Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiana 'Smaragd' to jedna z najpopularniejszych odmian tui w Polsce.

Ten wiecznie zielony, iglasty krzew (lub niskie drzewo) charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem i w krótkim czasie dorasta do 3 m. (odmiana ta osiąga nawet 10 metrów wys. i 2,5 metra szer.!). Posiada pokrój regularnego, wąskiego stożka, który z wiekiem i wysokością staje się bardziej kolumnowy.

Młode gałązki połyskują i są ustawione pionowo. Igły na pędach wierzchołkowych mają kształt łuskowaty, są odstające i rzadko rozmieszczone. Są jasnozielone. Dorastają do 4 mm długości. Igły na gałązkach są silnie przylegające i mają do 2,5 mm długości. Na krótkich rozgałęzieniach bocznych zawiązują się w małej ilości małe szyszeczki – jasnoszare, o długości 8-10 mm.

Wymagania i uprawa

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i doskonale radzi sobie w każdym oświetleniu – od stanowiska słonecznego po cień. Może być uprawiana w całej Polsce bez względu na występowanie niskich temperatur – odmiana ta jest odporna na mróz.

Jeśli chodzi o uprawowe warunki glebowe i choroby iglaków, odmiana nie różni się od pozostałych tuj. 

Zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Smaragd' polecany jest na formowane żywopłoty (ze szczególną uwagą, by zachować odpowiednio dalekie odstępny) i do pojedynczych nasadzeń, jako soliter.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde