Logo
Logo

Opryskiwanie octem – skuteczny i bezpieczny sposób na chwasty

Ocet to doskonały sposób na chwasty. Wystarczy opryskać nim niechciane rośliny, by szybko się ich pozbyć. Naturalnie! Sprawdź, jak działa ocet, jak przygotować roztwór do opryskiwania chwastów i jak go zastosować.

Spis treści
Dlaczego warto stosować ocet w ogrodzie? Jak ocet działa na chwasty? Jak przygotować roztwór octu do oprysku na chwasty? Jak opryskiwać chwasty octem?

Dlaczego warto stosować ocet w ogrodzie?

Każdego roku problem niechcianych chwastów rozwijających się wśród roślin, czy też wyrastających na kostce brukowej niepokoi amatorów ogrodnictwa i właścicieli ogrodów. Nie trzeba od razu sięgać po chemiczne środki do zwalczania chwastów (herbicydy), które mogą niekorzystnie działać na nasze zdrowie i środowisko.

Bezpieczniej, a nie mniej skutecznie i szybko mogą działać środki, przygotowane w domowych warunkach, przy pomocy ogólnodostępnych produktów bez szkodliwej chemii, jak np. sól lub ocet. Nie mniej ważny jest fakt, że takie ekologiczne opryski są też bezpieczne dla zwierząt domowych i małych dzieci.

Jak ocet działa na chwasty?

Szczególnie pożyteczne i wszechstronne zastosowanie w ogrodzie może mieć ocet, który dzięki swoim kwasowym właściwościom, działa parząco na rośliny (chwasty), powodując ich zasychanie i zamieranie.

Do zwalczania chwastów można wykorzystać zwykły spirytusowy ocet spożywczy (10%), który zastosowany jako preparat do oprysku potrafi szybko zniszczyć większość uciążliwych chwastów, a jednocześnie nie szkodzić środowisku.

Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

Jak przygotować roztwór octu do oprysku na chwasty?

Aby preparat na chwasty był skuteczny, a jednocześnie bezpieczny najlepiej zakupiony w sklepie ocet (10% lub 20%) trzeba wymieszać z wodą w proporcjach 1:2 (np. 1 litr octu wymieszać z 2 litrami wody). Można także stosować inne sposoby rozcieńczenia (np. 2:1), według zapotrzebowania w danym przypadku. Należy przy tym pamiętać o starej zasadzie, aby zawsze wlewać kwas (ocet) do wody, a nie odwrotnie.

Do zwalczania starszych, uciążliwych chwastów można stosować nawet ocet nierozcieńczony, ale na młode, dopiero rozwijające się chwasty lepiej przygotować nieco słabszy roztwór i mieszać ocet z wodą np. we wspomnianej wyżej proporcji.

Nie można zapominać, że ocet nie działa selektywnie i może zniszczyć także inne rośliny (np. użytkowe, czy ozdobne), dlatego musimy opryskać nim wyłącznie same chwasty.

 

Jak i kiedy opryskiwać octem?

Do oprysku tym sposobem najkorzystniej jest użyć zwykłego opryskiwacza – ręcznego lub plecakowego, a na wykonanie zabiegu wybrać bezwietrzny, ciepły i słoneczny dzień. Wówczas słońce spotęguje i przyspieszy efekt drażniącego i wysuszającego działania octu na chwasty.

Nie należy wykonywać oprysku, kiedy liście chwastów są mokre (np. po deszczu) ponieważ może to znacznie osłabić to działanie octu. Dodatkową zaletą octowego oprysku jest możliwość częstego stosowania bez obaw o niekorzystne działanie na otoczenie, co może mieć miejsce w przypadku częstego opryskiwania herbicydami.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Vladdon / Depositphotos

Autor
Opryskiwanie octem – skuteczny i bezpieczny sposób na chwasty
Opryskiwanie octem – skuteczny i bezpieczny sposób na chwasty
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)