Logo
Logo

Jak zwalczać choroby grzybowe tui? Czym pryskać tuje?

Co roku kupujemy co najmniej milion sztuk tui. Jest to roślina numer jeden w polskich ogrodach. Sadzimy je pojedynczo lub w szpalerach wzdłuż ogrodzenia. Kiedy rośliny podrosną, stają się naturalnym żywopłotem, który odgradza nas od sąsiadów lub drogi.

Spis treści
Jak uprawiać tuje, by zapobiegać chorobom grzybowym? Jak zwalczyć chorobę grzybową tui? Jaki środek grzybobójczy na tuje?

Tuja czyli żywotnik (łac. Thuja) to roślina o stosunkowo małych wymaganiach. W czasie zakupu należy wybierać "grube" egzemplarze (szczególnie u dołu) z wieloma przewodnikami. Najlepiej o wysokości, co najmniej 1,5 m, co gwarantuje łatwiejsze przyjęcie się roślin i zdrowszy rozwój.

Pamiętajmy, aby podczas sadzenia wykopać dużo większy dołek od bryły korzeniowej (np. 50 cm średnicy i 30 cm głębokości) i zastosować luźne podłoże, aby korzenie nie "stały" w wodzie.

Jak pielęgnować tuję, by nie atakowały jej grzyby?

W celu lepszego rozkrzewiania należy tuję regularnie nawozić i podcinać, przy czym, najlepiej to zrobić jeszcze przed sezonem wegetacyjnym.

  • Można obcinać nawet do 1/3 długości nowych odrostów.
  • Nawozić najlepiej nawozami długo działającymi, aby zapewnić składniki pokarmowe przez cały sezon. Ważne, aby na samym początku nie przenawozić, gdyż tego żywotnik nie lubi.
  • Krótki system korzeniowy wymaga też ściółkowania korą, która utrzyma wilgoć.

 
 

Choroby grzybowe tui – zwalczanie

Jednak pomimo zastosowaniu się do powyższych wskazówek nasze tuje mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wskutek czego nastąpi zamieranie łusek i całych pędów.

Obecnie jest sporo profesjonalnych preparatów, które ograniczają brązowienie tui spowodowane zamieraniem łusek i pędów – czyli chorobami grzybowymi. Po ich zastosowaniu należy również wyciąć brązowe gałązki, które już nie odrosną, ale reszta rośliny będzie chroniona przez kilka tygodni.

SAPROL Grzybobójczy dla tuj 100 ml
SAPROL Grzybobójczy dla tuj 100 ml
To specjalistyczny środek, który przeznaczony jest do skutecznego zwalczania chorób grzybowych na tujach oraz do stosowania zapobiegawczego. Działa 3 tygodnie, a nie 1-2 dni, jak inne preparaty działające miejscowo. Możemy go stosować na tujach, różach rododendronach i innych roślinach ozdobnych.
Sprawdź i kup online

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: ZO

Autor
Jak zwalczać choroby grzybowe tui? Czym pryskać tuje?
Jak zwalczać choroby grzybowe tui? Czym pryskać tuje?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość MiśZdziś

19-05-2023 08:05

Ja stosuję od zawsze ten preparat substrala i nie mam problemów

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI