Logo
Logo

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie | Na co działa? Jak stosować?

Soda oczyszczona znana jest głównie, jako obecny w każdej kuchni dodatek do ciast i pieczywa. Ma ona jednak wiele innych pożytecznych zastosowań – również w pielęgnacji roślin ogrodowych. Może być dodawana na przykład do kompostu, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy. Zobacz, do czego jeszcze można ją wykorzystać!

Spis treści
Soda do zwalczania szkodników i chorób roślin Soda oczyszczona na chwasty Zwalczanie ślimaków przy pomocy sody Czyszczenie sprzętu ogrodniczego sodą

Jak stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Roztwór z sody oczyszczonej ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Już za 1 zł możesz mieć środki do ochrony roślin, zwalczania chwastów i czyszczenia narzędzi. Sprawdź nasze proste przepisy na domowe preparaty, które działają!

Ogrodowe Pasje / YouTube


Soda do zwalczania szkodników i chorób roślin

Domowej roboty preparat na bazie sody może skutecznie odstraszać uciążliwe szkodniki roślin, np. mszyce, mączliki, miseczniki czy przędziorki. Aby przygotować roztwór, wystarczy zmieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki mydła potasowego (ogrodniczego) i szklanką wody (250 ml). Po dokładnym wymieszaniu całości, taki roztwór można już wlać do opryskiwacza i wykonywać opryski roślin, kiedy tylko zauważymy nieproszonych gości.

Podobny, naturalny preparat z sody chroni także rośliny przed często występującymi chorobami grzybowymi (np. przed plamistością liści i mączniakami). W tym przypadku 1 łyżeczkę sody mieszamy z 2 litrami miękkiej wody (najlepiej destylowanej) oraz z dodatkiem ok. 5 ml płynnego mydła szarego, potasowego (lub ogrodniczego). Opryski najlepiej powtarzać profilaktycznie w ogrodzie (a także w domu na rośliny doniczkowe), co kilka dni.

Soda oczyszczona na chwasty

Sodę oczyszczona możemy również wykorzystać do zwalczania chwastów wyrastających na różnego rodzaju nawierzchniach (np. pomiędzy płytami na chodnikach lub na łączeniach w kostce brukowej). W prosty sposób z problemem tym można także poradzić sobie przy pomocy sody.

Jak to zrobić? Wystarczy zmoczyć daną nawierzchnię, a następnie posypać miejsca porośnięte chwastami sodą. Chwasty w trudno dostępnych miejscach można dodatkowo polać wrzątkiem, a dopiero potem posypać sodą.

Zwalczanie ślimaków przy pomocy sody

Aby ślimaki trzymały się z dala od roślin, wystarczy wokół nich rozsypać trochę sody oczyszczonej, która po dostaniu się do organizmu ślimaka wysusza go. Należy jedynie uważać, aby nie sypać sody na rośliny (łodygi, liście), by ich nie zniszczyć.

Czyszczenie sprzętu ogrodniczego sodą

Jak wiadomo, soda oczyszczona to również świetny środek czyszczący, a także odkażający. Dzięki temu, można z powodzeniem wykorzystywać ją do wszelkiego rodzaju czyszczenia narzędzi, sprzętów ogrodniczych oraz doniczek lub skrzynek na rośliny.

Do tego celu stosujemy sodę bezpośrednio do czyszczenia, używając szczotki lub szorstkiej gąbki, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. Później można doniczki lub narzędzia można także wyparzyć wrzątkiem (np. łopatki, szpadle, sekatory, nożyce i piły, które mają częstszy kontakt z roślinami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe PixelsAway/Depositphotos

Autor
Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie | Na co działa? Jak stosować?
Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie | Na co działa? Jak stosować?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl