Jak działają preparaty olejowe?
Preparaty olejowe różnych producentów (niezależnie od konkretnego rodzaju) działają w podobny sposób. Gdy opryskasz nimi szkodnika, te zatykają jego aparaty oddechowe, przez co owady giną! Podobnie się dzieje, gdy opryskasz nimi jaja szkodników - zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia. Może brzmi to okrutnie, ale niestety w uprawie roślin bywa koniecznością.
Opryskiwanie preparatami olejowymi to popularna i skuteczna metoda zwalczania przędziorków, mszyc, misecznika śliwowego, bawełnicy korówki i skorupika jabłoniowego. Stosowana jest zarówno w uprawach profesjonalnych (w dużych sadach owocowych) ale także coraz częściej w przydomowych ogrodach.
Najczęściej stosuje się opryski z oleju parafinowego lub rydzowego - np: Agrocover, Promanal, Emulpar, Euparen, Siltac. Bardzo istotne jest dokładne pokrycie ciała owadów cieczą roboczą. Tylko wtedy będą działać! Zginą jedynie szkodniki pokryte preparatem!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kiedy stosować preparaty olejowe?
Środki ochrony roślin oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. W profesjonalnych sadach wielu sadowników stosuje je nawet w okresie bezlistnym (np.: w połączeniu z miedzią). Taki zabieg pozwala ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka (niszczy jaja, larwy, ale nie owady dorosłe). W podobny sposób (ale przy mieszaniu z siarką) zwalcza się miodówkę gruszową. Standardowy termin to jednak faza pękania pąków i faza zielonego pąka.
Prace powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepły, słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. Preparaty olejowe w warunkach dużego chłodu mogą powodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności (wystąpienie drobnych plamek na liściach, bez jednak większej szkody dla zieleni). Ponadto do ochrony zieleni wykorzystywane są oleje: rydzowy i rzepakowy.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: encierro / Fotolia