Sprawdzone środki chemiczne na mszyce | Zwalczaj szkodniki szybko i skutecznie!

mszyce na roślinach ogrodowych fot. MabelAmber - Pixabay

Mszyce to pospolite szkodniki wielu roślin. Znanych jest ponad 4,5 tysiąca gatunków, które żerują na bardzo wielu roślinach ogrodowych i domowych. Zwykle występują gromadnie w tzw. koloniach i wyposażone są przez naturę w charakterystyczny tzw. kłująco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu wysysają soki z najmłodszych pędów i liści. Bardzo szybko potrafią osłabić, a nawet zniszczyć rośliny, dlatego od razu po ich pojawieniu trzeba opryskać je odpowiednim środkiem chemicznym, który skutecznie zahamuje inwazję.
Sprawdź, które środki na mszyce warto stosować.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
39
Spis treści
Jakie szkody wywołują mszyce? Jakie środki chemiczne do zwalczania mszyc wybrać? Działaj podwójnie – środki chemiczne i metody ekologiczne

Dlaczego należy szybko zwalczać mszyce?

Mszyce atakują zwykle najmłodsze części roślin (pączki kwiatów, pędy wierzchołkowe), powodując ich zniekształcenie i żółkniecie, a w rezultacie osłabienie i zasychanie. Dodatkowa szkodliwość wynika ze zdolności przenoszenia przez nie na rośliny różnych chorób wirusowych. Wydzielają także lepką tzw. rosę miodową na powierzchni liści, co sprzyja rozwojowi grzybów i ogranicza zdolności asymilacyjne blaszki liściowej.

mszyce na różach Mszyce atakują wiele roślin, ale w ogrodach z pewnością każdy spotkał się z nimi w uprawach róż, które mszyce bardzo lubią. Na samych różach żeruje pięć różnych gatunków mszyc: mszyca różano-szczeciowa (o barwie zielonej lub różowej), mszyca różano-rutewkowa (jasnozielona lub żółtawa), mszyca różano-trawowa (zielona), mszyca smugowa (zielona), miodownica różana (brunatna).

Dowiedz się więcej o zwalczaniu mszyc na różach

MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady Substral Naturen
MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady | Substral Naturen
To specjalistyczny środek do zwalczania owadów stworzony na bazie olejów. Jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Doskonale nadaje się nie tylko do zwalczania mszyc ale też przędziorków, wełnowców, miseczników czy mączlików szklarniowych. Polecany przede wszystkim do użycia na domowym parapecie i tarasie.
Przejdź do sklepu

Jakie środki chemiczne do zwalczania mszyc wybrać?

W ogrodach, czy na działkach do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania nieliczne środki ochrony roślin, choć w ogrodnictwie profesjonalnym i rolnictwie lista ta jest o wiele dłuższa.

Popularnym i skutecznym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE i jego warianty, np. KARAE ZEON, czy KARATE GOLD, dostępny także w sprayu (rośliny doniczkowe). Skutecznym środkiem o działaniu wgłębnym i systemicznym (krąży w tkankach rośliny) jest także preparat MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także uciążliwe opuchlaki – chrząszcze, żerujące na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki).

Polecanym środkiem chemicznym do zwalczania mszyc jest także preparat DECIS lub DECIS OGRÓD, sprzedawany obecnie pod nowa nazwą: DELTAM. Zwykle opryski przeciwko mszycom trzeba powtarzać, kiedy zauważymy pojawienie się kolejnych pokoleń, ponieważ szkodniki bardzo szybko się rozmnażają.

Ważne: Pamiętajmy, aby wszystkie wspomniane środki chemiczne stosować wg zaleceń na etykietach i sporządzać roztwory w odpowiednim stężeniu!

Warto wiedzieć – metody ekologiczne na mszyce

Bardziej ekologicznym sposobem na zwalczenie mszyc jest zastosowanie naturalnych preparatów – np. wywarów z pokrzyw, czosnku lub wrotyczu, które można kupić w gotowej formie lub sporządzić samemu. Opryski trzeba powtarzać, kiedy zauważymy kolejne pokolenia mszyc, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają, najczęściej w wyniku partenogenezy (dzieworództwa) – rozwój osobników potomnych z komórki jajowej bez zapłodnienia, bez udziału samców.

10 roślin, których nie lubią mszyce
mięta - kwiat odstrasza mszyce fot. Miguel Pujante - Pixabay nagietek - kwiat odstrasza mszyce fot. Hans Braxmeier - Pixabay aksamitka - kwiat odstrasza mszyce fot. Bru-nO - Pixabay
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MabelAmber / Pixabay

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści