Sansewieria walcowata, cylindryczna (Sansevieria cylindrica) inaczej nazywana wężownicą, należy do rodziny agawowatych (Agavaceae), jest blisko spokrewniona z sansewieria gwinejską. Pochodzi z Afryki.

Sansewieria walcowata jest rodzajem sukulenta liściastego. Tworzy rozetę mięsistych, długich liści, przypominających walcowate szpikulce – stąd jej nazwa.  Liście są koloru ciemnozielonego. Roślina ma strzelisty pokrój. Rośnie wolno, po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości.

Wymagania i uprawa

Roślina ta najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku – lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą minimalna temperatura to 13oC.

Lubi umiarkowane podlewanie, ale wytrzymuje bez problemu długie okresy suszy. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej warstwie podłoża w doniczce. Roślinę można nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

Ze względu na swoją dużą odporność zwany jest "rośliną ze stali". Może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody. Niczym wielbłąd, roślina ta gromadzi ją w swoich mięsistych liściach, by korzystać z niej w dowolnej chwili.

Zastosowanie

Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach.

Walcowate liście często zaplatane są w charakterystyczny zielony warkocz.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia