Logo
Logo

Żywotnik zachodni 'Smaragd' (Thuja occidentalis 'Smaragd')

Żywotnik zachodni 'Smaragd' (Thuja occidentalis 'Smaragd') | To klejnot wśród roślin ogrodowych. Ten wiecznie zielony krzew, z jego eleganckim, stożkowatym pokrojem, jest nie tylko piękną dekoracją, ale także praktycznym rozwiązaniem na żywopłoty i soliter w ogrodzie. Odporny na mróz i łatwy w uprawie, 'Smaragd' zachwyca jasnozielonymi igłami przez cały rok. Idealny dla każdego ogrodnika, zarówno początkującego, jak i doświadczonego, ten żywotnik to doskonały wybór dla tych, którzy pragną dodać trwałej zieleni i elegancji do swojego ogrodu. Dowiedz się więcej o tej wyjątkowej roślinie i jak ją pielęgnować, aby cieszyć się jej pięknem przez lata.
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Pokrój: kolumnowy, stożkowaty, wąski, wyprostowany
 • Wysokość: 10 m
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: stożkowata, wyprostowana
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: żywopłoty, sadzona przy ogrodzeniach, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki

  Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiana 'Smaragd' to jedna z najpopularniejszych odmian tui. Pochodzący z Ameryki Północnej, zdobył popularność na całym świecie dzięki swojej niezwykłej adaptacyjności i estetycznemu wyglądowi. Ta odmiana żywotnika zachodniego jest wybierana zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów ogrodnictwa ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w pielęgnacji.

  Charakterystyka tui 'Smaragd'

  Żywotnik 'Smaragd' charakteryzuje się kolumnowym, stożkowatym pokrojem, który z wiekiem staje się bardziej wyprostowany i wąski. Dorasta do około 3-10 metrów wysokości. Młode pędy są elastyczne i ustawione pionowo, co nadaje roślinie świeży i żywy wygląd. Jasnozielone igły na pędach wierzchołkowych mają kształt łuskowaty, są odstające i rzadko rozmieszczone. Dorastają do 4 mm długości. Igły na gałązkach są silnie przylegające i mają do 2,5 mm długości.

  Na krótkich rozgałęzieniach bocznych zawiązują się w małej ilości małe szyszeczki – jasnoszare, o długości 8-10 mm.

  Wymagania i uprawa tui 'Smaragd'

  Żywotnik 'Smaragd' jest rośliną niewymagającą, co czyni go doskonałym wyborem dla każdego ogrodnika. Roślina ta dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, a nawet w cieniu, co sprawia, że jest bardzo wszechstronna w zastosowaniu.

  Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę bogatą w wapń, jednak dobrze radzi sobie również w innych typach gleby. Optymalny odczyn gleby to lekko kwaśny. Roślina ta jest odporna na mróz i nie wymaga zimowego okrywania.

  Sadzenie najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią. Podczas sadzenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między roślinami, szczególnie jeśli mają tworzyć żywopłot.

  Rozmnażanie żywotnika 'Smaragd' jest możliwe przez sadzonki. Najlepiej wykonywać je latem, używając zdrowych, dobrze rozwiniętych pędów. Sadzonki należy umieścić w wilgotnej, przepuszczalnej glebie i regularnie podlewać, aż do ukorzenienia. To prosta metoda, która pozwala na rozmnożenie rośliny i zachowanie jej cech charakterystycznych.

  Pielęgnacja tui 'Smaragd'

  Pielęgnacja żywotnika 'Smaragd' jest stosunkowo prosta. Wymaga umiarkowanego podlewania oraz nawożenia, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Zaleca się stosowanie nawozów przeznaczonych dla iglaków, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Nawożenie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną i latem, aby wspierać rozwój rośliny.

  Regularne przycinanie nie jest konieczne, ale pozwala na utrzymanie ładnego kształtu i gęstości rośliny.

  Szkodniki i choroby tui 'Smaragd'

  Mimo swojej odporności, żywotnik 'Smaragd' może czasami być atakowany przez szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki. W przypadku zauważenia szkodników, zaleca się stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Co do chorób, żywotnik może być podatny na grzyby powodujące zgniliznę korzeni, szczególnie w przypadku nadmiernego podlewania.

  Zastosowanie w ogrodzie

  Dzięki swojemu kolumnowemu pokrojowi i zimozielonym igłom, żywotnik 'Smaragd' jest doskonałym wyborem na żywopłoty, zarówno te niskie, jak i wysokie. Może być również sadzony jako soliter, czyli pojedyncza, dominująca roślina w ogrodzie. Jego elegancki wygląd sprawia, że jest często wybierany do ogrodów przydomowych, parków oraz zieleni miejskiej.

  Żywotnik 'Smaragd' jest atrakcyjny nie tylko dla ludzi, ale także dla dzikiej fauny. Jego gęste igły stanowią doskonałe schronienie dla ptaków i owadów.

  Ciekawostki o tui 'Smaragd'

  Jego nazwa, 'Smaragd', odnosi się do jasnozielonej barwy igieł, przypominającą szlachetny kamień – szmaragd.

  Czy wiesz, że żywotnik 'Smaragd' może być wykorzystywany nie tylko jako element dekoracyjny, ale również jako naturalny filtr powietrza? Jego igły pomagają oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń.

  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, ZO, zdjęcia: iVerde

  Autor
  Żywotnik zachodni 'Smaragd'
  Żywotnik zachodni 'Smaragd'
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (16)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl