Ogród w mieszkaniu
Od dawna ludzie próbują przenieść choćby skrawek ogrodu do wnętrza swoich mieszkań. Na szczęście w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym dostępnych jest bardzo wiele roślin o różnorodnych kształtach, formach i kolorach. Wiele z nich doskonale będzie się czuć się w naszych domach. Dzięki roślinom możemy stworzyć nastrojowe wnętrze pełne dekoracyjnych roślin doniczkowych.
Żywa dekoracja
Rośliny nie są meblami, a żywymi organizmami - więc do życia potrzebują naszej opieki. Warto wiedzieć, czego nasza roślina będzie potrzebować, aby zdrowo i długo rosnąć. Musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i podłoża oraz odpowiedni dostęp do światła słonecznego - rośliny najlepiej ustawić blisko okna, aby miały stały dostęp do promieni słonecznych.
Zapach, kolor i kształt
Bez względu na to gdzie postawimy rośliny doniczkowe będą ozdobą mieszkania oraz wypełnią całą przestrzeń swoim zapachem, kształtem i kolorem. Ich piękno doda radości naszym zmysłom, a pielęgnacja roślin skutecznie zredukuje stres i pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Wpływ na otoczenie
Rośliny doniczkowe, rosnąc, zmieniają się, a wraz z nimi zmienia się nastrój wnętrza - wprowadzają "pierwiastek życia" oraz niezwykły spokój i harmonię. Nie tylko doskonale zdobią pomieszczenia, lecz również wpływają korzystnie na nasze samopoczucie - zwiększają wilgotność powietrza oraz przez cały dzień produkują tlen. Warto więc, by zieleń na stałe zagościła w naszych mieszkaniach.
Gdzie ustawić rośliny doniczkowe?
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Możemy umieszczać je dowolnie, wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę, zgodnie z naszym gustem i upodobaniami - na parapetach czy też na półkach.
Rośliny doniczkowe można ustawić w salonie, w przedpokoju, sypialni lub w widnej łazience (z oknem). Warto jednak ustawić je w wyeksponowanym miejscu, aby stworzyć z nich główny element dekoracyjny pomieszczenia.
Można dobrać do nich odpowiednie egzotyczne dodatki, aby stworzyć kompozycje przypominającą konkretne kraje - np. duży fikus tępy w orientalnej doniczce, jako pamiątka wakacji w Azji.
Nie należy przesadzić z liczbą roślin doniczkowych w mieszkaniu - wskazany jest umiar i dopasowanie roślin do rozmiarów i przeznaczenia wnętrza. Można przyjąć zasadę - im mniej roślin tym lepiej. Wystarczy jedna dobrze wyeksponowana piękna roślina, a dostarczy nam więcej walorów dekoracyjnych niż różnorodny i chaotyczny zbiór.
- Duże rośliny doniczkowe najlepiej prezentują się samotnie lub wśród innych jako rośliny dominujące. Rośliny o dużych liściach tworzą idealne tło dla roślin o małych liściach.
- Małe rośliny doniczkowe najlepiej prezentują się w grupach. Pnącza można wykorzystać do ozdobienia ścianek działowych lub posadzić je w wiszących doniczkach, aby tworzyły delikatny wodospad zielonych liści.
Wybór doniczek
Rośliny doniczkowe można uprawiać w rozmaitych atrakcyjnych i niezwykłych naczyniach, które dodają roślinom uroku i same w sobie są ozdoba wnętrza. Mogą być wykonane z plastiku, ceramiki, szkła, drewna, porcelany lub blachy. Warto pamiętać, aby doniczka pasowała do rośliny i odwrotnie.
Należy dobrać doniczkę odpowiednią do faktury liści, odcienia zieleni oraz kwiatów. Najlepiej sprawdzą się proste, masywne doniczki, o stonowanych kolorach, które pozwolą wydobyć z roślin ich naturalne piękno. Najlepiej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i nie tworzyły wrażenia sztuczności i przesycenia.
Dekoracyjne rośliny - wpływ kolorów na samopoczucie
Wiedza o wpływie kolorów na samopoczucie od dawna wykorzystywana jest przez architektów wnętrz. Zieleń doskonale współgra z innymi kolorami, nadaje wnętrzu lekkości i wprowadza "pierwiastek życia". Posiada ogromną ilość odcieni - może mieć ciepłą lub chłodną temperaturę. Dobierając do naszego wnętrza rośliny w różnych odcieniach możemy umiejętnie budować nastrój w mieszkaniu.
Ciepłe odcienie zieleni działają na nas pobudzająco - stymulują do wzmożonej aktywności. Chłodne odcienie zieleni wyciszają i uspokajają. Rośliny o ciekawych formach lub intensywnych kolorach warto zestawić z delikatnym kolorem ścian, aby uniknąć efektu przeładowania. Jasne kolory sprawiają, iż przestrzeń wydaje się większa.
Stwórz nastrojowe wnętrze przy pomocy roślin
Przy wyborze roślin do mieszkania powinniśmy zdecydować się tylko na takie, które będą odpowiadały naszym upodobaniom i gustom. Aby stworzyć nastrojowe wnętrze warto dobrze przemyśleć każdy jego detal. Warto wcześniej przejrzeć katalogi kwiatowe i internet w poszukiwaniu inspiracji, a później odwiedzić kilka sklepów ogrodniczych, aby porównać ofertę dekoracyjnych roślin doniczkowych.
Może nasze propozycje będą dla Was inspiracją do stworzenia nastrojowego wnętrza pełnego dekoracyjnych roślin doniczkowych.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano materiały prasowe Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tytułowe: Pexels