Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak usunąć pień po świętym drzewie? 3 sprawdzone sposoby!

Zdarza się, że niezbędne jest wycięcie drzewa, czy to ze względów estetycznych, czy bezpieczeństwa lub po prostu choroby rośliny. Niezależnie od przyczyny po wycince zostaje mało estetyczny pień. Samoistny rozkład pnia trwa bardzo długo, co przysparza wielu kłopotów i uniemożliwia wykorzystanie danego miejsca. Jak najlepiej usunąć pień po ściętym drzewie? Mamy dla Was 3 sprawdzone sposoby!

3 sposoby na pozbycie się pnia po ściętym drzewie

Saletra amonowa

Często spotykanym sposobem na pozbycie się pnia jest zastosowanie nawozu azotowego - saletry amonowej. W pniu należy wywiercić kilka otworów lub ponacinać go siekierą, a następnie w powstałe dziury nasypać saletrę. Tym sposobem znacznie przyspieszymy rozkład pnia, ale wciąż będzie trwał on od 3 do 5 lat.

Saletra Wapniowo-Amonowa
Saletra Wapniowo-Amonowa
Nawóz przeznaczony jest do wszystkich upraw i na każdej glebie, szybko działa, może być stosowany do nawożenia przedsiewnego oraz pogłównego.
KUP W NASZYM SKLEPIE!

Wykopywanie pnia

Innym sposobem jest tradycyjne wykopanie pnia. Niestety przy dużych drzewach, które mają silny system korzeniowy, jest to zajęcie niezwykle męczące i czasochłonne. Ręczne wykopywanie jest niezwykle trudne, dlatego osoby, które decydują się na ten sposób, powinny rozważyć wynajęcie koparki lub ciągnika. Trzeba też pamiętać o szkodach, które przy okazji powstaną.

Grzybnia do rozkładu pni drzew

Zdecydowanie najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie żywej grzybni, która rozłoży pień, czyli preparatu Pg-Poszwald Eko. Co więcej, w ten sposób zostaną usunięte również korzenie drzewa. Gotowe preparaty do rozkładu pni cieszą się bardzo dobrymi opiniami, które potwierdzają ich skuteczność. Dodatkową zaletą jest niska cena i prostota ich użycia.

Grzybnia do usuwania pni i do kompostowania
Grzybnia do usuwania pni i do kompostowania
Pg-POSZWALD EKO to ekologiczna grzybnia do rozkładu pni drzew i kompostowania. Produkt jest łatwy i bezpieczny w stosowaniu oraz w 100% naturalny i ekologiczny.
KUP W NASZYM SKLEPIE!

Jak działa Pg-Poszwald Eko?

Pg-Poszwald Eko zawiera grzyby Peniophora gigantea, które naturalnie występują w przyrodzie. Są bezpieczne dla ekosystemu oraz ludzi i zwierząt domowych. Jest to więc w pełni bezpieczny i ekologiczny produkt. Grzyby powodują szybszy rozkład pnia, ułatwiając jego skuteczne usunięcie. Sposób użycia Pg-Poszwald Eko jest bardzo prosty. Najpierw należy ponacinać siekierką lub wywiercić jak najwięcej otworów, a następnie na cały pień nałożyć przygotowany produkt. Na koniec pozostaje czekać na efekt działania grzybów, pamiętając, aby były one cały czas wilgotne. W tym celu można je przykryć ziemią lub liśćmi.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pavlofox / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT