warzyw wynosi 3 dni, dla drzew i krzewów owocowych 14 dni. Roślin ozdobnych karencja nie dotyczy.

Jak stosować insektycydy?

  • Insektycydy, w tym Sanium, stosuje się rano lub wieczorem. Ogranicza to szkodliwość dla organizmów pożytecznych, np. pszczół. Takie terminy wybiera się także w pielęgnacji roślin pokojowych. Co prawda, nie ma to znaczenia dla zapylaczy, ale zabieg powoduje mniejszy stres fizjologiczny u zieleni.
  • Zabiegi w ogrodzie czy na balkonie wykonuje się przy bezdeszczowej i w miarę możliwości bezwietrznej pogodzie. Należy unikać skrajnych temperatur – dużych chłodów i upału.
  • Preparatem należy dokładnie pokryć części roślin (i owady). Newralgiczne miejsca, lubiane przez szkodniki to dolna strona blaszek liściowych i zagłębienia kory (u drzew oraz krzewów).
  • Stosując insektycydy za pomocą opryskiwacza należy używać ochronnego ubioru, maski, okularów i rękawic. Nie wolno bagatelizować zagrożenia. Preparaty mogą doprowadzić także do zatruć u ludzi.
  • Resztki zawiesiny nie wolno wylewać, lecz należy je zużyć na roślinach. Podobnie postępuje się z popłuczynami powstającymi podczas czyszczenia opryskiwacza.

Sanium to preparat, który warto stosować naprzemiennie z innymi środkami ochrony. Sprawdza się w zwalczaniu popularnych gatunków i grup szkodników.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: u_3heuehh/Pixabay

Autor
Sanium – uniwersalny środek owadobójczy
Sanium – uniwersalny środek owadobójczy
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl