Logo
Logo

Jak pielęgnować sansewierię (wężownicę) w domu? Co lubi? Jak o nią dbać?

Sansewieria, zwana potocznie wężownicą lub – niezbyt przychylnie – językiem teściowej, jest jedną z najprostszych w pielęgnacji roślin doniczkowych. Z bryły korzeniowej wyrastają grube, wysokie, przypominające miecze liście, przypominające te u sukulentów. „Język teściowej” odnosi się do ostrych końcówek liści. Co lubi sansewieria? Jak o nią dbać?

Spis treści
Jaką sansewierię warto mieć w domu? Co lubi sansewieria? Jak o nią dbać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sansewierii?

Jaką sansewierię warto mieć w domu?

Sansewieria (wężownica) pochodzi z suchych obszarów Afryki Południowej i Azji, gdzie stawia czoła gorącemu, pustynnemu klimatowi. Sansewieria została nazwana na cześć XVIII-wiecznego księcia, Raimondo di Sangro od włoskiego San Severo.

Od około 2004 r. produkuje się, głównie w Tajlandii, sansewierię cylindryczną (Sansevieria cylindrica) – stanowi obecnie 38% produkcji! W sprzedaży jest też bardziej tradycyjna sansewieria gwinejska (S. trifasciata).

sansewieria gwinejska i cylindryczna

Dwie najpopularniejsze sanswierie: gwinejska (z lewej) i cylindryczna (z prawej), fot. Flora Dania

W ostatnich latach pojawiły się nowe odmiany, więc mamy spory wybór. Najbardziej znana jest sansewieria gwinejska 'Laurentii' z długimi zielonymi liśćmi o żółtych krawędziach. W obrębie gatunku występuje jednak bardzo dużo odmian, różniących się kolorem liści (zielone, srebrzyste, ze złocistymi wzorkami) lub ich długością.

Sansewieria cylindryczna zaś jest znana z zaokrąglonych, długich liści. W sprzedaży dostępne są egzemplarze o różnych kolorach (zielone, szarawe) i rozmiarach liści, w kształcie wachlarza bądź zaplecione. Sansevieria kirkii ma znacznie mniejsze, cieńsze, zielone liście, które są również zróżnicowane pod względem kształtu.

Pielęgnacja sansewierii

Sansewieria jest łatwa w pielęgnacji – należy do tzw. roślin dla początkujących, gdyż wyjątkowo dobrze znosi błędy w pielęgnacji. Sansewierie pochodzą z jałowych regionów Afryki, gdzie światło jest zmienne, a wilgotność niska. Jeśli takie właśnie masz warunki w domu, to wężownica może być idealną rośliną dla Ciebie.

 • Gdzie ustawić?
  Najlepiej rośnie przy dużej ilości światła (zniesie nawet pełne słońce) ale radzi sobie również w półcieniu.

 • Jak podlewać?
  Bryła korzeniowa musi mieć zapewnioną lekką wilgoć (zimą jednak powinna być nieco sucha), ale nie może stać w wodzie. Nie polewamy wodą rozet liści! Ze względu na soczystą budowę liści, sansewieria dobrze radzi sobie z suchym powietrzem.

 • Jak nawozić?
  Sansewierie nie lubią zbyt wiele nawozu, więc zasilanie raz w roku (na wiosnę) nawozem długodziałającym w zupełności wystarczy.

 • Jak zimować?
  Zapewnienie jej okresu spoczynku nie jest konieczne.

Mała Szklarnia / YouTube

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sansewierii?

Sprawdź, czy rośliny nie mają szkodników (tarczników) i oznak gnicia (na starszych roślinach). Jeśli sansewieria miała zbyt mokro przez dłuższy czas, jej korzenie mogą zacząć gnić. Sprawdź więc, czy roślina trzyma się solidnie w doniczce.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Flower Council Holland, zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk, zdjęcie tytułowe: Leonardo Iheme / Usplash

Autor
Jak pielęgnować sansewierię (wężownicę) w domu? Co lubi? Jak o nią dbać?
Jak pielęgnować sansewierię (wężownicę) w domu? Co lubi? Jak o nią dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ja

17-05-2022 15:52

Podobno świetnie oczyszcza w domu powietrze ❤️

Gość Lucyna

09-02-2022 18:02

Mam przepiękna wężownice ze sklepu internetowego kwiatydonice.pl :) Nigdy nie maiałam ręki do roślin, a ona nadal żyje!! Polecam każdemu ❤️

Gość Teresa - Nicol@

20-07-2021 07:20

Mam tę roślinę w domu. Jest wspaniała, nie dbam o nią szczególnie, po prostu: sama dba o siebie. Roślina o niskich nakładach siły i takich też minimalnych nakładach czasu jej poświęconemu jej samej,

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl