Logo
Logo

Co zamiast nawozów sztucznych? 10 naturalnych zamienników!

Wiele osób uprawiających ziemię staje przed trudnym wyborem. Czy wybrać naturalny, czy sztuczny. Drugie z rozwiązań jest zdecydowanie bardziej popularne, ale czy także lepsze? Rekomendujemy nawozy naturalne ze względu na ich właściwości. Dowiedz się, dlaczego są najlepszym rozwiązaniem oraz jakimi nawozami naturalnymi można zastąpić sztuczne.
Dlaczego warto zamiast nawozów sztucznych stosować nawozy naturalne?

Spis treści
Kompost Obornik Nawozy zielone Biohumus Ziemia liściowa Gnojówka z pokrzyw Popiół drzewny Nawóz z fusów po herbacie lub kawie Skorupki jajek Nawóz ze skórek bananów

Nawozy naturalne mają bardzo wiele zalet! Nic dziwnego, że po latach "zapomnienia" znowu mają swoje 5 minut! Przede wszystkim ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska, poprawiają strukturę gleby, a także dostarczają glebie cennych składników pokarmowych, które są doskonale przyswajalne dla roślin. W dodatku nawozy pozyskane ze źródeł naturalnych są w pełni ekologiczne, tanie i łatwo dostępne.

Dzisiaj, kiedy ceny nawozów mineralnych (sztucznych) osiągają coraz wyższe poziomy (i nie wiadomo, kiedy się zatrzymają), warto poszukać tańszej i naturalnej alternatywy dla nawożenia ogrodu! 

Czy wiesz, co może stanowić substytut dla sztucznych nawozów. Poznaj nasze propozycje, które mogą zrewolucjonizować Twoją uprawę i uczynić ją bardziej naturalną!

Jakimi nawozami naturalnymi możemy zastąpić sztuczne? Oto 10 naturalnych zamienników

Kompost

Kompostownik w ogrodzie jest wyposażeniem obowiązkowym. Kompost to nawóz organiczny powstały z resztek roślin lub odpadów z kuchni. Można go wykorzystać jako nawóz do wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych, podłoże do inspektu lub jako ściółka. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu kompostu do nawożenia roślin

Obornik

Obornik należy do odpadów pochodzenia zwierzęcego, najczęściej powstaje z odchodów krów. Jest to nawóz naturalny bogaty w azot, który stosuje się jesienią lub wiosną, mieszając go z glebą. Rolą obornika jest wzbogacenie gleby w substancje pokarmowe, próchnicę i pożyteczne mikroorganizmy oraz rozluźnienie jej pierwotnej struktury. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu obornika do nawożenia roślin

Obornik - naturalny nawóz
Obornik do nawożenia roślin w ogrodzie
Obornik granulowany bydlęcy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych.
Kup w naszym sklepie!

Nawozy zielone

Warto zastosować także nawozy zielone - t.j. nasiona roślin, które wysiewa się do gleby, aby po kilku tygodniach je przeorać i pozwolić im się rozłożyć. Zielony nawóz dostarcza glebie niezbędnych składników mineralnych oraz próchnicy, dzięki czemu kolejne uprawy mają lepsze warunki i lepiej przyswajają substancje pokarmowe. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu nawozów zielonych do nawożenia roślin

Biohumus

Mało kto wie, że biohumus powstaje przy udziale dżdżownic, które przerabiają kompost, torf i obornik, a następnie go wydalają. Sprzedawany jest w gotowej do rozrobienia formie płynnej. Jest bogaty w naturalne składniki pokarmowe i można dostosować do każdego typu gleby i uprawy wszystkich roślin - od ozdobnych po uprawne. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu biohumusu do nawożenia roślin

 

Ziemia liściowa

Mimo że jest ona uboższa w składniki mineralne, znakomicie poprawia strukturę gleby. Ziemia liściowa to nic innego jak przetworzone/przekompostowane liście, do stworzenia której potrzeba jedynie cierpliwości. Ziemia liściowa rozkłada się od pół roku do nawet dwóch lat. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu ziemi liściowej do nawożenia roślin

Gnojówka z pokrzyw

Wiele osób traktuje pokrzywę jako chwast i plewi ją do cna. Okazuje się jednak, że ma ona cenne właściwości. Nawóz z pokrzywy to mieszkanka cennych składników odżywczych, w pełni naturalna a do tego możesz ją zarobić za darmo!. Ma ona formę wywaru, który stosuje się w rozcieńczeniu, by nie uszkodzić powierzchni rośliny. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu gnojówki z pokrzyw do nawożenia roślin

Naturalny nawóz z pokrzywy
Naturalny nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy przeznaczony jest do doglebowego i dolistnego nawożenia w okresie wegetacji. Należy stosować go w formie roztworu po dokładnym wymieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach. „Nawóz z pokrzywy" w uprawie warzyw może być stosowany w formie podlewania lub opryskiwania roślin – przemiennie.
Kup w naszym sklepie!

Popiół drzewny

Popiół drzewny jest ubocznym efektem spalania się biomasy, który ma odczyn alkaiczny. Dzięki stosowaniu popiołu drzewnego dostarczysz roślinom fosforu, potasu, wapnia i mikroelementów. Ponadto jest on świetnym sposobem na poprawę właściwości fizykochemicznych gleby i roślin. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu popiołu drzewnego do nawożenia roślin

Nawóz z fusów po herbacie lub kawie

Naturalny nawóz można stworzyć za pomocą dostępnych produktów. Odpadki kuchenne to świetny materiał na nawóz. Fusy po kawie sprawiają, że gleba będzie zakwaszona. Fusy po kawie lub herbacie poprawiają strukturę ziemi i wpływają na wzrost roślin. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu fusów z kawy lub herbaty do nawożenia roślin

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Skorupki jajek

Skorupki po jajkach są bogate w wapń. Nawóz tego typu przygotowuje się przez rozkruszenie (im drobniej, tym lepiej) skorupek, które następnie miesza się z podłożem i polewa wodą. Nawóz ze skorupek jajek należy stosować maksymalnie co dwa tygodnie i warto pamiętać, że nie wolno stosować go do roślin kwasolubnych. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu skorupek jajek do nawożenia roślin

Nawóz ze skórek bananów

Kolejnym naturalnym nawozem są skórki od bananów. Ich zaletą jest bogactwo w potas i właściwości chroniące rośliny przed chorobami. Dla uzyskania zadowalających efektów skórkę z banana należy umieścić pod korzeniem rośliny. 
Dowiedz się więcej o stosowaniu skórek bananów do nawożenia roślin

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Valerii_Honcharuk / Depositphotos
G.T.

Autor
Co zamiast nawozów sztucznych? 10 naturalnych zamienników!
Co zamiast nawozów sztucznych? 10 naturalnych zamienników!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl