Logo
Logo

Kawa i herbata na parapecie – łatwa domowa uprawa!

Każdy z nas doskonale zna kawę i herbatę – rośliny z których wytwarza się najpopularniejsze napoje na świecie. Nie każdy jednak wie, że te egzotyczne rośliny można z powodzeniem uprawiać w domu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad uprawy aby cieszyć się kawą i herbatą nie tylko w filiżance, ale też na parapecie.

Jak uprawiać herbatę w domu?

Krzew herbaciany, który możemy uprawiać na parapecie to kamelia chińska (Camellia sinensis), dawniej znana jako herbata chińska (Thea sinensis). Jest to bliska kuzynka dobrze znanej ozdobnej kamelii japońskiej (C. japonica). Aby rozpocząć uprawę herbacianego krzewu na parapecie najlepiej kupić 2-3 letnie sadzonki lub nasiona (kiełkują w temperaturze 25-30°C). Można je znaleźć w internecie lub w nielicznych centrach ogrodniczych. Kamelia chińska w warunkach naturalnych jest wiecznie zielonym krzewem, dorastającym nawet do 2-3 metrów wysokości. W doniczce roślina osiągnie jednak znacznie mniejsze rozmiary.

Uprawa herbaty w domu nie należy do łatwych zadań jednak przy troskliwej opiece po około 3 latach będziemy mogli zbierać pierwsze liście do przyrządzenia naparu. Krzewy herbaciane w doniczkach rosną dość wolno, około 10-15 cm rocznie, mimo to młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata. Wystarczy im uniwersalne podłoże ogrodnicze oraz nawożenie nawozem do roślin o zielonych liściach.

Rośliny dobrze będą rosnąć w warunkach domowych w temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności. Najlepiej postawić je na słonecznym parapecie, a na lato wynieść na balkon lub taras. Nie lubią niskich temperatur więc na zewnątrz powinny być wystawiane dopiero po 15 maja i chowane do domu z końcem września.

W okresie jesienno-zimowym roślina najlepiej będzie się czuła w temperaturze około 10°C, w cieplejszym miejscu może zacząć gubić liście.


Fot. AxelBoldt/Wikimedia Commons

Fot. Kristian Frisk/Wikimedia Commons

Kamelia chińska tworzy duże, białe, przyjemnie pachnące kwiaty, a z jej liści i pąków, po uprzednim suszeniu (czasem także fermentacji), przyrządza się napar nazywany herbatą. Pierwsze liście możemy zacząć zbierać już z 3-4 letnich krzewów, najlepsze są te najmłodsze. Uszczykiwanie wierzchołków pędów pomoże także zachować zwarty pokrój rośliny.

Kaj uprawiać kawę w domu?

Kawowiec, a w zasadzie kawa arabska (Coffea arabica) jest bardzo łatwa w uprawie w warunkach domowych. Młode rośliny można kupić nawet w supermarketach, a nasiona w internecie. Warto pamiętać aby wysiać je od razu po zakupie, gdyż szybko tacą zdolność kiełkowania (w temperaturze 24°C). Kawa arabska w doniczce może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości, a jej wzrost możemy regulować poprzez odpowiednie przycinanie.

Uprawa kawy w domu jest bardzo łatwa, gdyż roślina nie ma szczególnych wymagań. Lubi słoneczne stanowiska, jednak nie bezpośrednie nasłonecznienie gdyż jej błyszczące liście mogą się przypalać od słońca. Roślina jest wrażliwa na zimne przeciągi, dlatego też nie należy stawiać jej w pobliżu uchylnego okna.

Dobrze będzie rosnąć w uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych, warto ją zasilać nawozem do cytrusów kilkukrotnie w sezonie i regularnie podlewać, tak aby gleba była stale lekko wilgotna ale nie mokra. Woda nie powinna nigdy zalegać w podstawce.

Liście warto raz na jakiś czas zraszać letnią wodą i przecierać ściereczką z kurzu. W ciągu roku dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, w okresie jesienno-zimowym roślina będzie przechodzić okres spoczynku, dlatego temperatura powinna spaść do około 16°C. Zarówno liście jak i kwiaty mają delikatny „kawowy” zapach. Owoce dojrzewają około 9 miesięcy od rozpoczęcia kwitnienia.


Ft. B.navez/Wikimedia Commons

Fot. Forrest & Kim Star/Wikimedia Commons

Kawowiec w doniczce zacznie owocować po 3-4 latach. Kwiaty są białe, samopylne i lekko pachnące. Zebrane są w kątach dużych błyszczących liści. Na ich miejscu tworzą się zielone, później czerwieniejące owoce (niestety w domu zdarza się to bardzo rzadko). Po ich dojrzeniu wyjmujemy z nich nasiona, oczyszczamy z miąższu i suszymy. Następnie wystarczy je uprażyć na patelni, zmielić i zalać wrzątkiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Melodi2/Morguefile

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl