Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
35
Okazje

Fusy z kawy jako nawóz do roślin

Pijesz często kawę i nie masz pojęcia co zrobić z fusami? Nie wyrzucaj ich, wykorzystaj jako naturalny i darmowy nawóz. Twoje rośliny doniczkowe Ci za to podziękują!

 

Jak wykorzystać fusy z kawy?
2 sposoby nawożenia kawą

Fusy z kawy świetnie nadają się do nawożenia roślin doniczkowych, które lubią lekko kwaśne podłoże. Wśród nich znajdziesz wiele popularnych gatunków takich jak: azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, skrzydłokwiat, kroton, anturium, niektóre kaktusy, juki i draceny. 

1. Do podsypywania

Fusy z kawy warto raz w miesiącu rozsypywać na ziemi wokół roślin doniczkowych. Bedą działać jak naturalny nawóz o powolnym uwalnianiu i stworzą one naturalną ściółkę, która powoli będzie się rozkładać, uwalniając cenne składniki pokarmowe (w tym: azot, potas i magnez). Warto jednak pamiętać, aby fusy były suche i nie tworzyły twardej grudki, bo łatwo zaczynają pleśnieć.

2. Do podlewania

Tego typu nawóz sprawdza się wszędzie, przede wszystkim możemy stosować go do podlewania naszych roślin. Ważne jest aby w pamiętać o odpowiednich proporcjach. Preparat możemy przygotować rozpuszczając jedną szklankę fusów w około 10 litrach czystej kranowej wody (lub 1 łyżeczkę na szklankę wody). Po zalaniu fusów wodą warto odczekać do momentu napęcznienia, będzie to znak że jest to idealny moment na zastosowanie tego nawozu. Takiego roztworu nie można stosować więcej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ fusy z kawy to odczyn lekko kwaśny i potrafią zakwaszać ziemię, dlatego lepiej uważać, aby z nimi nie przesadzić. Warto jednak nadmienić, że kwaśny odczyn neutralizuje wapń, który zawarty jest w wodzie z kranu.

Jeśli masz za dużo fusów, możesz z powodzeniem wykorzystać je do nawożenia kwaśnolubnych roślin ogrodowych lub wyrzucić na kompost!


Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu