Logo
Logo
180
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych | Kiedy i czym pryskać?

Już na przedwiośniu trzeba wykonać pierwsze zabiegi środkami ochrony roślin, by ochronić drzewa i krzewy owocowe przed chorobami oraz szkodnikami. To pomoże zwalczyć problemy w początkowym stadium lub jeszcze przed ich wystąpieniem. Jakie opryski wykonywać?

 
Spis treści
Krok pierwszy – rozpoznaj problem Wiosenne opryski przeciwko chorobom Wiosenne opryski przeciwko szkodnikom

Pierwsze opryski przeprowadza się, gdy drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w stanie bezlistnym. Zabieg wykonuj się w bezwietrzny i ciepły dzień (zazwyczaj 7°C). Na opakowaniu środka ochrony roślin znajdziemy informację o minimalnej temperaturze – nie należy przekraczać tej granicy – w której zachowuje on wysoką skuteczność.

Jako że pogoda w Polsce jest bardzo zmienna, może się zdarzyć, że co roku dokładne terminy zabiegów mogą się różnić. Najlepszym wskaźnikiem do wykonywania oprysku, oprócz pogody w danym dniu, jest więc faza rozwoju rośliny (tzw. nabrzmiewanie pąków, faza zielonego, różowego, białego pąka kwiatowego, faza kwitnienia).


Make Your Life Greener / YouTube


Rozpoznaj problem i działaj skutecznie!

Podstawa skutecznego zwalczania szkodników i chorób jest odpowiednie zdiagnozowania agrofaga. Pomocne będą tablice opracowane przez Polski Związek Działkowców. Kliknij na link poniżej, by je pobrać:

Wiosenne opryski przeciwko chorobom

Na przedwiośniu i wczesną wiosną – od końca lutego do końca marca – zwykle wykonuje się opryski fungicydami (środkami przeciwko chorobom grzybowym) o uniwersalnym działaniu. W ten sposób zapobiega się takim chorobom, jak m.in. rak bakteryjny, zgnilizny, zamieranie pędów, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i zaraza ogniowa. Dobry efekt dają preparaty miedziowe (np. Miedzian, Miedzian Ekstra), które dokładnie nanosi się na pędy.

  • Kędzierzawość liści – oprysk robi się w fazie bezlistnej, przed rozwojem pąków. Można zastosować Miedzian lub Syllit.
  • Torbiel śliwy – zabieg wykonuje się przed rozwojem pąków. Efektywnym preparatem jest Syllit.
  • Parch jabłoni i grusz – opryski wykonuje się w czasie rozwoju liści oraz w fazie zielonego pąka kwiatowego. Skuteczny jest m.in. Syllit i Score.
  • Mączniak prawdziwy – preparaty powinno się stosować od fazy różowego pąka kwiatowego (np. u jabłoni). Skuteczne są zarówno środki chemiczne (np. Miedzian), jak i preparaty ekologiczne (np. gnojówki z roślin).
  • Czerwona plamistość śliw – oprysk Miedzianem przeprowadza się w marcu i powtarza aż do czerwca.
  • Brunatna zgnilizna drzew – przed kwitnieniem drzewa i krzewy owocowe traktuje się preparatem Topsin.
  • Zaraza ogniowa i rak bakteryjny – zabieg ochronny przeprowadzamy w czasie nabrzmiewania pąków. Preparat: Miedzian.

Sprawdź, nim zastosujesz!

Dokładne informacje o opryskach poszczególnych gatunków drzew i krzewów owocowych znajdziesz w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych, opracowywanego corocznie przez wydawnictwo Plantpress.

wiosenne opryski w ogrodzie fot. sv_production - Fotolia.com
Fot. sv_production / Fotolia.com

 

Wiosenne opryski przeciwko szkodnikom

Wczesna wiosna to także dobry czas na zwalczanie niektórych szkodników, m.in: przędziorka, larw misecznika oraz kwieciaka jabłkowca. Zabiegi przeprowadza się przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych, np. preparatem Promanal. Na przedwiośniu warto rozwiesić na drzewach tablice lepowe. W ten sposób monitoruje się populację szkodników i ogranicza liczebność owadów dorosłych jeszcze przed złożeniem jaj.

  • Kwieciak - przed samym pękaniem pąków kwiatowych należy opryskać jabłonie i grusze (np. środkiem Deltam – dawniej Decis), by ograniczyć ryzyko zniszczeń powodowanych przez szkodnika.
  • Krzywik porzeczkowy - zwalcza się go w okresie bezlistnym, gdy temperatura przekroczy 15° C, można zastosować Owadofos.

Preparat olejowy Emulpar 940 EC
Polecany produkt
24,99 PLN
Produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Ważne!
Zgodnie z instrukcją

Zapobieganie i zwalczanie chorób oraz szkodników będzie skuteczne tylko wtedy, gdy preparat zostanie zastosowany w odpowiednim terminie (fazie rozwojowej agrofaga), przy odpowiedniej pogodzie oraz we właściwym stężeniu. Wszystkie informacje o przygotowaniu środków ochrony roślin oraz ich stosowaniu znajdziesz w wyszukiwarce ś.o.r. na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: encierro/Fotolia

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (17)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Tremblesz

15-04-2021 13:23

Wiecie może po co sadownicy opryskują drzewa owocowe mocznikiem?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu