Logo
Logo
333
Okazje

TOP 10 roślin doniczkowych dla początkujących, zabieganych i opornych

Przed Wami 10 "żelaznych" roślin doniczkowych idealnych dla zabieganych oraz tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinami. Jeśli myślisz, że nie masz "ręki do kwiatów" – przeczytaj ten artykuł. Uprawa tych roślin jest dziecinnie prosta.

 

Żelazne rośliny doniczkowe: 10-tka do zadań specjalnych

Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby mieć piękne rośliny doniczkowe. Możesz być początkującym i niewiele wiedzieć o roślinach. Możesz być zabiegany i nie mieć czasu na ich pielęgnację. Możesz być nawet "oporny" i twierdzić, że się na tym nie znasz. Nie przekonasz się jednak, jeśli nie spróbujesz z roślinami, które proponujemy!

10 wybranych przez nas żelaznych roślin pokojowych ma małe wymagania. Przetrwają one trudne warunki, drobne pomyłki i zapominalstwo – wybaczą jeśli zapomnisz o ich podlewaniu lub przesadzaniu.

Pamiętaj jednak, że nie ma roślin niezniszczalnych. Musisz stworzyć im przynajmniej minimalne warunki niezbędne do przetrwania, a odwdzięcza Ci się pięknymi liśćmi albo kwiatami.

Warto zdobyć choćby minimum informacji o ich pielęgnacji. Dzięki nim będziesz wiedział co zrobić, aby nie stracić swoich roślin na samym początku Waszej historii. To, czy Twoje rośliny będą ozdobą mieszkania przez wiele lat zależy tylko od Ciebie.

Rośliny doniczkowe dla początkujących: TOP 10

Aloes, fot. Floradania.dk
Fot. Floradania.dk

Aloes (Aloe vera)

Aloes jest wytrzymałą i niekłopotliwą rośliną doniczkową. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Lubi umiarkowane podlewanie, więc można o nim na krótko zapomnieć. Przed kolejnym podlewaniem należy niemal całkowicie przesuszyć podłoże w doniczce. Nadmiar wilgoci, szczególnie zimą, powoduje gnicie rośliny.

Dowiedz się więcej

Kaktusy, fot Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Kaktusy (Cactaceae)

Kaktusy są idealnymi roślinami doniczkowymi dla początkujących. Cena kaktusów jest na ogół niska (5-10 zł w zależności od wielkości), można więc pozwolić sobie na całą kolekcję. Wybór gatunków i odmian kaktusów jest olbrzymi, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Większość kaktusów jest mało wymagających. Wymagają słonecznego stanowiska i umiarkowanego podlewania.

Dowiedz się więcej

Dracena obrzeżona, fot. Floradania.dk
Fot. Floradania.dk

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Nazywana jest czasem smokowcem lub drzewkiem smoka. Dracena obrzeżona jest łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające warunki. Jest to doskonała roślina doniczkowa dla początkujących. Lubi jasne stanowiska, ale dobrze też będzie rosnąć w lekkim półcieniu. Źle rośnie tylko na prażącym słońcu.  Lubi umiarkowane podlewanie - raz na tydzień, na stanowiskach zacienionych i w zimie jeszcze rzadziej.

Dowiedz się więcej

Dracena sanderiana, fot. Christopher Kubaseck - freeimages
Fot. Flower Council Holland

Dracena sanderiana (Dracaena sanderiana)

Dracena sanderiana jest często, niepoprawnie nazywana bambusem (z ang. "lucky bamboo"). Chińczycy nazywają ją Fu Gwey Zchu (co znaczy bogactwo, energia, bambus). Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale będzie naprawdę szczęśliwa, jeśli będzie stał cały czas w wodzie. Należy ją uzupełniać i wymieniać raz na dwa tygodnie. W miarę potrzeby można go przesadzić do doniczki. Nawozić rozcieńczonym nawozem (1/3 dawki).

Dowiedz się więcej

Grubosz, fot. Michal Zacharzewski - FreeImages
Fot. Michal Zacharzewski/FreeImages

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens)

Grubosz drzewiasty znany jest także jako drzewko szczęścia. Rośnie wolno, nie wymaga przycinania ani prowadzenia. Jest wieloletnią rośliną doniczkową. W warunkach domowych może dorastać do 100 cm wysokości. Wiosną i latem lubi obfite podlewanie, ale radzi sobie dobrze przy okresowych niedoborach wody. W zimie przed podlewaniem należy odczekać aż podłoże dobrze przeschnie. Roślina lubi słoneczne stanowiska. Latem można wystawiać ją na balkon.

Dowiedz się więcej

Nolina wygięta, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina wygięta lub beukarnea wygięta znana jest również jako noga słonia (nazwa pochodzi o jej zgrubiałej kształt łodygi magazynującej wodę). Jest rośliną długowieczną i wolno rosnącą. Dobrze znosi suche powietrze, nawet w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Nie lubi częstego podlewania, należy ją podlewać oszczędnie. Pomiędzy podlewaniami dobrze jest przesuszyć jej podłoże. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób zabieganych, często zapominających o podlewaniu roślin.

Dowiedz się więcej

Scindapsus Epipremnum, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Scindapsus złoty (Scindapsus aureum)

Znany jest także pod nazwą Epipremnum aureum. Jest bardzo dekoracyjnym pnączem doniczkowym, o żółtozielonych sercowatych liściach. Jest bardzo tolerancyjny na różne warunki oraz odporny na przesuszenie podłoża. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat. Lubi umiarkowane podlewanie oraz stanowisko jasne, ale nie na słońcu. Roślina może gnić od zbyt częstego podlewania. Z dala od okna traci różnobarwność liści.

Dowiedz się więcej

Sansewieria gwinejska, fot. Floradania.dk
Fot. Floradania.dk

Sansewieria gwinejska (Sansevieria)

Sansewieria gwinejska nazywana także wężownicą gwinejską. Na całym świecie znana jest jako żelazna szabla. Lubi umiarkowane podlewanie. Woda nie może dostać się do środka rozety liściowej, gdyż będzie to powodować jej gnicie. Roślinę należy przesadzić dopiero wtedy, gdy korzenie się nie mieszczą i rozsadzają doniczkę. Jest bardzo popularną rośliną doniczkową do mieszkań, biur i centrów handlowych, ze względu na długowieczność oraz tolerancję na złe warunki.

Dowiedz się więcej

Zamioculcas, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny potocznie jest nazywany „żelazną rośliną”. Nie wolno rośliny podlewać zbyt często, gdyż może to powodować jej gnicie. Zamiokulkas magazynuje wodę w zgrubiałych łodygach. Jest idealną rośliną doniczkową dla zapominalskich, którzy podlewają rośliny tylko wtedy jak sobie o nich przypomną. Roślina ta rośnie szybko w miejscu jasnym, na zacienionym stanowisku rośnie znacznie wolniej, a zielone barwa liści się pogłębia.

Dowiedz się więcej

Zielistka, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Zielistka (Chlorophytum)

jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości uprawy i rozmnażania. Roślina potrafi przystosować się prawie do każdych warunków - dobrze rośnie na każdym stanowisku (tylko na stanowisku jasnym najlepiej uwidoczni się paskowanie na liściach) i w każdej temperaturze (minimum 7ºC). Wymaga jednak intensywnego podlewania od lutego do października, fot. Żaneta Pawlik

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!