Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
25
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Fusy z kawy jako nawóz do roślin

Pijesz często kawę i nie masz pojęcia co zrobić z fusami? Nie wyrzucaj ich, wykorzystaj jako naturalny i darmowy nawóz. Twoje rośliny doniczkowe Ci za to podziękują!

 

Jak nawozić fusami z kawy?

Fusy z kawy świetnie nadają się do nawożenia roślin doniczkowych, które lubią lekko kwaśne podłoże. Wśród nich znajdziesz wiele popularnych gatunków takich jak: azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, skrzydłokwiat, kroton, anturium, niektóre kaktusy, juki i draceny. Możesz stosować je:

Do podsypywania
Fusy z kawy warto raz w miesiącu rozsypywać na ziemi wokół roślin doniczkowych. Bedą działać jak naturalny nawóz o powolnym uwalnianiu i stworzą one naturalną ściółkę, która powoli będzie się rozkładać, uwalniając cenne składniki pokarmowe (w tym: azot, potas i magnez). Warto jednak pamiętać, aby fusy były suche i nie tworzyły twardej grudki, bo łatwo zaczynają pleśnieć.

Do podlewania
Tego typu nawóz sprawdza się wszędzie, przede wszystkim możemy stosować go do podlewania naszych roślin. Ważne jest aby w pamiętać o odpowiednich proporcjach. Preparat możemy przygotować rozpuszczając jedną szklankę fusów w około 10 litrach czystej kranowej wody (lub 1 łyżeczkę na szklankę wody). Po zalaniu fusów wodą warto odczekać do momentu napęcznienia, będzie to znak że jest to idealny moment na zastosowanie tego nawozu. Takiego roztworu nie można stosować więcej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ fusy z kawy to odczyn lekko kwaśny i potrafią zakwaszać ziemię, dlatego lepiej uważać, aby z nimi nie przesadzić. Warto jednak nadmienić, że kwaśny odczyn neutralizuje wapń, który zawarty jest w wodzie z kranu.

Jeśli masz za dużo fusów, możesz z powodzeniem wykorzystać je do nawożenia kwaśnolubnych roślin ogrodowych lub wyrzucić na kompost!

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl
G.T.

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu