Logo
Logo

Jak zwalczać czerwce? | Brązowe narośla na roślinach domowych i nie tylko

Na liściach lub pędach naszych roślin domowych mogą się czasem pojawiać dziwne, małe brązowawe narośla. Są twarde i wydają się niegroźne. Nic bardziej mylnego! To owady – szkodniki z grupy czerwców, które wysysają soki roślinne z naszych kwiatów. Sprawdź, jak bezpiecznie się ich pozbyć.

Spis treści
Co to czerwce? Na jakich roślinach domowych mogą pojawić się czerwce? Jakie są objawy żerowania czerwców? Jak walczyć z czerwcami? Film: Poradnik jak walczyć z czerwcami na hortensjach

Co to czerwce?

Czerwce (łac. Coccoidea) do bardzo liczna nadrodzina owadów, do której zaliczamy miseczniki, tarczniki i wełnowce. Z wyglądu są niezwykle ciężkie do odróżnienia – szczególnie samice różnych gatunków, które żerują na naszych roślinach, mają postać bezskrzydłą, nieruchomą i pokrytą tzw. łuską lub w przypadku wełnowców włóknami. Osiągają długość do ok. 5 mm i często jedyną wyraźną różnicą okazuje się ich kolor (który dla utrudnienia sprawy jest taki sam dla wielu gatunków!).

Na jakich roślinach domowych mogą pojawić się czerwce?

Owady te pojawiają się zarówno na roślinach ogrodowych jak i domowych. W przypadku tych drugich należy zwracać szczególną uwagę na pędy kaktusów, zdrewniałe pędy i gałązki krzewów doniczkowych (np. cytrusów, kamelii itp.).

Jakie są objawy żerowania czerwców?

Owady dość łatwo zauważyć. Nieruchome samice pokryte twardą łuską lub "wełenką" często są wyraźnie widoczne na korze i liściach roślin. Dodatkowo wydzielają lepką spadź, na której mogą pojawić się czarne grzyby sadzakowe.

Jak walczyć z czerwcami?

By zwalczyć czerwce można przede wszystkim je zeskrobywać – mechaniczne odrywanie tarczek (samic owadów) jest dość łatwe.

Można też stosować specjalne owadobójcze pałeczki glebowe lub opryski preparatem olejowym.

Film: Poradnik jak walczyć z czerwcami na hortensjach

ogród na co dzień / Youtube

 

Zdjęcie tytułowe: Thejasvi / CC BY-SA 2.0 / Red/pink wax scale

Autor
Jak zwalczać czerwce? | Brązowe narośla na roślinach domowych i nie tylko
Jak zwalczać czerwce? | Brązowe narośla na roślinach domowych i nie tylko
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl