Logo
Logo

Czym pryskać róże? Jaki oprysk choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin

Czerwiec i początek lata, to czas intensywnego kwietnia róż, które należą do najbardziej lubianych krzewów ogrodowych. Wiele z nich jest niestety czasem atakowanych przez choroby grzybowe i szkodniki, które obniżają wartość dekoracyjną krzewów lub nawet powodują ich zamieranie. Jakie choroby oraz szkodniki najczęściej atakują róże i jak je zwalczać?

Spis treści
Co zrobić, by róże nie potrzebowały oprysków? Co o opryskiwaniu róż mówią eksperci? Kiedy i czym pryskać róże na choroby? Jakie środki ochrony roślin nadają się do opryskiwania róż? Polecamy 10+ najlepszych! Kiedy i czym pryskać róże na szkodniki?

Odpowiednio pielęgnowane, silne i zdrowe róże nie potrzebują oprysków!

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i inwazji insektów i by cieszyć się zdrowym wzrostem i kwitnieniem róż, trzeba w pierwszej kolejności zapewnić im odpowiednie warunki uprawy, w tym właściwe stanowisko, podłoże oraz nawodnienie, nawożenie oraz odstępy między roślinami. Róże zadbane i dobrze odżywione będą po prostu silniejsze i przez to mniej podatne na zagrożenia, czyli także ataki chorób i szkodników. Warto również kupować i sadzić odmiany róż odporne na choroby, a także regularnie usuwać opadłe liście, wycinać pędy porażone chorobami, unikać nadmiernego nawożenia krzewów azotem oraz moczenia liści przy podlewaniu. 

Zdarza się jednak, że z różnych powodów choroby jednak rozwijają się na roślinie, dlatego ważna jest obserwacja i szybka reakcja, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy na liściach, pędach, czy kwiatach róż. Infekcje mogą pojawiać się w wyniku uszkodzeń mechanicznych, czy różnych zranień tkanek roślin, ale także żerowania szkodników lub niekorzystnych warunków pogodowych, sprzyjających rozwojowi chorób. 

Twój Ogrodnik / YouTube


Czym pryskać chore róże?

W początkowym stadium rozwoju, choroby grzybowe róż ciężko zauważyć i dobrze zdiagnozować. Zazwyczaj, zauważamy dopiero wyraźnie widoczne objawy w postaci różnego rodzaju plam, przebarwień i zamierania liści i innych fragmentów roślin. Aby choroba nie rozprzestrzeniała się na całą roślinę i inne rosnące obok, należy jak najszybciej działać, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. 

Czarne plamy na liściach

Jedną z najczęściej występujących i trudną do zwalczania chorób grzybowych róż jest czarna plamistość. Objawia się ona w postaci jasnobrunatnych, z czasem czerniejących okrągłych plam, tworzących się na liściach. Z czasem zaatakowane liście żółkną i opadają nawet przy lekkim dotknięciu krzewu lub pędu. Czarna plamistość rozwija się od początku lata, niekiedy nawet w drugiej połowie maja. Należy usuwać wszelkie opadłe liście i usuwać porażone pędy, ponieważ zimują w nich formy przetrwalnikowe choroby. Najlepiej stresować od wiosny opryski profilaktyczne lub w momencie zauważeniu pierwszych objawów, stosując w pierwszej kolejności naturalne preparaty zwalczające szkodniki i choroby. W razie konieczności można zastosować 2-3 opryski (co około 7-10 dni) preparatami chemicznymi np. środkami Scorpion lub Multirose 2w1. 

Scorpion - oprysk na chore róże
Scorpion 325 SC
Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym i systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób powodowanych przez grzyby w uprawie roślin warzywnych i truskawki. Stosuje się przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Multirose Róże - oprysk na chore róże
Multirose 2w1
To produkt uniwersalny przeznaczony do ochrony przed szkodnikami i chorobami w ogrodach przydomowych, szklarniach, tarasach, balkonach, a także w domu. Zapewnia pełną ochronę ze względu na połączenie insektycydu i fungicydu. Działa układowo i kontaktowo.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Biały nalot

Róże mogą być atakowane także przez mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego – groźne choroby grzybowe wielu roślin. Objawy mączniaka rzekomego, to najpierw jasnożółte, a później ciemniejące plamy między nerwami liści, które z czasem ciemnieją (mogą mylić się z czarną plamistością). Od spodniej strony liści w miejscu plam pojawia się charakterystyczny białawy nalot. W wyniku choroby opadają liście, ale atakuje ona i deformuje także pędy oraz płatki kwiatów. Do zwalczania mączniaka rzekomego można zastosować opryski (lub podlewanie) preparatem Proplant, Magnicur Energy (dawniej Previcur Energy) lub Scorpion, które najlepiej wykonywać już od maja lub początku czerwca. 

Z kolei objawem mączniaka prawdziwego jest biały, mączysty nalot na górnej stronie liści oraz na pączkach i pędach. Choroba powoduje odbarwienia i zniekształcenia zaatakowanych części roślin i zahamowanie rozwoju i kwitnienia róż. Dla zapobiegania wystąpieniu mączniaka prawdziwego można stosować od wiosny opryski preparatem Lecitec, a gdy zauważymy już objawy, zwalczać np. środkami Signum lub Dithane Neo Tec. 

Signum - oprysk na chore róże
Signum 33 WG
Środek grzybobójczy w postaci granulatu, który po wymieszaniu z wodą tworzy zawiesinę, przeznaczony do oprysku zapobiegawczego i interwencyjnego na choroby warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Zwalcza choroby takie jak: alternarioza, mączniak rzekomy, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zaraza ziemniaka, biała plamistość liści truskawki, antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, przypąkowe zamieranie pędów maliny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ogranicza występowanie stemphylium.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Proplant - oprysk na chore róże
Proplant 722 SL
To środek grzybobójczy w formie płynnego koncentratu. Po wymieszaniu z wodą powstaje roztwór, który można aplikować za pomocą opryskiwacza lub konewki. Preparat ten można stosować prewencyjnie, aby uchronić rośliny przed infekcją, jak i w celu zwalczenia występującej już choroby. Zwalcza choroby grzybowe, które mogą zaatakować rośliny ozdobne. Dzięki odporności na zmywanie jest to środek długodziałający. Proplant skutecznie zwalcza choroby takie jak: fytoftoroza, zgorzel zgnilakowa, mączniak rzekomy
KUP W NASZYM SKLEPIE

Pleśń

Dość powszechna chorobą grzybową, która pojawia się na różnych częściach róż jest także szara pleśń. Rozwija się ona zwykle przy dużej wilgotności powietrza, wysokich temperaturach i dużym zagęszczeniu roślin (braku przewiewu). Jej charakterystyczne objawy, to szary, pylący, puszysty nalot na liściach i pąkach kwiatowych, a także ciemne, brunatne plamy na pędach. Porażone chorobą części roślin, także pąki kwiatowe szybko brązowieją i zamierają. Aby unikać szarej pleśni należy dbać o sadzenie róż w odpowiednich odstępach, aby był zapewniony przewiew powietrza między nimi. W celu zwalczania szarej pleśni na różach również warto zastosować opryski (szczególnie po okresie opadów latem) specjalnymi preparatami, np. Signum, Switch oraz Magnicur One-Day (Teldor). 

Magnicur Energy - oprysk na róże
Magnicur Energy 840 SL
Zapobiega rozwojowi i zwalcza odglebowe choroby grzybowe roślin ozdobnych i warzyw. Do stosowania nawet w początkowym okresie wzrostu (siewki i rozsada). Chroni części nadziemne i korzenie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Fungimat - oprysk na róże
Fungimat AL
To gotowy do użycia środek grzybobójczy do ochrony uprawianych w gruncie róż i roślin ozdobnych oraz do ochrony roślin doniczkowych zarówno w domu jak i w ogrodzie. Preparat zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż i nie tylko.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Żółte plamy

Na krzewach róż może wystąpić także rdza róży, czyli choroba objawiająca się powstawaniem na liściach licznych, drobnych, żółtawych plamek (skupisk zarodników grzyba) na spodniej stronie liścia i na pędach. Silny rozwój rdzy może prowadzić do zasychania i opadania liści, a w efekcie tego do zahamowania rozwoju roślin. Aby chronić róże przed rdzą, należy unikać nadmiernego zasilania nawozami azotowymi. Gdy zauważymy już pierwsze objawy choroby można zastosować opryski specjalnymi środkami, np. Biosept Active, Amistar, Fungimat lub Multirose 2w1 (zwalcza też mszyce). 

Czym pryskać insekty na różach?

Róże są bardzo lubiane przez mszyce i są one najczęściej żerującym szkodnikiem na tych roślinach. Zwykle występują gromadnie w tzw. koloniach i oblepiają najmłodsze(miękkie) górne pędy i liście. Dzięki kłująco-ssącemu aparatowi gębowemu, wysysają soki z tkanek roślin, powodując ich osłabianie, zahamowanie rozwoju, zniekształcenie i zwijanie się liści, a także przenoszą choroby. 

Małe "muszki"

Możemy spotkać kilka różnych gatunków mszyc żerujących na różach np. różano-szczeciowa (zielona lub różowa), różano-rutewkowa (jasnozielona lub żółtawa), czy zielone mszyce smugowe i różano-trawowe. W wyniku żerowania mszyc na liściach powstaje też lepka substancja tzw. rosa miodowa, która jest pożywka do rozwoju do rozwoju grzybów i ogranicza zdolności asymilacyjne. W pierwszej kolejności do zwalczania mszyc zaleca się stosowanie naturalnych preparatów (np. wywary na bazie czosnku pokrzyw lub wrotyczu), np. Agrocover. Przy dużym nasileniu szkodnika, można tez zastosować opryski specjalistycznymi preparatami na mszyce, np. Karate Spray, Deltam lub Mospilan. 

Deltam - oprysk na insekty róż
Deltam AL
To gotowy do użycia środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami róż i roślin ozdobnych oraz warzyw. Dawniej można go było znaleźć pod nazwą Decis. Preparat zwalcza: mszyce, mączliki szklarniowe, gąsienice motyli, poskrzypkę liliową, oprzędziki.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Karate Spray - oprysk na insekty róż
Karate Spray
Na roślinie działa powierzchniowo. Środek przeznaczony do stosowania w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych, jabłoni, warzyw kapustnych, ogórka i papryki w ogrodach przydomowych i w ogrodach działkowych. Środek działa skuteczniej w temperaturze poniżej 20°C. Gdy w ciągu dnia panują wyższe temperatury (np. w sezonie letnim) zabieg wykonać pod koniec dnia lub wczesnym wieczorem. Nie zaleca się stosowania środka w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia oraz na rośliny poddane stresowi np. w warunkach suszy czy po przymrozkach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Częstym szkodnikiem róż jest również skoczek różany (potrafi skakać), żerujący (wysysa soki) na roślinach od maja do września, a jego obecność można rozpoznać po białych „marmurkowatych” plamkach, powstających na górnej stronie liści. Następnie liście bieleją, matowieją i zamierają, co mocno osłabia rośliny. Zaatakowane części róż (liście) najlepiej jak najszybciej usuwać, a krzewy opryskać specjalistycznym preparatem, np. Karate Spray. 

Na pąkach kwiatowych i kwiatach róż, żeruje czasem wciornastek różówek, który powoduje ich uszkodzenia i deformację. Można zwalczać je preparatami polecanymi do niszczenia mszyc, czyli np. Mospilan lub Karate Gold.

Agrocover - oprysk na insekty róż
Agrocover Spray
To gotowy do użycia roztwór na bazie oleju rydzowego. Przeznaczony do fizycznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy tj. mszyc, przędziorków, miseczników, mączlików, wciornastków, miodówek, czerwców oraz form zimujących niektórych szkodników.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Emulpar - oprysk na insekty na różach
Emulpar Spray
To produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie gotowego do użycia roztworu w spray-u przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki. Środek jest przeznaczony do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Gąsienice

Róże rosnące w nieco bardziej zacienionych miejscach mogą być zaatakowane przez nimułkę różaną, która nakłuwa liście i składa na nich jaja, co powoduje charakterystyczne podwijanie się liści wzdłuż nerwu głównego i ich przebarwianie na pomarańczowo. Po zauważeniu zwijania się liści, najlepiej jak najszybciej je usuwać, a roślinę opryskać np. środkiem Karate Zeon. 

Pajęczynki

Podobnie, jak na wielu innych roślinach w ogrodzie, także na różach mogą pojawić się przędziorki, a przede wszystkim przędziorek chmielowiec. Najlepsze warunki do rozwoju mają w czasie gorącego i suchego lata i tworzą na roślinach łatwe do zauważenia, małe pajęczynki. Na krzewach róż mogą żerować wszystkie fazy rozwojowe przędziorków, przez co mogą wyrządzać duże szkody przy dużym nasileniu. Nakłuwają tkanki liści i wsysają soki roślin, co w początkowym stadium powoduje tworzenie się drobnych, żółtawych plamek wzdłuż nerwu głównego, z czasem rozszerzających się na całą blaszkę. W efekcie, liście zasychają i opadają a cała roślina jest mocno osłabiona i zahamowane jest kwitnienie róż. 

Mospilan - oprysk na insekty na różach
Mospilan 20 SP
Jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Mospilan 20 SP wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu Mospilanem 20 SP, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Ortus - oprysk na insekty na różach
Ortus 05 SE<
To środek przędziorkobójczy w formie koncentratu o postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Działa na owady kontaktowo, czyli po zetknięciu się cieczy roboczej ze szkodnikiem, a także żołądkowo, czyli po zjedzeniu substancji przez szkodnika. Zwalcza wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków. Na roślinie działa powierzchniowo.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Ograniczanie rozwoju przędziorków warto rozpocząć już na przedwiośniu, kiedy można opryskiwać bezlistne jeszcze krzewy naturalnymi preparatami olejowymi (np. Emulpar). Jednak, gdy przędziorek zaatakuje już w trakcie sezonu, warto wykonać opryski specjalistycznymi preparatami, np. Nissorun Strong, Magus, Floramite, Ortus lub preparatem naturalnym Limocide. 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: 7monarda, orestligetka, photoguns / Adobe Stock

Autor
Czym pryskać róże? Jaki oprysk choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin
Czym pryskać róże? Jaki oprysk choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl