Tuja czyli żywotnik (łac. Thuja) to roślina o stosunkowo małych wymaganiach. W czasie zakupu należy wybierać "grube" egzemplarze (szczególnie u dołu) z wieloma przewodnikami. Najlepiej o wysokości, co najmniej 1,5 m, co gwarantuje łatwiejsze przyjęcie się roślin i zdrowszy rozwój.
Jak pielęgnować tuję, by nie atakowały jej grzyby?
W celu lepszego rozkrzewiania należy tuję regularnie nawozić i podcinać, przy czym, najlepiej to zrobić jeszcze przed sezonem wegetacyjnym.
- Można obcinać nawet do 1/3 długości nowych odrostów.
- Nawozić najlepiej nawozami długo działającymi, aby zapewnić składniki pokarmowe przez cały sezon. Ważne, aby na samym początku nie przenawozić, gdyż tego żywotnik nie lubi.
- Krótki system korzeniowy wymaga też ściółkowania korą, która utrzyma wilgoć.
Choroby grzybowe tui – zwalczanie
Jednak pomimo zastosowaniu się do powyższych wskazówek nasze tuje mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wskutek czego nastąpi zamieranie łusek i całych pędów.
Obecnie jest sporo profesjonalnych preparatów, które ograniczają brązowienie tui spowodowane zamieraniem łusek i pędów – czyli chorobami grzybowymi. Po ich zastosowaniu należy również wyciąć brązowe gałązki, które już nie odrosną, ale reszta rośliny będzie chroniona przez kilka tygodni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: ZO