Stare drzewa: wycinać czy nie?

Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie rośnie kilka okazów bardzo starych drzew: głogów, jabłonek i klonów polnych. Jedna jabłoń wydaje się być całkowicie zmurszała, a reszta drzew jest zaatakowana przez szkodniki. Zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem będzie wycięcie umierających, starych drzew i zasadzenie w ich miejscu nowych.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3
Spis treści
Czy warto ratować stare drzewa? Czy chorujące drzewa trzeba wyciąć? Czy stare drzewa mogą być niebezpieczne?

Jak ocenić, czy stare drzewo należy wyciąć?

Estetyka

Pod uwagę należy wziąć kilka rzeczy. Przede wszystkim aspekt estetyczny. Niejeden ogrodnik chciałby mieć w swoim ogrodzie duże drzewa, na które w normalnych warunkach trzeba czekać wiele lat (lub wydać dużo pieniędzy!). Stare drzewa, nawet gdy są chore lub mają nieładnie wykształcone korony, są wyjątkowe i cenne. Czasem wystarczy wyciąć kilka konarów i użyć odpowiednich środków ochrony roślin, by cieszyły nas jeszcze wiele lat.

Nawet zupełnie obumierające i wysychające drzewa są cenne. Jeśli nasz ogród jest duży i ma styl zbliżony do naturalistycznego, warto je zostawić – mają duże wartości przyrodnicze! (stanowią siedlisko ptaków, gryzoni i owadów)

Choroby

Duże, chorujące rośliny to też duży kłopot, a jeśli drzewo było zaniedbane przez wiele lat może stać się źródłem bardziej niebezpiecznych chorób przenoszących się na inne rośliny w naszym ogrodzie. Zdarza się to rzadko, ale wtedy drzewo trzeba niezwłocznie wyciąć.

Przerzedzanie starych zadrzewień, czyli wycinka tylko niektórych drzew może sprawić, że do pozostawionych roślin będzie dochodzić więcej światła i powietrza. Zdarza się, że zabieg ten poprawia kondycję roślin tak bardzo, że chorujące okazy samoistnie odzyskują zdrowie!

Niebezpieczeństwo

Stare drzewa mogą być niebezpieczne z innych względów, a powód jest prozaiczny – kształt korony i przechylenie. Duże drzewa często mają niezwykłe kształty i zdarza się, że są przez to podatne na przewrócenie się oraz odłamywanie i spadanie konarów. Gdy istnieje ryzyko zdrowia i życia, rośliny należy wyciąć.


Zdjęcie tytułowe: Bernhard Renner / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści