Logo
Logo

Choroby roślin doniczkowych: miękka zgnilizna bakteryjna

Pytanie czytelnika: Jakie są objawy miękkiej zgnilizny bakteryjnej na roślinach doniczkowych oraz jak zwalczać tą chorobę?

Spis treści
Czym jest miękka zgnilizna bakteryjna? Jakie są objawy miękkiej zgnilizny bakteryjnej? Jakie rośliny doniczkowe może atakować? Jak zwalczać miękką zgniliznę bakterujną?

Co to miękka zgnilizna bakteryjna?

To choroba wywoływana przez bakterię o nazwie Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum. Roślina, która zostaje przez nią zaatakowana, o ile nie zauważymy problemu wcześniej, w krótkim czasie obumiera. Często występuje z innymi bakteriami jednocześnie.

Objawy miękkiej zgnilizny bakteryjnej

Jak można się domyśleć, głównym objawem miękkiej zgnilizny bakteryjnej są gnijące części roślin – tzw. mokra zgnilizna. Pojawia się ona na podstawach pędów i spichrzowych organach podziemnych, takich jak zgrubiałe korzenie, cebule czy bulwy. Zaatakowane przez bakterie miejsca maja postać wodnistych (mazistych), ciemnobrązowych plam o nieprzyjemnym zapachu.

Objawami na liściach są żółte plamy, a sama blaszka liściowa traci turgor – staje się wiotka.

Miękka zgnilizna bakteryjna na roślinach doniczkowych

Miękka zgnilizna bakteryjna może pojawić się na poniższych roślinach:

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Zwalczanie miękkiej zgnilizny bakteryjnej

Rośliny doniczkowe z objawami miękkiej zgnilizny bakteryjnej należy usuwać, a obok rosnące z tego samego gatunku lub gatunki podatne dokładnie opryskać wraz z podłożem stosując jeden z poniższych środków ochrony roślin:

  • Biosept 33 SL - naturalny środek ochrony roślin obecnie dostępny jest, jako stymulator wzrostu Biosept Active ► Kup online
  • Miedzian 50 WP ► Kup online

Zdjęcie tytułowe: Bilal / AdobeStock

Autor
Choroby roślin doniczkowych: miękka zgnilizna bakteryjna
Choroby roślin doniczkowych: miękka zgnilizna bakteryjna
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)