Logo
Logo
11
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zwalczać choroby grzybowe tui?

Co roku kupujemy co najmniej milion sztuk tui. Jest to roślina numer jeden w polskich ogrodach. Sadzimy je pojedynczo lub w szpalerach wzdłuż ogrodzenia. Kiedy rośliny podrosną, stają się naturalnym żywopłotem, który odgradza nas od sąsiadów lub drogi.

 

Tuja czyli żywotnik (Thuja) to roślina o stosunkowo małych wymaganiach. W czasie zakupu należy wybierać "grube" egzemplarze (szczególnie u dołu) z wieloma przewodnikami. Najlepiej o wysokości, co najmniej 1,5 m, co gwarantuje łatwiejsze przyjęcie się roślin i zdrowszy rozwój.

Pamiętajmy, aby podczas sadzenia wykopać dużo większy dołek od bryły korzeniowej (np. 50 cm średnicy i 30 cm głębokości) i zastosować luźne podłoże, aby korzenie nie "stały" w wodzie.

Jak pielęgnować tuję, by nie atakowały jej grzyby?

W celu lepszego rozkrzewiania należy tuję regularnie nawozić i podcinać, przy czym, najlepiej to zrobić jeszcze przed sezonem wegetacyjnym.

  • Można obcinać nawet do 1/3 długości nowych odrostów.
  • Nawozić najlepiej nawozami długo działającymi, aby zapewnić składniki pokarmowe przez cały sezon. Ważne, aby na samym początku nie przenawozić, gdyż tego żywotnik nie lubi.
  • Krótki system korzeniowy wymaga też ściółkowania korą, która utrzyma wilgoć.

Choroby grzybowe tui – zwalczanie

Jednak pomimo zastosowaniu się do powyższych wskazówek nasze tuje mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wskutek czego nastąpi zamieranie łusek i całych pędów.

Obecnie jest sporo profesjonalnych preparatów, które ograniczają brązowienie tui spowodowane zamieraniem łusek i pędów – czyli chorobami grzybowymi. Po ich zastosowaniu należy również wyciąć brązowe gałązki, które już nie odrosną, ale reszta rośliny będzie chroniona przez kilka tygodni.

SAPROL Grzybobójczy dla tuj 100 ml
SAPROL Grzybobójczy dla tuj 100 ml
To specjalistyczny środek, który przeznaczony jest do skutecznego zwalczania chorób grzybowych na tujach oraz do stosowania zapobiegawczego. Działa 3 tygodnie, a nie 1-2 dni, jak inne preparaty działające miejscowo. Możemy go stosować na tujach, różach rododendronach i innych roślinach ozdobnych.
Sprawdź i kup online

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: ZO

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu