Sprawdzone środki chemiczne na mszyce | Zwalczaj szkodniki szybko i skutecznie!
Mszyce to pospolite szkodniki wielu roślin. Znanych jest ponad 4,5 tysiąca gatunków, które żerują na bardzo wielu roślinach ogrodowych i domowych. Zwykle występują gromadnie w tzw. koloniach i wyposażone są przez naturę w charakterystyczny tzw. kłująco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu wysysają soki z najmłodszych pędów i liści. Bardzo szybko potrafią osłabić, a nawet zniszczyć rośliny, dlatego od razu po ich pojawieniu trzeba opryskać je odpowiednim środkiem chemicznym, który skutecznie zahamuje inwazję.
Sprawdź, które środki na mszyce warto stosować.
Dlaczego należy szybko zwalczać mszyce?
Mszyce atakują zwykle najmłodsze części roślin (pączki kwiatów, pędy wierzchołkowe), powodując ich zniekształcenie i żółkniecie, a w rezultacie osłabienie i zasychanie. Dodatkowa szkodliwość wynika ze zdolności przenoszenia przez nie na rośliny różnych chorób wirusowych. Wydzielają także lepką tzw. rosę miodową na powierzchni liści, co sprzyja rozwojowi grzybów i ogranicza zdolności asymilacyjne blaszki liściowej.

Jakie środki chemiczne do zwalczania mszyc wybrać?
W ogrodach, czy na działkach do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania nieliczne środki ochrony roślin, choć w ogrodnictwie profesjonalnym i rolnictwie lista ta jest o wiele dłuższa.
Popularnym i skutecznym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE i jego warianty, np. KARAE ZEON, czy KARATE GOLD, dostępny także w sprayu (rośliny doniczkowe). Skutecznym środkiem o działaniu wgłębnym i systemicznym (krąży w tkankach rośliny) jest także preparat MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także uciążliwe opuchlaki – chrząszcze, żerujące na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki).
Polecanym środkiem chemicznym do zwalczania mszyc jest także preparat DECIS lub DECIS OGRÓD, sprzedawany obecnie pod nowa nazwą: DELTAM. Zwykle opryski przeciwko mszycom trzeba powtarzać, kiedy zauważymy pojawienie się kolejnych pokoleń, ponieważ szkodniki bardzo szybko się rozmnażają.
Warto wiedzieć – metody ekologiczne na mszyce
Bardziej ekologicznym sposobem na zwalczenie mszyc jest zastosowanie naturalnych preparatów – np. wywarów z pokrzyw, czosnku lub wrotyczu, które można kupić w gotowej formie lub sporządzić samemu. Opryski trzeba powtarzać, kiedy zauważymy kolejne pokolenia mszyc, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają, najczęściej w wyniku partenogenezy (dzieworództwa) – rozwój osobników potomnych z komórki jajowej bez zapłodnienia, bez udziału samców.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MabelAmber / Pixabay
Komentarze