Fusy z herbaty jako nawóz do roślin

fusy z herbaty do nawożenia roślin

Fusy z herbaty wydają się nam nieistotnym odpadkiem po przygotowaniu napoju, dlatego wyrzucamy je bez zastanowienia. Tymczasem śmiało możemy wykorzystać je ponownie, włączając je w pielęgnację roślin ogrodowych czy doniczkowych. Przeczytaj dalej i dowiedz się, jakie substancje zawierają i jak je stosować jako nawóz.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
42
Spis treści
Dlaczego warto stosować fusy z herbaty jako nawóz do roślin? Jak fusy z herbaty działają na glebę na rośliny? Jak stosować fusy z herbaty do nawożenia roślin?

Dlaczego warto stosować fusy z herbaty jako nawóz do roślin?

Fusy z herbaty jako nawóz sprawdzają się, gdy chcemy dostarczyć roślinom podstawowych składników odżywczych lub po prostu je wzmocnić. Zawarte w nich substancje przyczyniają się do zwiększenia odporności roślin. Dlatego fusy szczególnie warto stosować w przypadku roślin wrażliwych na choroby czy wyraźnie osłabionych.

Jak fusy z herbaty działają na glebę na rośliny?

Fusy z herbaty zawierają więcej składników, niż mogłoby nam się wydawać. Są źródłem kwasów organicznych, olejków eterycznych, garbników działających przeciwbakteryjnie oraz takich pierwiastków, jak azot, fosfor, potas, wapń, żelazo czy magnez.

Nie możemy także zapomnieć, że podstawowym składnikiem fusów, a więc suszonych liści herbaty, jest teina o lekko kwaśnym odczynie. Jej działanie zakwaszające jest jednak osłabiane przez jony wapnia. Największe stężenie składników odżywczych występuje w białej i zielonej herbacie, ponieważ nie są one mocno przetwarzane. Mniej znajdziemy ich w herbacie czarnej, która dodatkowo działa najsilniej zakwaszająco.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak stosować fusy z herbaty do nawożenia roślin?

Fusy z herbaty sprawdzają się zarówno w uprawie roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Możesz stosować fusy jako nawóz lub wyrzucić na kompost.

Możemy zakopać je w ziemi w ogrodzie tuż obok roślin, wmieszać w górną warstwę gleby w doniczce lub umieścić na jej dnie w czasie przesadzania kwiatów. Zastosowane w taki sposób dostarczą roślinom substancji odżywczych, użyźnią glebę, przyczyniając się do podwyższenia poziomu próchnicy, a także pomogą utrzymać optymalną wilgotność podłoża. Takie zastosowanie naturalnego nawozu polubi wiele roślin, a szczególnie preferujące kwaśne podłoże paprocie, azalie czy hortensje.

Z fusów możemy także przygotować nawóz w płynie. Wystarczy, że zalejemy je letnią wodą i odstawimy na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu uzyskaną miksturą możemy podlać większość roślin w domu oraz w ogrodzie.

Możliwości zastosowania fusów po herbacie w pielęgnacji roślin są doskonałym przykładem, że wiele odpadków możemy zastosować ponownie, a naturalne metody są ponadczasowe. Ważne jest tylko, byśmy wybierali naturalne, niesłodzone i niearomatyzowane herbaty. Rośliny z pewnością odwdzięczą się nam wówczas pięknym wyglądem.

Tekst i zdjęcie: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Czarna Magia (@czarnamagiacafe)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany  z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści