Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2019
17
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uprawiać aloes w domu?

Niezwykle wytrzymały, o wyrazistym kształcie i bezproblemowy – aloes, doskonale nadaje się do uprawy w doniczce. Nie wymaga wiele i poradzi sobie z nim każdy. Z uwagi na „bezobsługowość” aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

Aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) jest sukulentem należącym do rodziny złotogłowowatych.  – nazwa rośliny pochodzi od arabskiego słowa „Alloeh”, oznaczającego: „lśniący, gorzki płyn”, co odnosi się do żelowatej cieczy w liściach o właściwościach chłodzących. „Vera” to „prawdziwy, właściwy”.

Od milionów lat rosną na Półwyspie Arabskim. Obecnie rośliny rosną także w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Indonezji, Meksyku i na Karaibach. Rośliny te muszą przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym, pustynnym klimacie, dlatego wytwarzają ponad 75 substancji, które mają im w tym pomóc. Jeśli zostanie uszkodzony liść, rana natychmiast zostaje uszczelniona sokiem koagulującym, tak jak to dzieje się z ranami u ludzi.

Stwierdzono, że substancje czynne aloesu mają właściwości lecznicze. Starożytni Egipcjanie nazywali aloes „rośliną nieśmiertelności”. Pierwszy opis aloesu w dokumentach europejskich pochodzi z 1655 roku.

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland aloes w doniczce fot. Flower Council Holland
aloes w doniczce fot. Flower Council Holland aloes w doniczce fot. Flower Council Holland


Istnieje około 300 gatunków aloesów, a najbardziej znany z nich - aloes zwyczajny, zwany lekarskim (A. vera), ma grube, niebieskawozielone liście długości 40–50 cm, które wyrastają sztywno z rozety osiągającej maksimum 100 cm wysokości. Ząbkowane, zielononiebieskie liście stanowią podstawę rozety, z której wyrasta dalsza część rośliny. Aloes jest wyjątkowo odporną rośliną – magazynuje wodę i składniki odżywcze w liściach, aby przetrwać okresy suszy. Kwitnie latem. Pomaga utrzymać czyste powietrze w domu.

Ostatnio mamy coraz większy wybór aloesów dzięki modzie na domowe sukulenty, np. kaktusy i sukulenty o ozdobnych liściach, m.in. agawy, eszewerie, grubosze, haworsje i starce. Aloes drzewiasty (A. varborescens) ma mocniejszą budowę i lekko podwijane liście. Aloes niski (A. humilis; humilis oznacza „trzymanie się blisko ziemi”) to zwarta rozeta z liśćmi zakończonymi białymi „zębami”. W sprzedaży są też: aloes ościsty (A. aristata) ‘Cosmo’ (zielony), A. squarrosa (rozetki w kształcie podwiniętej gwiazdy) i ‘Pink Blush’ (różowawe plamki na liściach).

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland

Jako że to wyrazista roślina, najlepiej prezentuje się w pojemniku, który podkreśla jej budowę. Sprawdzi się więc: rustykalna gliniana donica, surowe w wyglądzie drewno, chropowate tworzywo sztuczne. Jeśli donica będzie trochę szersza, roślinę łatwiej będzie podlewać. Aloes świetnie łączy się z innymi sukulentami w misach i skrzynkach. Z uwagi na „bezobsługowość” aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Zakupy
  Liście sukulentów nie są podatne na choroby, jednak w w połączeniach liści i łodygi mogą kryć się wełnowce. Szkodnika bardzo trudno wytępić, zrezygnuj więc z zakupu zaatakowanej przez niego rośliny.
 • Stanowisko
  Aloes lubi jasne, słoneczne miejsce. Latem można go wystawić na taras lub balkon. Jeśli roślina stoi za długo w nieodpowiednio oświetlonym miejscu, może zacząć się wyciągać lub jej kolor zaczyna blaknąć.
 • Podlewanie
  Aloes jest bardzo łatwy w uprawie – tak jak mają to w zwyczaju sukulenty: roślina zbiera wodę w grubych rozetach liści, aby pozyskać ją w czasie suszy.   Podlewaj raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Lepiej, żeby ziemia była trochę za sucha niż zbyt mokra.
 • Nawożenie
  Nawoź raz w miesiącu w okresie wzrostu rośliny.
 • Pielęgnacja
  Aloes kwitnie po krótkim okresie spoczynku (zima), podczas którego skąpo ją podlewamy i nie nawozimy. Roślina zaczyna okres wzrostu wraz z wydłużaniem się dni – wtedy podlewamy ją więcej i rozpoczynamy nawożenie.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować. Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza bowiem rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) - zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza
Przeczytaj także:
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia)
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu