Logo
Logo
127
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Preparaty olejowe – jak działają, jak i kiedy stosować?

W sadach coraz częściej stawia się na ochronę drzew i krzewów przed szkodnikami z wykorzystaniem preparatów olejowych. W ten sposób można skutecznie walczyć m.in. ze stałymi żarłocznymi bywalcami – np. mszycami oraz przędziorkiem. Jak skutecznie stosować takie środki?

 

Jak działają preparaty olejowe?

Preparaty olejowe różnych producentów (niezależnie od konkretnego rodzaju) działają w podobny sposób. Gdy opryskasz nimi szkodnika, te zatykają jego aparaty oddechowe, przez co owady giną! Podobnie się dzieje, gdy opryskasz nimi jaja szkodników - zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia. Może brzmi to okrutnie, ale niestety w uprawie roślin bywa koniecznością.

Opryskiwanie preparatami olejowymi to popularna i skuteczna metoda zwalczania przędziorków, mszyc, misecznika śliwowego, bawełnicy korówki i skorupika jabłoniowego. Stosowana jest zarówno w uprawach profesjonalnych (w dużych sadach owocowych) ale także coraz częściej w przydomowych ogrodach.

Najczęściej stosuje się opryski z oleju parafinowego lub rydzowego - np: Agrocover, Promanal, Emulpar, Euparen, Siltac. Bardzo istotne jest dokładne pokrycie ciała owadów cieczą roboczą. Tylko wtedy będą działać! Zginą jedynie szkodniki pokryte preparatem!

Emulpar 940 EC Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki, Sklep ZielonyOgrodek pl
Emulpar 940 EC – Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki
Produkt na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół.
Kup online
Treol 770 EC
TREOL 770 EC
Treol 770 EC jest insektycydem i akarycydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo, w sposób mechaniczny. Preparat tworzy na powierzchni ciała szkodnika szczelny film blokując procesy oddychania. Zawartość substancji czynnej: olej parafinowy – 770 g/ L (89,6%)
Kup online

 

Kiedy stosować preparaty olejowe?

Środki ochrony roślin oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. W profesjonalnych sadach wielu sadowników stosuje je nawet w okresie bezlistnym (np.: w połączeniu z miedzią). Taki zabieg pozwala ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka (niszczy jaja, larwy, ale nie owady dorosłe). W podobny sposób (ale przy mieszaniu z siarką) zwalcza się miodówkę gruszową. Standardowy termin to jednak faza pękania pąków i faza zielonego pąka.

Prace powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepły, słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. Preparaty olejowe w warunkach dużego chłodu mogą powodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności (wystąpienie drobnych plamek na liściach, bez jednak większej szkody dla zieleni). Ponadto do ochrony zieleni wykorzystywane są oleje: rydzowy i rzepakowy.

 Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: encierro / Fotolia

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Lista zakupów


Komentarze

Gość Ewa

16-03-2021 10:09

Siltac nie jest preparatem olejowym, a silikonowym. Dużo bardziej bezpiecznym, nawet podczas przymrozku nie spowoduje objawów fitotoksyczności. Siltac powoduje unieruchomienie szkodnika, więc metoda oprysku jest taka jak przy olejach - ciecz musi dotrzeć do ciała szkodnika, by je unieszkodliwić. ...

Gość Ciekawa

03-03-2020 05:46

Czy te preparaty olejowe pomogą zabić przędziorki? Co roku mam z nimi problem, zwłaszcza na karłowych świerkach!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu