Logo
Logo

Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania

Tarczniki i miseczniki to uciążliwe owady, które u nas najczęściej można spotkać na roślinach doniczkowych. Chociaż nie są tak powszechne jak mszyce czy przędziorek, powodują nie mniejsze straty. Można zwalczać je środkami chemicznymi – lub jeszcze lepiej – domowymi, bardziej ekologicznymi sposobami.

Streszczenie artykułu
Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które mogą stanowić duże zagrożenie dla roślin domowych. Są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Warto znać domowe sposoby na ich zwalczanie, aby chronić swoje rośliny. Pierwszym krokiem jest zawsze dokładna obserwacja rośliny, której stan może wskazywać na obecność szkodników. Tarczniki i miseczniki są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Są to szkodniki ssące, które żywią się sokiem roślin. W celu zwalczania tych szkodników, można stosować preparaty chemiczne, ale istnieją również naturalne metody. Wśród nich najbardziej skuteczne są: mycie rośliny wodą z dodatkiem płynu do naczyń, przemywanie liści spirytusem, czy też zastosowanie wywaru z czosnku, cebuli lub papryki. Dla zapobiegania pojawieniu się tarczników i miseczników warto regularnie kontrolować stan roślin, a także zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, w tym odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża. Przy zastosowaniu tych metod, można skutecznie chronić swoje rośliny domowe przed szkodliwym działaniem tarczników i miseczników.
Spis treści
Co o tarcznikach i misecznikach warto wiedzieć? Dlaczego tarczniki i miseczniki są tak trudne do zwalczenia? Jak i czym zwalczać tarczniki i miseczniki? Zobacz skuteczne preparaty! Jakie domowe sposoby działają na tarczniki i miseczniki?

Tarczniki i miseczniki: szkodniki roślin domowych

Tarczniki i miseczniki żerują na popularnych roślinach doniczkowych – najczęściej można je spotkać m.in. na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach.

Owady lubią wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. Optymalne dla nich warunki to mocno ogrzewane zimą mieszkania. Z reguły występują na młodych pędach lub spodniej części blaszki liściowej. Wysysają sok z roślin powodując ich osłabienie, stopniowe więdnięcie lub deformacje. W czasie żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) pozostawiają wydzieliny, które mogą prowadzić do infekcji patogenami powodującymi choroby.

Tarczka na roślinie (fot. Jacopo Werther (CC_BY_2.0) - Wikimedia Commons)
Fot. Jacopo Werther/Wikimedia Commons ↓

Budowa owadów: tarczki, które zapewniają ochronę

Szkodniki należą do nadrodziny czerwców. Zwykle mają 3-5mm długości. Charakteryzuje je specyficzna, spłaszczona budowa ciała.

Posiadają "tarczki" – twarde, brązowe pokrywy, zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Owady są bardzo podobne do siebie – różnice ciężko dostrzec gołym okiem.

"Tarczki" u miseczników są integralną częścią ciała (u tarczników można je oddzielić od ciała). Ze względu na taką budowę, organizmy są dość odporne na środki ochrony roślin.

Tarczki na pędach (fot. Gilles San Martin Flickr CC BY-SA 2.0)
Fot. Gilles San Martin/Flickr ↓

Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników

Specjalistyczne środki ochrony roślin można nabyć w sklepach ogrodniczych. Są to jednak z reguły pałeczki, które umieszcza się w glebie profilaktycznie lub insektycydy (np.: Tarcznik Ultra, Confidor), które należy zastosować w chwili wychodzenia larw spod tarczek. W tym drugim przypadków odpowiednie stadium rozwoju łatwo można przeoczyć (w dodatku nie przebiega równomiernie). Dlatego zamiast chemii warto rozważyć stosowanie domowych środków.

Pałeczki na tarczniki
Pałeczki na tarczniki
Substral Tarcznik Ultra to profesjonalny środek owadobójczy, dostępny w formie prostych w użyciu pałeczek. Preparat przeznaczony jest do zwalczania mszyc na begonii zimowej, misecznika cytrusowca na bluszczu i mączlika szklarniowego na gerberze, które możemy zaobserwować u roślin ozdobnych w pomieszczeniach zamkniętych.
Kup w naszym sklepie
Tarczki na pędach i liściach (fot. Alhmodeus (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons) Fot. Diaspididae Alhmodeus/Wikimedia Commons ↓

Domowe sposoby ochrony roślin: alkohol, szare mydło lub ocet

Okazuje się, że tarczniki najefektywniej usuwać ręcznie – przynajmniej z roślin o dość mocnych liściach i pędach. Owada można oderwać od liścia lub pędu ostrym patykiem, ewentualnie wykałaczką. Zabieg oczyszczania roślin należy przeprowadzić kilkukrotnie, w odstępach 1-2 tygodniowych.

Dobrym środkiem na owady jest szare mydło rozrobione z wodą, alkohol etylowy, denaturat lub ocet. Szmatkę nasączoną jedną z wymienionych cieczy przemywa się dokładnie roślinę, usuwając przy okazji drobne szkodniki.

Dodatkowo rośliny można opryskać preparatami ekologicznymi z czosnku, cebuli lub pokrzywy. Gnojówki (lub inny rodzaj środka) powinien być mocniej rozcieńczony niż w przypadku stosowania na roślinach ogrodowych. To działanie profilaktyczne. W przypadku żerowania owadów rzadko jest skuteczne – jednak może nie dopuścić do ich gradacji i przy okazji zwalcza choroby grzybowe.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Schildläuse an Zitruspflanze/4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcia w tekście: fot. Scale insect Jacopo Werther/CC BY 2.0/Wikimedia CommonsGilles San Martin Flickr/CC BY-SA 2.0Diaspididae_Alhmodeus/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Autor
Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania
Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jolanta

05-11-2020 16:25

Witajcie kochani. Ja mam miseczniki na 2 m drzewkach liść laurowy....od marca...walczę z nimi od sposobów domowych, ekologicznie a później chemią co tydzień. Używałam ręcznie.spokoj względny był lipiec sierpień. Obecnie obawiam się wstawić je do domu ,żeby nie przeniosły ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl