Logo
Logo

Lecitec – ekologiczny preparat na choroby grzybowe

Lecitec to naturalny środek ochrony oparty na bazie lecytyny i ekstraktów roślinnych. Stosuje się go w przydomowych ogrodach i uprawach ekologicznych na patogeny chorobotwórcze, z wyszczególnieniem tych odpowiadających za mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Co trzeba wiedzieć o preparacie? Jak go stosować?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Lecitec?
 • Gdzie i na jakie choroby używać Lecitec?
 • Jak stosować Lecitec?

Co zawiera i jak działa Lecitec?

Główną substancją aktywną (60%) znajdującą się w preparacie Lecitec jest lecytyna – mieszanina związków o charakterze tłuszczowym. Obejmuje m.in. fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, glicerol i związki fosforowe. Jest pozyskiwana głównie z soi, rzepaku i słonecznika. Znajduje się także w produktach pochodzenia zwierzęcego. Związek został po raz pierwszy wyizolowany z białka jaja kurzego w 1846 roku.

W Lecitec znajdują się inne ekstrakty roślinne. Preparat działa kontaktowo. Profilaktyczne stosowanie preparatu wzmacnia ściany komórkowe tkanek. Dzięki temu zieleń jest mniej podatna na infekcje. Zarodniki grzybów przenoszące się z wiatrem bądź wodą mają utrudnione zadanie. Lecitec ogranicza wnikanie patogenów, pośrednio wpływając na zdrowy wygląd roślin i uzyskanie wysokich plonów. Jednocześnie „przymyka furtkę”, gdy rośliny zostały uszkodzone mechanicznie, np. przez szkodniki. Dotyczy to drobnych ran i uszkodzeń.

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Zalety stosowania Lecitec:

 • Ochrona przed chorobami bez szkody dla środowiska naturalnego i pożytecznych organizmów.
 • Pośredni wpływ na atrakcyjny wygląd roślin ozdobnych i uzyskanie wysokiego plonu u roślin jadalnych.
 • Zwiększenie trwałości przechowalniczej plonu, w tym owoców.
 • Redukcja uszkodzeń, co z kolei ogranicza inne wystąpienie innych problemów, np. pękania skórki owoców.

Lecitec ekologiczny preparat na choroby grzybowe roślin
Lecitec ekologiczny preparat na choroby grzybowe roślin
Substancje aktywne zawarte w preparacie są bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Środek skutecznie chroni przed chorobami roślin i zapobiega ich występowaniu. Lecitec można stosować w gospodarstwie ekologicznym.
Kup online

Gdzie i na jakie choroby używać Lecitec?

Lecitec jest uniwersalnym środkiem pod względem zastosowania u konkretnych grup roślin. Dlatego można z niego korzystać w całym ogrodzie i uprawach na większą, komercyjną skalę. Oczywiście ze względu na koszty (zakup preparatu, czas pracy) stosuje się go na rośliny jadalne oraz najcenniejsze (dla nas – bo to kwestia subiektywna) rośliny ozdobne. Najczęściej Lecitec używa się więc do ochrony przeciwgrzybowej poniższych grup:

 • Drzew i krzewów owocowych – z wyszczególnieniem jabłoni, grusz, brzoskwini, nektaryny, porzeczek, agrestu i winorośli.
 • Warzyw – szczególnie tych wytwarzających jadalne owoce, np. pomidora, cukinii, bakłażanu. Ponadto wszystkie inne gatunki podatne na któryś z mączniaków, tj. sałatę, całą rodzinę dyniowatych, cebulę, kapustę, szpinak.
 • Zioła – miętę, rozmaryn i inne gatunki.
 • Rośliny ozdobne podatne na choroby grzybowe, np. róże, chryzantemy, malwy, azalie, hortensje, rododendrony, zieleń uprawiana w formie żywopłotów.

Lecitec zaleca się stosować przeciw mączniakowi prawdziwemu, mączniakowi rzekomemu, mączniakowi dębowemu (u porzeczki), zarazie ziemniaczanej (pomidor, ziemniak i inne psiankowate) oraz kędzierzawości liści brzoskwini.

Jak stosować Lecitec?

Lecitec ma formę koncentratu, który należy wymieszać z wodą. Aplikuje się go standardowo – przy użyciu opryskiwacza ręcznego, naramiennego lub plecakowego. Średnia dawka to 25ml preparatu na 8l wody. W przypadku walki z mączniakiem dębowym stosuje się wyższe stężenie, tj. 25ml na 5l wody. Jak wykonać oprysk?

 • Preparat należy dokładnie rozprowadzić na roślinach. Ważne, żeby nie było „mijaków”, miejsc, do których ciecz nie dotarła. Szczególnie newralgiczne są dolne strony blaszek liściowych.
 • W ciągu sezonu zaleca się wykonać kilka zabiegów z użyciem Lecitec, najlepiej w odstępach 5-7 dniowych.
 • Zabieg powinno się wykonywać rano lub wieczorem. Należy unikać opryskiwania roślin w czasie słonecznej, upalnej pogody, gdyż to może spowodować poparzenia liści i innych organów.
 • Środek ma krótki okres karencji (czas od wykonania zabiegu do zbioru/spożywania roślin). Wynosi 5 dni. Dłuższy jest u winorośli – 30 dni. W tym wypadku nie wynika to z toksyczności substancji aktywnej. Nie można jednak wykluczyć reakcji alergicznych wywoływanych przez lecytynę.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Stosowanie ekologicznych preparatów jest modne i na czasie. I dobrze - to pozytywny trend, który dzięki coraz większej dostępności produktów, stanowi alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin. Lecitec wpisuje się w założenia: „pomagać, a nie szkodzić”.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: flockine/Pixabay ed.

Autor
Lecitec – ekologiczny preparat na choroby grzybowe
Lecitec – ekologiczny preparat na choroby grzybowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)