Logo
Logo

10 roślin doniczkowych, których nie trzeba często podlewać!

Wśród kwiatów domowych znajdziemy sporo gatunków, które nie wymagają od nas częstego podlewania. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe charakteryzują się niskimi potrzebami wodnymi i rosną zdrowo nawet wtedy, gdy obdarzamy je niewielką uwagą. Sprawdź top 10 roślin, które poradzą sobie bez częstego podawania wody.

Spis treści
Kaktus Grubosz Aloes Zamiokulkas Sansewieria Nolina, noga słonia Juka Zielistka Hoja Filodendron

Jakie rośliny doniczkowe można rzadko podlewać?
TOP 10

Wybierając rośliny do domu należy między innymi wziąć pod uwagę to, czy będziemy w stanie odpowiednio się nimi zająć. Wielu z nas decyduje się na gatunki, które są łatwe w uprawie, a co za tym idzie, nie wymagają częstego podlewania.

Poznaj 10 wybranych przez nas roślin doniczkowych, które długo radzą sobie bez wody i wybaczają nam zapominalstwo!

Kaktusy (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Kaktus

Gatunki z rodziny kaktusowatych (łac. Cactaceae) już od wieków są popularnymi roślinami doniczkowymi na całym świecie. Te wyjątkowe sukulenty łodygowe, które w naturze zasiedlają regiony pustynne, nie potrzebują częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a w tym oczywiście i podlewania.

Dowiedz się więcej o kaktusach i ich pielęgnacji

Grubosz (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Grubosz

Wśród gruboszy (łac. Crassula) znajdziemy wiele ciekawych gatunków, które potrzebują małych ilości wody, a wśród nich najpopularniejsze drzewko szczęścia (czyli grubosza jajowatego, łac. Crassula ovata).

Dowiedz się więcej o gruboszu i jego pielęgnacji

Aloes (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Aloes

Aloesy (łac. Aloe) wyróżniają się wśród roślin domowych swoimi mięsistymi liśćmi, w których jest bardzo dużo cennych składników. Korzysta się z nich w lecznictwie, kosmetyce, a nawet kuchni. Dodatkowo aloesów nie trzeba często podlewać. To rośliny, które naprawdę warto mieć na parapecie!

Dowiedz się więcej o aloesach i ich pielęgnacji

Zamiokulkas (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolisty (łac. Zamioculcas zamiifolia) to tak zwana żelazna roślina. Jest wyjątkowo odporny na zaniedbania i błędy uprawowe, dlatego znajduje się w czołówce gatunków dla osób zaczynających przygodę z uprawą roślin domowych.

Dowiedz się więcej o zamiokulkasach i ich pielęgnacji

Sansewieria (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Sansewieria

Wiele osób zna je pod nazwą wężownice. Sansewierie (łac. Sansevieria) to kolejne bardzo wytrzymałe rośliny, które możemy rzadko podlewać. Należą do jednych z najczęściej spotykanych w miejscach publicznych takich jak sklepy, galerie czy biura.

Dowiedz się więcej o sansewieriach i ich pielęgnacji

Nolina, beukarnea wygięta, noga słonia (fot. Thejoyofplants.co.uk


Nolina, noga słonia, beukarnea wygięta

Ciekawą rośliną doniczkową potrzebującą mało wody jest beukarnea wygięta (łac. Beaucarnea recurvata) nazywana często noliną lub nogą słonia. Wygląda jak połączenie palmy z trawa ozdobną i w warunkach domowych może osiągnąć pokaźne rozmiary (zdarzają się okazy nawet 2 metrowe!).

Dowiedz się więcej o beukanerze i jej pielęgnacji

Juka gwatemalska (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Juka

Juki (łac. Yukka) w ostatnich latach straciły nieco ze swojej popularności ale dalej należą do tych bardziej znanych i rozpoznawalnych. Warto wiedzieć, że rośliny z tego rodzaju lubią mieć lekko wilgotne podłoże, ale bez problemu wytrzymują krótkotrwałe okresy suszy.

Dowiedz się więcej o jukach i ich pielęgnacji

Zieliska Sternberga (fot. Thejoyofplants.co.uk)


Zielistka Sternberga

Bardzo efektowną rośliną, której nie trzeba często podlewać jest zielistka Sternberga (łac. Chlorophytum comosum). Ta kępkowa bylina ma ozdobne liście i wytwarza charakterystyczne łodygi, na których po kwitnieniu pojawiają się małe roślinki gotowe do rozsadzenia!

Dowiedz się więcej o zielistce i jej pielęgnacji

Hoja różowa (fot. Floradania.dk)


Hoja różowa

Hoja różowa (łac. Hoya carnosa) to pnącze o wyjątkowej żywotności. Starsze okazy potrafią przetrwać nawet długie okresy bez wody. Prawidłowo pielęgnowana hoja pięknie zakwita, a jej kwiaty przypominające woskowe figurki wydzielają intensywny zapach.

Dowiedz się więcej o hoi różowej i jak ją pielęgnować 

Filodendron pnący (fot. Floradania.dk)


Filodendron pnący

Filodendron pnący (łac. ) to kolejna roślina z serii dla początkujących. Znosi wiele błędów uprawowych, jest odporny na krótkotrwałe susze, nie trzeba go często podlewać, a na koniec bardzo łatwo go rozmnożyć! To wyjątkowa roślina, która z łatwością znajdzie dla siebie miejsce w każdym domu.

Dowiedz się więcej o filodendronie pnącym i jak go pielęgnować

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście i tytułowe: Thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk

Autor
10 roślin doniczkowych, których nie trzeba często podlewać!
10 roślin doniczkowych, których nie trzeba często podlewać!
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl