Logo
Logo

10 domowych sposobów na mszyce | Są tanie i skuteczne!

Mszyce to niewielkie pluskwiaki, które żerują prawie na wszystkich roślinach, które występują w naszych ogrodach. Mogą zaatakować rośliny ozdobne i jadalne, a wysysając z nich soki, znacznie je osłabiają, powodując zahamowanie wzrostu, a nawet obumarcie.
Istnieje wiele skutecznych preparatów na mszyce, jednak jeśli nie chcesz stosować chemii, mamy dla Ciebie 10 najpopularniejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się tych szkodników.

Spis treści
Pokrzywa
Mydło
Soda
Ocet
Cebula
Czosnek
Mleko
Wrogowie naturalni
Rośliny odstraszające
Profilaktyka

Te domowe metody pomogą Ci pozbyć się mszyc!

Pokrzywa na mszyce

Jednym z najlepszych sposobów na mszyce są opryski z gnojówki z pokrzyw. Nie tylko pomaga ona pozbyć się szkodników, ale dodatkowo wzmacnia rośliny ze względu na wysoką zawartość pożytecznych mikroorganizmów oraz składników pokarmowych. W tym celu należy wykorzystać młode liście lub górne części rośliny (zbiory najlepiej przeprowadzić w kwietniu lub maju). Pokrzywa powinna wypełniać 1/3 wiadra. Należy zalać ją letnią lub ciepłą wodą i odstawić na 5–7 dni. Następnie odcedzić i wykorzystać do oprysków.  
Dowiedz się więcej

Mydło na mszyce  

Dobrym sposobem na mszyce jest roztwór mydła. Należy zetrzeć 20 g szarego mydła i zalać ciepłą wodą, a po ostudzenie wykonać opryski otrzymanym roztworem. Opryski można powtarzać przez kilka dni, a kwasy tłuszczowe zawarte w mydle pomogą skutecznie usunąć szkodniki. 
Dowiedz się więcej

Soda na mszyce  

Soda to niezwykle wszechstronny produkt, który może być wykorzystywany do sprzątania, czyszczenia i zwalczania mszyc. W tym celu sodę należy rozpuścić w wodzie (pół łyżeczki na szklankę wody), przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać rośliny. 
Dowiedz się więcej

Ocet na mszyce  

Ocet doskonale sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i w ogrodzie. Jest niezwykle skutecznym sposobem na mszyce. W dodatku przygotujesz go w kilka minut i możesz używać przez długi czas bez utraty właściwości. Wystarczy, że zmieszasz ocet z wodą w proporcjach 1:10 i zrobisz z niego opryski. Dodatkowo do roztworu można dodać kilka kropli płynu do naczyń, co sprawi, że środek dłużej utrzyma się na roślinie. 
Dowiedz się więcej

Cebula na mszyce  

Wywar z cebuli jest nie tylko skuteczny, ale i tani oraz bardzo prosty w przygotowaniu. 70 g cebuli drobno posiekaj i zalej 1 litrem wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez kolejne pół godziny na wolnym ogniu. Wywar wystudź, przecedź i przelej do spryskiwacza. Oprysk można powtarzać przez kilka dni z rzędu, dopóki mszyce nie znikną.  
Dowiedz się więcej

Czosnek na mszyce  

Czosnek ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, a dodatkowo bardzo intensywny zapach, dzięki czemu doskonale radzi sobie z mszycami. Jak przygotować opryski z czosnku na mszyce? 25 ząbków czosnku drobno posiekaj i zalej 1 litrem wody, a następnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie wywar należy dokładnie przecedzić i rozcieńczyć 1 litrem wody. Tak przygotowanym wywarem należy obficie spryskać rośliny, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne. Wywar nie nadaje się do dłuższego przechowywania i trzeba go zużyć w tym samym dniu.  
Dowiedz się więcej

Mleko na mszyce  

Roztwór z wody i mleka to kolejny ekologiczny i bardzo skuteczny preparat na mszyce. Mleko krowie należy wymieszać z wodą w stosunku 1:1 i wykorzystać do oprysków. Często wystarczą już dwa opryski, aby szkodniki zniknęły.  
Dowiedz się więcej

Wrogowie mszyc

Biedronki to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce z mszycami. Zjadają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, dzięki czemu są niezwykle skuteczne. Chcąc przywabić je do konkretnej rośliny, należy zawiązać na niej żółtą wstążkę lub spryskać ją wodą z cukrem (bądź zastosować obie metody). 
Dowiedz się więcej

Rośliny odstraszające mszyce  

W ogrodzie warto sadzić lawendę, cząber oraz nasturcje, gdyż ich zapach odstrasza mszyce. Jednak jeśli szkodniki już pojawiły się na roślinach, to nie wystarczy ustawić w pobliżu wymienionych roślin. W takim przypadku należy najpierw wykonać opryski. 
Dowiedz się więcej

Profilaktyka – jak zapobiegać pojawieniu się mszyc?

Niezwykle ważna w walce z mszycami jest profilaktyka. W końcu zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć. Podstawą jest kupowanie roślin z dobrego sklepu ogrodniczego oraz sprawdzanie, czy nie ma na nich szkodników. Warto również kilka razy w sezonie zrobić przegląd roślin w ogrodzie – im szybciej zauważy się pierwsze osobniki, tym łatwiej będzie zwalczyć szkodniki i zapobiec prawdziwej inwazji mszyc.
Dowiedz się więcej


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż Depositphotos / Pixabay

Autor
10 domowych sposobów na mszyce | Są tanie i skuteczne!
10 domowych sposobów na mszyce | Są tanie i skuteczne!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
 

Komentarze

Dodaj komentarz