Mszyce na różach: jak i czym zwalczać?

Pąki róży zaatakowane przez mszyce, fot. Katarzyna Jeziorska

Pytanie czytelnika: Co roku pojawia się ten sam problem z mszycami na krzewach róż w moim ogrodzie. Proszę o podanie najskuteczniejszych preparatów, które zwalczą tego szkodnika. A może istnieją inne metody, które zapobiegają pojawieniu się mszyc – szczególnie w okolicach pąków kwiatowych?

Posłuchaj
00:00
95
Spis treści
Jakie mszyce atakują róże? Jak pozbyć się mszyc na różach?

Jakie mszyce atakują róże?

Gatunkiem mszyc, który szczególnie upodobał sobie róże jest mszyca różano-szczeciowa. Pojawia się ona w dużych koloniach na końcach pędów i pąkach kwiatowych. Wysysając soki komórkowe deformuje liście i pędy, a także uniemożliwia kwitnienie. Istnieje na szczęście wiele sposobów walki ze szkodnikiem.

Mszyce należą do tak pospolitych szkodników, że trudno jest zapobiegać ich pojawieniu się. Najlepsze skutki przynosi jednak wczesne zwalczanie tych owadów, które ograniczy lub całkowicie zlikwiduje rozwój kolonii i negatywny ich wpływ na rośliny.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zwalczać mszyce na różach?

  • W fazie początkowej, gdy pojawią się pierwsze mszyce, można je usuwać ręcznie (zgniatając) lub spłukiwać silnym strumieniem wody.

  • Można też spróbować zastosować ekologiczne, roślinne preparatywyciągi z pokrzywy zwyczajnej, cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego czy bzu czarnego. Roztwory te uzyskuje się przez moczenie suszonych lub świeżych roślin w wodzie przez 24 godziny. Gotowy wyciąg należy zużyć tego samego dnia!

  • Jeśli te metody nie przynoszą pożądanych efektów, to również bezpiecznymi dla środowiska są biopreparaty zawierające substancje owadobójcze roślinnego pochodzenia.

  • Ostatnim z możliwych i bardzo popularnym sposobem zwalczania mszyc jest stosowanie środków chemicznych takich jak: Mszyca Stop 01 AL, Pirimor 500 WG, Piriflor AE i Pirimix AE (dostępne w formie aerozolu).

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Katarzyna Jeziorska, PollyDot/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Róża ogrodowa Rosa

Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Gość jagódka
29-04-2020 19:48
Wszystko mozna zwalczyć odpowidnimi owadami pożytecznymi. Producenci żywych owadów to Koppert i Biocount. np Osiec, pryszczarek zjadają 100% populacji na śniadanie;) https://www.koppert.pl/aphidalia/
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Tagi
Najnowsze treści