Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) inaczej nazywana wężownicą gwinejską należy do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Pochodzi z Afryki i jest znaną ozdobą domów już od stuleci.

Sansewieria należy do grupy roślin nazywanych sukulentami liściowymi. Ma strzelisty pokrój i wolno rośnie (po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości – maksymalnie do 120 cm). Tworzy rozetę ozdobnych, mięsistych, długich liści, przypominających szable. Liście są koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami.

Niepozorne kwiaty w kolorze zielonkawo-żółtym rozwijają się zwykle na początku lata. Są zebrane na pędzie kwiatostanowym i wytwarzają słodkie krople. Sansewierie posiadają grube kłącza oraz rozłogi.

Wymagania i uprawa

Sansewieria gwinejska najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku – lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą minimalna temperatura to 13oC.

Lubi umiarkowane podlewanienie wolno nalewać wody do środka rozety liściowej, gdyż będzie to powodować jej gnicie. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej (2,5 cm) warstwie podłoża w doniczce. Roślinę można nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

Sansewierię rozmnaża się przez podział, ale roślinę przesadzamy rzadko, pomimo tego, że jej kłącza oraz rozłogi często wydają się "rozpychać" doniczkę – nie należy się tym przejmować, ponieważ sansewieria jest znana z tego, że lubi mieć "ścisk" w korzeniach.

Zastosowanie

Sansewieria pasuje do praktycznie każdego pomieszczenia – zarówno do nowoczesnych pokojów dziennych, jak i do kuchni babci. Należy też do tzw. "żelaznych roślin", które są naprawdę wytrzymałe i przeżywają nawet w bardzo niekorzystnych warunkach, dlatego znajduje się wśród roślin wymienianych dla początkujących.

Ciekawe odmiany

  • 'Laurentii' – ciemnozielone liście z ciemnożółtymi brzegami liści, najpopularniejsza
  • 'Hahnii' – bardzo niska, zwarta, o rozesłanych rozetach liściowych, szerokie liście (do 15 cm)
  • 'Golden Hahnii' – ma szerokie liście z żółtymi brzegami i pasami


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Marta Zaczek, Katarzyna Jeziorska