Mszyce na iglakach
Mszyce to niewielkie owady, żerujące na dolnej stronie igieł (przez co są słabo widoczne). Szkodniki żerują w dużych skupiskach, zwykle na najmłodszych przyrostach. Na iglakach najczęściej występuje mszyca świerkowa.
Mszyca świerkowa
Jakie rośliny atakuje?
Świerk kłujący (i inne gatunki świerków).
Jakie są objawy?
Mszyce świerkowe to niewielkie owady, żerujące na dolnej stronie igieł (przez co są słabo widoczne). Szkodniki żerują w dużych skupiskach, zwykle na najmłodszych przyrostach. W wyniku żerowania igły żółkną, brązowieją, zasychają i opadają. Przy licznym występowaniu szkodnika może dojść do zamierania całych roślin i szybkiego rozprzestrzeniania się inwazji na sąsiednie drzewa.
Jak zwalczać szkodnika?
Przy niewielkiej liczbie szkodników świerki warto opryskać silnym strumieniem wody. Przy masowym występowaniu najlepiej zastosować preparat Mospilan. Substancja aktywna preparatu wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Żerujące owady wraz z sokami rośliny pobierają truciznę. Zabieg wykonać w marcu lub w kwietniu, w ciepły dzień, podczas bezdeszczowej pogody, powtórzyć po 7-10 dniach. Przed sezonem można zastosować opryskiwanie preparatami olejowymi, np. Emulpar.
Tekst: ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Petr Kapitola, Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture, Bugwood.org / CC BY 3.0
Komentarze