Dziwne nazwy sansewierii: wąż, tygrys, miecz i... teściowa
Jak mówi legenda, swoją łacińską nazwę Sansevieria, roślina zawdzięcza włoskiemu księciu Raimondo di Sangro z San Severo, który w XVIII wieku przywiózł ją z Afryki do Neapolu. Od tego czasu roślina zdobywała ogromną popularność w Europie. Dziś na dobre zadomowiła się na naszych parapetach, zyskując miano żelaznej rośliny!
- Sansewieria ze względu na swoje wężowate, mieczowate, spiczaste liście określana jest w Polsce wężownicą, a u naszych zachodnich sąsiadów "językiem teściowej"
- W Brazylii, gdzie nosi nazwę "miecz świętego Jerzego" (Espada-de-São-Jorge), mocno zakorzeniła się w kulturze i religii – jej liście wykorzystywane są nawet w rytuałach religii animistycznych jako symbol siły, posiadający właściwości ochronne i uzdrawiające.
- Dużą popularnością cieszy się również w całej Azji. W Chinach znana jest jako Orchidea Tygrysi Ogon, a w Japonii po prostu – Tygrysi Ogon.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gatunki i odmiany sansewierii
Opisano około pięćdziesięciu gatunków sansewierii, jednak zaledwie pięć z nich to rośliny doniczkowe. Są to:
- Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
- Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)
- Sansewieria długokwiatowa (Sansevieria longflora)
- Sansewieria okazała (Sansevieria grandis)
- Sansewieria smukła (Sansevieria gracilis), która występujące w bardzo wielu odmianach
Różne gatunki i odmiany sansewierii. |
Z reguły sansewierie dorastają do wysokości ok. 1 metra, choć zdarzają się też gatunki karłowe, nie wyższe niż 15 cm (na przykład bardzo popularna jest mini sansewieria gwinejska odmiana 'Hahnii' czy odmiana 'Golden Hahnii', która posiada złote paski na brzegach liści).
Jedną z największych roślin tego rodzaju jest sansewieria gwinejska odmiana 'Laurentii'. Na uwagę zasługuje także odmiana 'Twist', z dziwacznie poskręcanymi liśćmi, odmiana 'Gold Flame' o złotych mieczach, 'Gray Lady' o jasnoszarych, paskowanych, 'Laurentii Mein Liebling' o cienkich, ciemnych i marmurkowatych.
Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) posiada natomiast liście skręcone wokół własnej osi tak mocno, że są prawie okrągłe, w dodatku często plecione w warkocz.
Sansewieria gwinejska odmiana 'Golden Hahnii', która posiada złote paski na brzegach liści i sansewieria cylindryczna zapleciona w warkocz. |
Kwiaty sansewierii to rzadkość
Sansewierie uprawiane są przede wszystkim dla ich wiecznie zielonych liści. Od czasu do czasu (zwykle wiosną) wprost z ziemi wyrastają wysokie kłosowate kwiatostany pełne małych, gwiazdkowatych i kremowych kwiatów.
Wyglądają niezwykle dekoracyjnie pomiędzy smukłymi liśćmi, a na dodatek delikatnie pachną. Pojawiają się jednak rzadko i tylko u starszych osobników, rosnących w lekko przyciasnych doniczkach.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Sansewieria gwinejska. |
Uprawa sansewierii
Przed wieloma laty sansewierie gwinejskie (cylindryczne modne stały się niedawno) zdobiły domy naszych babć, później ich popularność stopniowo malała, aż zupełnie o nich zapomniano. Dzisiaj odkrywane są na nowo i przeżywają swoją "drugą młodość".
Ich popularność wciąż rośnie, można je kupić w każdej kwiaciarni, a nawet w supermarkecie. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji – poleca się je jako rośliny doniczkowe dla początkujących lub zabieganych.
Ich bardzo efektowne, smukłe liście doskonale się prezentują zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Wystarczy dobrać do nich proste, eleganckie pojemniki aby stały się główną ozdobą pomieszczenia. Ciemna zieleń ich liści doskonale kontrastuje z jasnymi, "cielistymi" lub "ziemistymi" barwami doniczek.
Suche nogi: nie przesadzaj z podlewaniem!
Mięsiste liście sansewierii wyrastają z grubych kłączy ukrytych tuż pod powierzchnią ziemi. Są one magazynami wody, z których roślina korzysta w miarę potrzeby. Takie "umiejętności" sansewieria zdobyła, rosnąc w swoim naturalnym, suchym środowisku. Dlatego pamiętajmy, aby podlewać ją rzadko i niezbyt obficie – tak, by woda nigdy nie zalegała na podstawce. Tego nie znosi! Na dnie doniczki z sansewierią powinna też się znaleźć gruba warstwa drenażu.
W mieszkaniach, biurach i centrach handlowych
Sansewieria dobrze znosi suche powietrze i lekkie zacienienie (choć preferuje stanowisko słoneczne), dzięki czemu idealnie nadaje się jako roślina do biura, a ostatnio robi też wielką karierę jako ozdoba galerii handlowych.
W zbyt dużym cieniu odmiany barwne mogą tracić jasne przebarwienia. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej 18-25°C, zimą woli mieć nieco chłodniej. Jedyne czego nie lubi to mroźne przeciągi, dlatego lepiej ustawić ją z dala od często otwieranych drzwi i okien.
Jakie doniczki dla sansewierii?
Wysokie sansewierie łatwo się przewracają, dlatego warto zapewnić roślinie solidne fundamenty. Donice powinny być ciężkie, szerokie, najlepiej wykonane ze stali lub ceramiki. Z podziemnych kłączy stale wyrastają młode liście, czasem roślina tak szybko się rozrasta, że korzenie dosłownie rozsadzają zbyt wąskie doniczki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk