Logo
Logo
151
Do góry

Sansewieria: roślina ze stali

Sansewieria to doskonała propozycja dla tych, którzy marzą o "zielonym przyjacielu", ale nie mają czasu na jego pielęgnację. Bo też trudno o drugą taką roślinę, która zniesie niemal wszystkie błędy i zaniedbania – za wyjątkiem nadmiernego podlewania.

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

Dziwne nazwy sansewierii: wąż, tygrys, miecz i... teściowa

Jak mówi legenda: swoją łacińską nazwę – Sansevieria, roślina zawdzięcza włoskiemu księciu Raimondo di Sangro z San Severo, który w XVIII wieku przywiózł ją z Afryki do Neapolu. Od tego czasu roślina zdobywała ogromną popularność w Europie. Dziś na dobre zadomowiła się na naszych parapetach, zyskując miano żelaznej rośliny!

  • Sansewieria ze względu na swoje wężowate, mieczowate, spiczaste liście określana jest w Polsce wężownicą, a u naszych zachodnich sąsiadów "językiem teściowej"

  • W Brazylii, gdzie nosi nazwę "miecz świętego Jerzego" (Espada-de-São-Jorge), mocno zakorzeniła się w kulturze i religii – jej liście wykorzystywane są nawet w rytuałach religii animistycznych jako symbol siły, posiadający właściwości ochronne i uzdrawiające.

  • Dużą popularnością cieszy się również w całej Azji. W Chinach znana jest jako Orchidea Tygrysi Ogon, a w Japonii po prostu – Tygrysi Ogon.

Gatunki i odmiany sansewierii

Opisano około pięćdziesięciu gatunków sansewierii, jednak zaledwie pięć z nich to rośliny doniczkowe. Są to:

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
  • Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)
  • Sansewieria długokwiatowa (Sansevieria longflora)
  • Sansewieria okazała (Sansevieria grandis)
  • Sansewieria smukła (Sansevieria gracilis), która występujące w bardzo wielu odmianach

Różne gatunki i odmiany sansewierii
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Różne gatunki i odmiany sansewierii.

Z reguły sansewierie dorastają do wysokości ok. 1 metra, choć zdarzają się też gatunki karłowe, nie wyższe niż 15 cm (na przykład bardzo popularna jest mini sansewieria gwinejska odmiana 'Hahnii' czy odmiana 'Golden Hahnii', która posiada złote paski na brzegach liści).

Jedną z największych roślin tego rodzaju jest sansewieria gwinejska odmiana 'Laurentii'. Na uwagę zasługuje także odmiana 'Twist', z dziwacznie poskręcanymi liśćmi, odmiana 'Gold Flame' o złotych mieczach, 'Gray Lady' o jasnoszarych, paskowanych, 'Laurentii Mein Liebling' o cienkich, ciemnych i marmurkowatych. 

Ssansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) posiada natomiast liście skręcone wokół własnej osi tak mocno, że są prawie okrągłe, w dodatku często plecione w warkocz.

Różne gatunki i odmiany sansewierii
Fot. giulianax/Fotolia i Flora Dania

Sansewieria gwinejska odmiana 'Golden Hahnii', która posiada złote paski na brzegach liści i sansewieria cylindryczna zapleciona w warkocz.

Kwiaty sansewierii to rzadkość

Sansewierie uprawiane są przede wszystkim dla ich wiecznie zielonych liści. Od czasu do czasu (zwykle wiosną) wprost z ziemi wyrastają wysokie kłosowate kwiatostany pełne małych, gwiazdkowatych i kremowych kwiatów.

Wyglądają niezwykle dekoracyjnie pomiędzy smukłymi liśćmi, a na dodatek delikatnie pachną. Pojawiają się jednak rzadko i tylko u starszych osobników, rosnących w lekko przyciasnych doniczkach.

Uprawa i pielęgnacja sansewierii

Przed wieloma laty sansewierie gwinejskie (cylindryczne modne stały się niedawno) zdobiły domy naszych babć, później ich popularność stopniowo malała, aż zupełnie o nich zapomniano. Dzisiaj odkrywane są na nowo i przeżywają swoją "drugą młodość".


Fot. Flower Council Holland

Sansewieria gwinejska.

Ich popularność wciąż rośnie, można je kupić w każdej kwiaciarni, a nawet w supermarkecie. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji, prawie niewymagające naszej uwagi oraz bardzo efektowne, smukłe liście sansewierii doskonale się prezentują zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Wystarczy dobrać do nich proste, nowoczesne i eleganckie pojemniki aby stały się główną ozdobą pomieszczenia. Ciemna zieleń ich liści doskonale kontrastuje z jasnymi, "cielistymi" lub "ziemistymi" barwami doniczek.

Możesz bez obaw wyjechać na urlop, nie zapewniwszy sansewierii dodatkowej opieki – przeżyje nawet miesiąc bez kropli wody.

Suche nogi: nie przesadzaj z podlewaniem!

Mięsiste liście sansewierii wyrastają z grubych kłączy ukrytych tuż pod powierzchnią ziemi. Są one magazynami wody, z których roślina korzysta w miarę potrzeby. Takie "umiejętności" sansewieria zdobyła, rosnąc w swoim naturalnym, suchym środowisku. Dlatego pamiętajmy, aby podlewać ją rzadko i niezbyt obficie – tak, by woda nigdy nie zalegała na podstawce. Tego nie znosi!

Niestety nadmierne podlewanie to najczęstsza przyczyna krótkiego życia wężownicy! I po raz kolejny zasadne staje się twierdzenie, że "nadgorliwość jest gorsza od..."

Na dnie doniczki z sansewierią powinna być gruba warstwa drenażu.

W mieszkaniach, biurach i centrach handlowych

Roślina dobrze znosi suche powietrze i lekkie zacienienie (choć preferuje stanowisko słoneczne), dzięki czemu idealnie nadaje się do biur, a ostatnio robi wielką karierę jako ozdoba galerii handlowych.

W zbyt dużym cieniu odmiany barwne mogą tracić jasne przebarwienia. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej 18-25°C, zimą woli mieć nieco chłodniej. Jedyne czego nie lubi to mroźne przeciągi, dlatego lepiej ustawić ją z dala od często otwieranych drzwi i okien.

Jakie doniczki dla sansewierii?

Wysokie sansewierie łatwo się przewracają, dlatego warto zapewnić roślinie solidne fundamenty. Donice powinny być ciężkie, szerokie, najlepiej wykonane ze stali lub ceramiki. Z podziemnych kłączy stale wyrastają młode liście, czasem roślina tak szybko się rozrasta, że korzenie dosłownie rozsadzają zbyt wąskie doniczki.

Źródło: Thejoyofplants.co.uk/Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Karol

21-03-2020 22:57

Ciekawe, że nie można przesadzać z wodę, bo ten youtuber ma je ciągle w wodzie i nic im się nie dzieje: https://www.youtube.com/watch?v=LiXdx-Dysfc

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu