Te domowe metody pomogą Ci pozbyć się mszyc!
Pokrzywa na mszyce
Jednym z najlepszych sposobów na mszyce są opryski z gnojówki z pokrzyw. Nie tylko pomaga ona pozbyć się szkodników, ale dodatkowo wzmacnia rośliny ze względu na wysoką zawartość pożytecznych mikroorganizmów oraz składników pokarmowych. W tym celu należy wykorzystać młode liście lub górne części rośliny (zbiory najlepiej przeprowadzić w kwietniu lub maju). Pokrzywa powinna wypełniać 1/3 wiadra. Należy zalać ją letnią lub ciepłą wodą i odstawić na 5–7 dni. Następnie odcedzić i wykorzystać do oprysków.
▶ Dowiedz się więcej
Mydło na mszyce
Dobrym sposobem na mszyce jest roztwór mydła. Należy zetrzeć 20 g szarego mydła i zalać ciepłą wodą, a po ostudzenie wykonać opryski otrzymanym roztworem. Opryski można powtarzać przez kilka dni, a kwasy tłuszczowe zawarte w mydle pomogą skutecznie usunąć szkodniki.
▶ Dowiedz się więcej
Soda na mszyce
Soda to niezwykle wszechstronny produkt, który może być wykorzystywany do sprzątania, czyszczenia i zwalczania mszyc. W tym celu sodę należy rozpuścić w wodzie (pół łyżeczki na szklankę wody), przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać rośliny.
▶ Dowiedz się więcej
Ocet na mszyce
Ocet doskonale sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i w ogrodzie. Jest niezwykle skutecznym sposobem na mszyce. W dodatku przygotujesz go w kilka minut i możesz używać przez długi czas bez utraty właściwości. Wystarczy, że zmieszasz ocet z wodą w proporcjach 1:10 i zrobisz z niego opryski. Dodatkowo do roztworu można dodać kilka kropli płynu do naczyń, co sprawi, że środek dłużej utrzyma się na roślinie.
▶ Dowiedz się więcej
Cebula na mszyce
Wywar z cebuli jest nie tylko skuteczny, ale i tani oraz bardzo prosty w przygotowaniu. 70 g cebuli drobno posiekaj i zalej 1 litrem wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez kolejne pół godziny na wolnym ogniu. Wywar wystudź, przecedź i przelej do spryskiwacza. Oprysk można powtarzać przez kilka dni z rzędu, dopóki mszyce nie znikną.
▶ Dowiedz się więcej
Czosnek na mszyce
Czosnek ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, a dodatkowo bardzo intensywny zapach, dzięki czemu doskonale radzi sobie z mszycami. Jak przygotować opryski z czosnku na mszyce? 25 ząbków czosnku drobno posiekaj i zalej 1 litrem wody, a następnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie wywar należy dokładnie przecedzić i rozcieńczyć 1 litrem wody. Tak przygotowanym wywarem należy obficie spryskać rośliny, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne. Wywar nie nadaje się do dłuższego przechowywania i trzeba go zużyć w tym samym dniu.
▶ Dowiedz się więcej
Mleko na mszyce
Roztwór z wody i mleka to kolejny ekologiczny i bardzo skuteczny preparat na mszyce. Mleko krowie należy wymieszać z wodą w stosunku 1:1 i wykorzystać do oprysków. Często wystarczą już dwa opryski, aby szkodniki zniknęły.
▶ Dowiedz się więcej
Wrogowie mszyc
Biedronki to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce z mszycami. Zjadają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, dzięki czemu są niezwykle skuteczne. Chcąc przywabić je do konkretnej rośliny, należy zawiązać na niej żółtą wstążkę lub spryskać ją wodą z cukrem (bądź zastosować obie metody).
▶ Dowiedz się więcej
Rośliny odstraszające mszyce
W ogrodzie warto sadzić lawendę, cząber oraz nasturcje, gdyż ich zapach odstrasza mszyce. Jednak jeśli szkodniki już pojawiły się na roślinach, to nie wystarczy ustawić w pobliżu wymienionych roślin. W takim przypadku należy najpierw wykonać opryski.
▶ Dowiedz się więcej
Profilaktyka – jak zapobiegać pojawieniu się mszyc?
Niezwykle ważna w walce z mszycami jest profilaktyka. W końcu zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć. Podstawą jest kupowanie roślin z dobrego sklepu ogrodniczego oraz sprawdzanie, czy nie ma na nich szkodników. Warto również kilka razy w sezonie zrobić przegląd roślin w ogrodzie – im szybciej zauważy się pierwsze osobniki, tym łatwiej będzie zwalczyć szkodniki i zapobiec prawdziwej inwazji mszyc.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż Depositphotos / Pixabay