Logo
Logo

Fusy z kawy: czy można wyrzucać na kompost?

Pytanie czytelnika: Kocham kawę i codziennie wypijam 3-4 kawy z ekspresu. W związku z tym mam pokaźna kolekcję krążków z fusów, które produkuje mój ekspres. Lubię różne eksperymenty ogrodnicze i postanowiłem wyrzucać je na kompost. Po chwili zastanowienia zacząłem się wahać. Czy nie zatrzymają procesu kompostowania?

Spis treści
Fusy z kawy do kompostu? Tak! Gdzie można wysypywać fusy po kawie w ogrodzie? Obejrzyj film!

Nie wyrzucaj fusów z kawy do śmieci – dodaj je do kompostownika!

Fusy z kawy doskonale nadają się na kompost. Nie wpłyną na zmianę tempa rozkładu materii organicznej, a mogą poprawić późniejszy skład kompostu. Zawierają dużo węgla (stosunek węgla do azotu to 24:1 – podobnie jak w ścinkach z trawnika).

Bez obaw można wyrzucać je na kompost, gdyż zawsze będą stanowić jedynie niewielką część pryzmy. Jedna porcja fusów to zwykle około 10 g. Przyjmując, że codziennie przez rok będziemy pili 1 filiżankę, to po roku nazbieramy niewiele ponad 3,5 kg fusów – nawet taka ilość nie wpłynie znacząco na skład kompostu, bo fusy będziemy wyrzucać partiami. Jeśli mamy zwykły ekspres przelewowy, to możemy nawet wyrzucać fusy wraz z papierowym filtrem, który także szybko się rozłoży.

Fusy z kawy do nawożenia roślin
Co można a czego nie można kompostować?
Więcej o zastosowaniu kawy w ogrodzie (blog Ogrodowa Pasja)

Obejrzyj film o wykorzystaniu fusów po kawie w ogrodzie

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: dglimages / AdobeStock, Steven Depolo / Flickr / CC BY 2.0

Autor
Fusy z kawy: czy można wyrzucać na kompost?
Fusy z kawy: czy można wyrzucać na kompost?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jan

06-10-2021 11:32

Fajny pomysł , stosuję to od kilku lat do kompostu , do tego jeszcze nadają się skorupki z jajek i trociny powstałe przy cięciu drewna . Trochę tylko chyba mylnie ktoś policzył te zebrane fusy bo u mnie 3 osoby piją kawę i to kilka razy dziennie i wychodzi tego ponad 2 kg ale miesięcznie ...

Gość BMF

21-11-2020 16:18

Poczytajcie, że torebki herbaciane w większości są z dodatkami włókien plastiku, nie jest to zwykła celuloza, w dodatku większość spięta metalowym zszywaczem i na końcu, nie wiadomo z czego, sznurka jest zawieszka z kolorowym nadrukiem. Gdzieś niedawno znalazłem rozpiskę, ktoś ...

Gość Arletta

07-11-2019 15:48

A ja wyrzucam na kompost wszystkie resztki spożywcze z domu: warzywa, owoce, fusy z kawy i herbaty. Nie wyrzucam tylko produktów zwierzęcych.

03-08-2019 17:43

4 godziny temu, Gość Jola napisał: A można wyrzucać torebki po herbatach? Można 🙂 Więcej o tym, co można, a co nie w artykule: https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/nawozenie/998-zrob-samodzielnie-kompost-co-jak-i-gdzie-kompostowac

Gość Jola

03-08-2019 13:23

A można wyrzucać torebki po herbatach?

Pokaż wszystkie komentarze