Logo
Logo

Z odpadów do obfitych zbiorów: Magia kompostowania na działce ROD

Kompostowanie to nie tylko ekologiczny sposób na pozbycie się odpadów organicznych, ale także szansa na uzyskanie cennego nawozu dla Twojego ogrodu. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na ten sposób przetwarzania odpadów. Ale czy wiesz, jak prawidłowo kompostować? Czy znasz regulacje dotyczące kompostowania w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań, dzięki czemu Twoje kompostowanie stanie się jeszcze bardziej efektywne.

Spis treści
Jakie są zasady kompostowania na działkach? Co to jest kompostowanie? Jak kompostować odpady? Co kompostować, a czego nie?

Kompostowanie a regulamin ROD: Czy wiesz, co wolno, a czego nie?

Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) określa w paragrafie 42 zasady wyposażenia działki w kompostownik – powinien on znajdować się na każdej działce w mało widocznym miejscu w odległości co najmniej 1 m od jej granic. Ponadto działkowiec jest zobowiązany do kompostowania odpadów organicznych, a w szczególności pochodzących z działki części roślin.

Wymóg urządzenia kompostownika na każdej działce nie wynika tylko z przepisów, ale łączy się także z problemem spalania odpadów organicznych. W związku z tym, iż spalania odpadów roślinnych zakazuje zarówno prawo miejscowe, jak i regulamin ROD, kompostowanie lub rozdrabnianie tych odpadów jest najpraktyczniejszym sposobem ich przetwarzania.

Nie można więc palić na działkach ściętej trawy, gałęzi czy liści, a tym bardziej innych odpadów nieorganicznych! Za złamanie zakazu wymierzane są mandaty (zwykle w wysokości 500 zł) lub grzywny.

Zobacz praktyczny i trwały termokompostownik ogrodowy!
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania doskonałego kompostu, który zasili uprawy w ogrodzie. Dzięki specjalnej konstrukcji w kompostowniku tym wytwarza się wyższa temperatura, dzięki czemu kompost szybciej dojrzewa niż na otwartej pryzmie kompostowej!
Zamów wygodnie w naszym sklepie online

Dlaczego nie wolno palić odpadów na działce? Poznaj konsekwencje

Kompostowanie jest jedną z najkorzystniejszych form przetwarzania odpadów organicznych i jest to proces rozkładu materii organicznej na proste związki w postaci kompostu. W rozdrobnionych odpadach organicznych poddanych kompostowaniu, przy zachowaniu odpowiedniego stopnia wilgotności i dostępu powietrza oraz przy obecności mikroorganizmów (głównie bakterii), grzybów i niektórych bezkręgowców (dżdżownic) zachodzą dwa procesy biochemiczne:

1. mineralizacja materii organicznej to rozkład związków organicznych, w wyniku którego powstaje woda, dwutlenek węgla oraz energia cieplna, ponadto azotany, siarczany, fosforany i inne związki mineralne);

2. humifikacja to łączenie się składników rozkładu w wielkocząsteczkowe substancje próchniczne.

dojrzały kompost Fot. Haanala

Dojrzały kompost powinien wyglądać jak wilgotna czarna ziemia i pachnieć jak leśna ściółka. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych dla roślin form fosforu.

Kompostowanie przydomowe lub na działce można prowadzić w różny sposób:

 • tradycyjnie materiały do kompostowania układa się w pryzmach, tworząc warstwy przekładane ziemią, zapewniając dopływ powietrza i przewracając go, co jakiś czas; pełnowartościowy kompost uzyskuje się tą metodą po około sześciu miesiącach
 • kompostować można w kompostownikach własnej roboty (drewniane konstrukcje, skrzynie lub zagłębione w ziemi) lub skorzystać z gotowych kompostowników sprzedawanych w centrach i sklepach ogrodniczych

Kompostowanie w trzech krokach: Jak zacząć i na co zwrócić uwagę?

 1. Przy rozpoczynaniu kompostowania warto na dno kompostownika położyć kilka pociętych gałęzi i przysypać je ziemią lub torfem. Będzie to warstwa podtrzymująca i ułatwiająca przewietrzanie. Torf zatrzyma substancje organiczne przed wsiąkaniem do gleby.
 2. Następnie wrzuca się już dojrzały kompost z innego kompostownika. Jeśli takiego nie mamy, można się posłużyć specjalnymi preparatami, które zawierają odpowiednie szczepy bakterii, co przyspieszy procesy rozkładu.
 3. Następnie do kompostownika wrzucamy materiał organiczny (biodegradowalny). Warto zadbać o to, aby był różnorodny. Biomasę w kompostowniku należy mieszać co kilka tygodni, aby umożliwić dopływ tlenu i dotarcie mikroorganizmów do każdego miejsca.

Należy pamiętać, że wybierając sposób i miejsce kompostowania należy wziąć pod uwagę ewentualne uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości i tak zlokalizować kompostowanie, aby nie powodować tych uciążliwości i tym samym konfliktów sąsiedzkich.

kompostowanie na działce fot. ajlatan - Fotolia Fot. ajlatan / Fotolia
Kompostowanie uznawane jest za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych – pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska. Ponadto, na kompostowaniu korzysta środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny, bo najzdrowszy, zupełnie naturalny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń.

Zasady kompostowania: Co warto wrzucić, a czego unikać?

W kompostowniku pożądane są:

 • rozdrobnione gałęzie z przyciętych krzewów lub zeschłe gałęzie z drzew,
 • opadłe z drzew i krzaków owoce, niewykorzystane warzywa,
 • chwasty bez nasion, darń, liście, kora, trociny,
 • skoszona trawa, kwiaty cięte,
 • popiół z kominka lub z grilla,
 • odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego (np. obierki z warzyw, owoców, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty),
 • niezadrukowana rozdrobniona tektura.

Do kompostownika nie powinno się wrzucać:

 • materiału nieorganicznego (szkła, plastiku, gruzu, piasku, środków chemicznych),
 • zakonserwowanych octem lub solą odpadków,
 • skórek z owoców cytrusowych,
 • resztek potraw zawierających dużą ilość tłuszczy,
 • kości, mięsa,
 • porażonych, chorych roślin czy ich części,
 • chwastów z dojrzałymi nasionami oraz roślin mogących rosnąć z kłącza np. perzu,
 • zadrukowanej tektury czy papieru.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Manfred Antranias Zimmer / Pixabay

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Z odpadów do obfitych zbiorów: Magia kompostowania na działce ROD
Z odpadów do obfitych zbiorów: Magia kompostowania na działce ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl