Logo
Logo
23
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Soda oczyszczona na mszyce | Jak zrobić preparat do oprysku?

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych i najpowszechniej występujących szkodników w naszych ogrodach. Pojawiają się w drugiej połowie maja lub latem, czyniąc znaczne szkody na roślinach. Mszyce wysysają soki, co powoduje wolniejszy wzrost roślin i zahamowanie rozwoju kwiatów. Przez to rośliny są osłabione, a plony mogą w ogóle nie wystąpić. Po zaobserwowaniu mszyc na roślinach należy szybko rozpocząć walkę, sięgając po środki na mszyce.
Dobrym rozwiązaniem na mszyce jest soda, która jest tania i skuteczna. Jak zwalczać mszycę sodą? Jak stosować sodę na mszyce?

 

Jak wykorzystać sodę do zwalczania mszyc?

Mszyce w ogrodzie to duży problem, który wymaga zdecydowanej i szybkiej reakcji. W przeciwnym razie szkodniki szybko się rozprzestrzenią na kolejne rośliny. Mszyce wysysają soki z młodych części roślin (pędów, liści i kwiatów), osłabiając je i powodując stopniowe zahamowanie wzrostu oraz kwitnienia. To może doprowadzić do utraty plonów, a w skrajnych przypadkach nawet do obumarcia roślin.

Czym zwalczać mszyce w ogrodzie? Można wykorzystać specjalistyczne preparaty na mszyce lub jeden z domowych sposobów. Dobrym środkiem na mszyce jest soda, która jest tania, łatwo dostępna i prosta w użyciu.

Preparaty z sody na mszyce | 3 proste przepisy

Soda oczyszczona jest bezpieczna dla roślin, zwierząt (w tym owadów pożytecznych) i ludzi, a jednocześnie jest skutecznym środkiem na mszyce. Wystarczy przygotowany preparat z sody rozpryskać na roślinach, aby mszyce umarły. Dodatkowo soda działa odstraszająco, zapewniając roślinom spokój na jakiś czas. Jak przygotować środek z sody na mszyce? Do wyboru jest kilka różnych preparatów.

  • SODA Z OLEJEM
    ¼ łyżeczki sody oczyszczonej wymieszać z 1 litrem ciepłej wody i 1/3 łyżeczki oleju. Przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać zaatakowane rośliny. Olej wzmocni działanie preparatu.
  • SODA Z PŁYNEM DO MYCIA NACZYŃ
    ½ łyżeczki sody, kilka kropli płynu do mycia naczyń oraz 1 litr ciepłej wody wymieszać i wykorzystać do oprysków. Płyn do mycia naczyń sprawi, że preparat dłużej utrzyma się na roślinach.
  • SODA Z SZARYM MYDŁEM
    ½ łyżeczki, kilka kropli szarego mydła (lub mały kawałek) rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody, a następnie spryskać rośliny. Szare mydło również doskonale zwalcza mszyce.  

Jak stosować sodę na mszycę?

Preparaty z sody są całkowicie bezpieczne, dlatego można je stosować przez długi czas. Opryski najlepiej wykonywać co 3–4 dni aż do pozbycia się mszyc. Ważne, aby dokładnie spryskać całą roślinę, a szczególnie spodnią część liści, gdyż to tam bytuje najwięcej szkodników. Jeśli mszyce występują u roślin doniczkowych na balkonie lub tarasie to liście i łodygi można przetrzeć delikatną ściereczką zamoczoną w preparacie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Depositphotos kolaż oraz NatureFriend / Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu