3 sposoby na pozbycie się pnia po ściętym drzewie
Saletra amonowa
Często spotykanym sposobem na pozbycie się pnia jest zastosowanie nawozu azotowego - saletry amonowej. W pniu należy wywiercić kilka otworów lub ponacinać go siekierą, a następnie w powstałe dziury nasypać saletrę. Tym sposobem znacznie przyspieszymy rozkład pnia, ale wciąż będzie trwał on od 3 do 5 lat.
Wykopywanie pnia
Innym sposobem jest tradycyjne wykopanie pnia. Niestety przy dużych drzewach, które mają silny system korzeniowy, jest to zajęcie niezwykle męczące i czasochłonne. Ręczne wykopywanie jest niezwykle trudne, dlatego osoby, które decydują się na ten sposób, powinny rozważyć wynajęcie koparki lub ciągnika. Trzeba też pamiętać o szkodach, które przy okazji powstaną.
Grzybnia do rozkładu pni drzew
Zdecydowanie najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie żywej grzybni, która rozłoży pień, czyli preparatu Pg-Poszwald Eko. Co więcej, w ten sposób zostaną usunięte również korzenie drzewa. Gotowe preparaty do rozkładu pni cieszą się bardzo dobrymi opiniami, które potwierdzają ich skuteczność. Dodatkową zaletą jest niska cena i prostota ich użycia.
Jak działa Pg-Poszwald Eko – grzybnia do rozkładu pni i kompostowania?
Pg-Poszwald Eko zawiera grzyby Peniophora gigantea, które naturalnie występują w przyrodzie. Są bezpieczne dla ekosystemu oraz ludzi i zwierząt domowych. Jest to więc w pełni bezpieczny i ekologiczny produkt. Grzyby powodują szybszy rozkład pnia, ułatwiając jego skuteczne usunięcie. Sposób użycia Pg-Poszwald Eko jest bardzo prosty. Najpierw należy ponacinać siekierką lub wywiercić jak najwięcej otworów, a następnie na cały pień nałożyć przygotowany produkt. Na koniec pozostaje czekać na efekt działania grzybów, pamiętając, aby były one cały czas wilgotne. W tym celu można je przykryć ziemią lub liśćmi.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pavlofox / Pixabay