Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. Jest to roślina bardzo popularna o niewielkich wymaganiach i bardzo łatwej pielęgnacji.

Sansewieria walcowata inaczej nazywana wężownicą walcowatą (Sansevieria cylindrica) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae), jest blisko spokrewniona z sansewieria gwinejską.

Sansewieria walcowata jest rodzajem sukulenta liściastego, który ze względu na swoją dużą odporność zwany jest „rośliną z żelaza”. Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Pochodzi z Afryki, dzięki czemu może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody. Niczym wielbłąd, roślina ta gromadzi ją w swoich mięsistych liściach, by korzystać z niej w dowolnej chwili.

Sansewieria walcowata tworzy rozetę mięsistych, długich liści, przypominających walcowate szpikulce - stąd jej nazwa. Walcowate szpikulce często zaplatane sa w charakterystyczny zielony warkocz. Liście są koloru ciemnozielonego. Roślina ma strzelisty pokrój. Rośnie wolno, po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości.

Sansewieria walcowata najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku - lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą minimalna temperatura to 13 ˚C.

Lubi umiarkowane podlewanie, ale wytrzymuje bez problemu długie okresy suszy. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej warstwie podłoża w doniczce. Roślinę należy nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.