Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Gorzka sól Epsom – 10 zastosowań w ogrodzie, o których nie widziałeś, a powinieneś!

Sól Epsom znana również jako sól angielska różni się znacznie od soli kuchennej – zawiera duże ilości magnezu i siarki, a to sprawia, że wielu uważa jej smak za gorszy. Niemniej sól Epsom posiada wiele prozdrowotnych właściwości i dlatego ciągle jest chętnie wykorzystywana jako produkt spożywczy czy też w kosmetyce. Sól Epsom ze względu na swój skład ma również wiele zastosowań w ogrodnictwie! Jak wykorzystać sól Epsom w ogrodzie?

Spis treści
Nawożenie Pielęgnacja trawnika Zwalczanie ślimaków Środek na insekty Usuwanie pni Słodkie owoce Przyspieszenie kiełkowania Pielęgnacja roślin doniczkowych Zielone iglaki Efektowne róże

Do czego wykorzystać gorzką sól Epsom w ogrodzie?

Nawożenie

Wiele roślin, a szczególnie warzywa psiankowate i róże lubią glebę bogatą w magnez. Dlatego warto zastosować sól Epsom, którą można rozsypać wokół roślin i delikatnie podlać. Jednak jeszcze lepszym pomysłem są opryski z soli Epsom, które zapewniają najlepsze wchłanianie.
Dowiedz się więcej

Pielęgnacja trawnika

Sól Epsom jest doskonałym sposobem na piękny i zadbany trawnik. Wystarczy rozsypać sól na trawnik (szklanka na każdy metr kwadratowy) i podlać go wodą, aby trawa miała soczysty, intensywny kolor. Trawnik nie będzie żółkł, a trawa będzie w doskonałej kondycji.
Dowiedz się więcej

Zwalczanie ślimaków

Ślimaki w ogrodzie mogą być prawdziwym utrapieniem ogrodników. Niszczą uprawy, a ich ilość szybko się zwiększa. Z pomocą może przyjść sól angielska, którą należy rozsypać w miejscach największych skupisk szkodników. Sól można również wysypać wokół rabat, tworząc barierę, której ślimaki nie przeszkodzą. Co ważne, wraz z opadami sól Epsom się rozpuści, zasilając podłoże. Oznacza to jednak, że rozsypywanie soli w razie potrzeby trzeba będzie powtarzać.
Dowiedz się więcej

Środek na insekty

Roztwór z wody i soli Epsom to świetny preparat na insekty. W dodatku jest w pełni naturalny i zawiera magnez oraz siarkę, a więc nie tylko nie szkodzi roślinom, ale je dodatkowo wzmacnia. Na 4 litry wody należy wsypać 2 łyżki soli angielskiej, wymieszać i spryskać rośliny, które zostały zaatakowane przez mszyce i inne insekty. Preparatu można używać również profilaktycznie.
Dowiedz się więcej

Usuwanie pni

Naturalny rozkład pniaka po ścięciu drzewa trwa bardzo długo, a w tym czasie ogród wygląda nieestetycznie. Proces ten można znacznie przyspieszyć, wywiercając dziury w pniaku i nasypując do nich soli Epsom. Następnie sól angielską należy zalać wodą, a po kilku tygodniach pieniek samoistnie się rozpadnie.
Dowiedz się więcej

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Słodkie owoce

Mimo że sama sól angielska jest gorzka, to pozwala uzyskać słodsze owoce, co wynika z zawartych w soli składników mineralnych. Sól Epsom należy rozsypać wokół pni drzewek owocowych, a plony będą słodsze i obfitsze.
Dowiedz się więcej

Przyspieszenie kiełkowania

Zawarte w soli angielskiej związki mineralne mogą również przyspieszyć kiełkowanie roślin. W tym celu przed wysiewem trzeba wysypać trochę soli Epsom na ziemię przygotowaną do wysiewu. Dzięki temu rośliny nie tylko szybciej wyrosną, ale również będą silniejsze.
Dowiedz się więcej

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Sól gorzka świetnie sprawdzi się również do pielęgnacji roślin doniczkowych ustawionych w domu, na balkonie lub na tarasie. Należy przygotować roztwór z 2 litrów wody i 1 łyżki soli Epsom i podlewać nim rośliny raz na 2 tygodnie, a liście i kwiaty będą pięknie wybarwione.
Dowiedz się więcej

Zielone iglaki

W uprawie iglaków najczęstszym problemem jest nieestetyczne brązowienie liści. Można temu zapobiec, podlewając rośliny roztworem z soli angielskiej i wody. Dodatkową zaletą jest odstraszenie różnego rodzaju insektów i wzbogacenie gleby.
Dowiedz się więcej

Efektowne róże

Kolejnym zastosowaniem soli Epsom jest poprawa wyglądu róż, które bardzo lubią magnez. Dzięki temu róże będą obficie kwitły, a ich kwiaty będą wspaniale wybarwione. Najlepiej sprawdzą się do tego opryski: na 4 litry wody dodaje się łyżeczkę soli angielskiej. Tak przygotowaną mieszanką można spryskiwać róże co miesiąc. Dobrym sposobem jest również rozsypanie soli wokół róż na jesieni (gdy opadną liście), co lepiej przygotuje je do kolejnego sezonu.
Dowiedz się więcej


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: MartinaUnbehauen / Depositphotos oraz Jerzy Górecki / Pixabay ed.

Autor
Gorzka sól Epsom – 10 zastosowań w ogrodzie, o których nie widziałeś, a powinieneś!
Gorzka sól Epsom – 10 zastosowań w ogrodzie, o których nie widziałeś, a powinieneś!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl