Preparaty olejowe – jak działają, jak i kiedy stosować?

stosowanie preparatów olejowych na szkodniki fot. encierro - Fotolia

W sadach coraz częściej stawia się na ochronę drzew i krzewów przed szkodnikami z wykorzystaniem preparatów olejowych. W ten sposób można skutecznie walczyć m.in. ze stałymi żarłocznymi bywalcami – np. mszycami oraz przędziorkiem. Jak skutecznie stosować takie środki?

Posłuchaj
00:00
129
Spis treści
Jak działają preparaty olejowe? Co zawierają? Czym się charakteryzują? Jakie preparaty olejowe wybrać do stosowania w ogrodzie? Kiedy stosować preparaty olejowe? Kiedy wykonać opryski?

Jak działają preparaty olejowe?

Preparaty olejowe różnych producentów (niezależnie od konkretnego rodzaju) działają w podobny sposób. Gdy opryskasz nimi szkodnika, te zatykają jego aparaty oddechowe, przez co owady giną! Podobnie się dzieje, gdy opryskasz nimi jaja szkodników - zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia. Może brzmi to okrutnie, ale niestety w uprawie roślin bywa koniecznością.

Opryskiwanie preparatami olejowymi to popularna i skuteczna metoda zwalczania przędziorków, mszyc, misecznika śliwowego, bawełnicy korówki i skorupika jabłoniowego. Stosowana jest zarówno w uprawach profesjonalnych (w dużych sadach owocowych) ale także coraz częściej w przydomowych ogrodach.

Najczęściej stosuje się opryski z oleju parafinowego lub rydzowego - np: Agrocover, Promanal, Emulpar, Euparen, Siltac. Bardzo istotne jest dokładne pokrycie ciała owadów cieczą roboczą. Tylko wtedy będą działać! Zginą jedynie szkodniki pokryte preparatem!

Emulpar 940 EC Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki, Sklep ZielonyOgrodek pl
Emulpar 940 EC – Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki
Produkt na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół.
Kup online
Treol 770 EC
TREOL 770 EC
Treol 770 EC jest insektycydem i akarycydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo, w sposób mechaniczny. Preparat tworzy na powierzchni ciała szkodnika szczelny film blokując procesy oddychania. Zawartość substancji czynnej: olej parafinowy – 770 g/ L (89,6%)
Kup online

Kiedy stosować preparaty olejowe?

Środki ochrony roślin oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. W profesjonalnych sadach wielu sadowników stosuje je nawet w okresie bezlistnym (np.: w połączeniu z miedzią). Taki zabieg pozwala ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka (niszczy jaja, larwy, ale nie owady dorosłe). W podobny sposób (ale przy mieszaniu z siarką) zwalcza się miodówkę gruszową. Standardowy termin to jednak faza pękania pąków i faza zielonego pąka.

Prace powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepły, słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. Preparaty olejowe w warunkach dużego chłodu mogą powodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności (wystąpienie drobnych plamek na liściach, bez jednak większej szkody dla zieleni). Ponadto do ochrony zieleni wykorzystywane są oleje: rydzowy i rzepakowy.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: encierro / Fotolia

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Ewa
16-03-2021 11:09
Siltac nie jest preparatem olejowym, a silikonowym. Dużo bardziej bezpiecznym, nawet podczas przymrozku nie spowoduje objawów fitotoksyczności. Siltac powoduje unieruchomienie szkodnika, więc metoda oprysku jest taka jak przy olejach - ciecz musi dotrzeć do ciała szkodnika, by je unieszkodliwić. ...
Gość Ciekawa
03-03-2020 06:46
Czy te preparaty olejowe pomogą zabić przędziorki? Co roku mam z nimi problem, zwłaszcza na karłowych świerkach!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści