Sansewieria gwinejska / wężownica gwinejska Sansevieria trifasciata

Sansewieria gwinejska, fot. Flower Council Holland
Sansewieria gwinejska / wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
120
Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: jagody
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 120 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) inaczej nazywana wężownicą gwinejską należy do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Pochodzi z Afryki i jest znaną ozdobą domów już od stuleci.

Sansewieria należy do grupy roślin nazywanych sukulentami liściowymi. Ma strzelisty pokrój i wolno rośnie (po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości – maksymalnie do 120 cm). Tworzy rozetę ozdobnych, mięsistych, długich liści, przypominających szable. Liście są koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami.

Niepozorne kwiaty w kolorze zielonkawo-żółtym rozwijają się zwykle na początku lata. Są zebrane na pędzie kwiatostanowym i wytwarzają słodkie krople. Sansewierie posiadają grube kłącza oraz rozłogi.

Wymagania i uprawa

Sansewieria gwinejska najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku – lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą minimalna temperatura to 13oC.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Lubi umiarkowane podlewanienie wolno nalewać wody do środka rozety liściowej, gdyż będzie to powodować jej gnicie. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej (2,5 cm) warstwie podłoża w doniczce. Roślinę można nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

Sansewierię rozmnaża się przez podział, ale roślinę przesadzamy rzadko, pomimo tego, że jej kłącza oraz rozłogi często wydają się "rozpychać" doniczkę – nie należy się tym przejmować, ponieważ sansewieria jest znana z tego, że lubi mieć "ścisk" w korzeniach.

Zastosowanie

Sansewieria pasuje do praktycznie każdego pomieszczenia – zarówno do nowoczesnych pokojów dziennych, jak i do kuchni babci. Należy też do tzw. "żelaznych roślin", które są naprawdę wytrzymałe i przeżywają nawet w bardzo niekorzystnych warunkach, dlatego znajduje się wśród roślin wymienianych dla początkujących.

Ciekawe odmiany

  • 'Laurentii' – ciemnozielone liście z ciemnożółtymi brzegami liści, najpopularniejsza
  • 'Hahnii' – bardzo niska, zwarta, o rozesłanych rozetach liściowych, szerokie liście (do 15 cm)
  • 'Golden Hahnii' – ma szerokie liście z żółtymi brzegami i pasami


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Marta Zaczek, Katarzyna Jeziorska


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekret bujnych roślin i zdrowej ziemi? Naturalnie – wystarczy Granuplant
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści