Jak działają preparaty olejowe?
Preparaty olejowe różnych producentów (niezależnie od konkretnego rodzaju) działają w podobny sposób. Gdy opryskasz nimi szkodnika, te zatykają jego aparaty oddechowe, przez co owady giną! Podobnie się dzieje, gdy opryskasz nimi jaja szkodników - zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia. Może brzmi to okrutnie, ale niestety w uprawie roślin bywa koniecznością.
Opryskiwanie preparatami olejowymi to popularna i skuteczna metoda zwalczania przędziorków, mszyc, misecznika śliwowego, bawełnicy korówki i skorupika jabłoniowego. Stosowana jest zarówno w uprawach profesjonalnych (w dużych sadach owocowych) ale także coraz częściej w przydomowych ogrodach.
Najczęściej stosuje się opryski z oleju parafinowego lub rydzowego - np: Agrocover, Promanal, Emulpar, Euparen, Siltac. Bardzo istotne jest dokładne pokrycie ciała owadów cieczą roboczą. Tylko wtedy będą działać! Zginą jedynie szkodniki pokryte preparatem!
Kiedy stosować preparaty olejowe?
Środki ochrony roślin oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. W profesjonalnych sadach wielu sadowników stosuje je nawet w okresie bezlistnym (np.: w połączeniu z miedzią). Taki zabieg pozwala ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka (niszczy jaja, larwy, ale nie owady dorosłe). W podobny sposób (ale przy mieszaniu z siarką) zwalcza się miodówkę gruszową. Standardowy termin to jednak faza pękania pąków i faza zielonego pąka.
Prace powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepły, słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. Preparaty olejowe w warunkach dużego chłodu mogą powodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności (wystąpienie drobnych plamek na liściach, bez jednak większej szkody dla zieleni). Ponadto do ochrony zieleni wykorzystywane są oleje: rydzowy i rzepakowy.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: encierro / Fotolia