Jakie mszyce atakują róże?
Gatunkiem mszyc, który szczególnie upodobał sobie róże jest mszyca różano-szczeciowa. Pojawia się ona w dużych koloniach na końcach pędów i pąkach kwiatowych. Wysysając soki komórkowe deformuje liście i pędy, a także uniemożliwia kwitnienie. Istnieje na szczęście wiele sposobów walki ze szkodnikiem.
Jak zwalczać mszyce na różach?
- W fazie początkowej, gdy pojawią się pierwsze mszyce, można je usuwać ręcznie (zgniatając) lub spłukiwać silnym strumieniem wody.
- Można też spróbować zastosować ekologiczne, roślinne preparaty – wyciągi z pokrzywy zwyczajnej, cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego czy bzu czarnego. Roztwory te uzyskuje się przez moczenie suszonych lub świeżych roślin w wodzie przez 24 godziny. Gotowy wyciąg należy zużyć tego samego dnia!
- Jeśli te metody nie przynoszą pożądanych efektów, to również bezpiecznymi dla środowiska są biopreparaty zawierające substancje owadobójcze roślinnego pochodzenia.
- Ostatnim z możliwych i bardzo popularnym sposobem zwalczania mszyc jest stosowanie środków chemicznych takich jak: Mszyca Stop 01 AL, Pirimor 500 WG, Piriflor AE i Pirimix AE (dostępne w formie aerozolu).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Katarzyna Jeziorska, PollyDot/Pixabay