Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
37
Do góry

Jak uprawiać aloes w domu?

Niezwykle wytrzymały, o wyrazistym kształcie i bezproblemowy – aloes, doskonale nadaje się do uprawy w doniczce. Nie wymaga wiele i poradzi sobie z nim każdy. Z uwagi na „bezobsługowość” aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

Aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) jest sukulentem należącym do rodziny złotogłowowatych.  – nazwa rośliny pochodzi od arabskiego słowa „Alloeh”, oznaczającego: „lśniący, gorzki płyn”, co odnosi się do żelowatej cieczy w liściach o właściwościach chłodzących. „Vera” to „prawdziwy, właściwy”.

Od milionów lat rosną na Półwyspie Arabskim. Obecnie rośliny rosną także w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Indonezji, Meksyku i na Karaibach. Rośliny te muszą przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym, pustynnym klimacie, dlatego wytwarzają ponad 75 substancji, które mają im w tym pomóc. Jeśli zostanie uszkodzony liść, rana natychmiast zostaje uszczelniona sokiem koagulującym, tak jak to dzieje się z ranami u ludzi.

Stwierdzono, że substancje czynne aloesu mają właściwości lecznicze. Starożytni Egipcjanie nazywali aloes „rośliną nieśmiertelności”. Pierwszy opis aloesu w dokumentach europejskich pochodzi z 1655 roku.

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland aloes w doniczce fot. Flower Council Holland
aloes w doniczce fot. Flower Council Holland aloes w doniczce fot. Flower Council Holland


Istnieje około 300 gatunków aloesów, a najbardziej znany z nich - aloes zwyczajny, zwany lekarskim (A. vera), ma grube, niebieskawozielone liście długości 40–50 cm, które wyrastają sztywno z rozety osiągającej maksimum 100 cm wysokości. Ząbkowane, zielononiebieskie liście stanowią podstawę rozety, z której wyrasta dalsza część rośliny. Aloes jest wyjątkowo odporną rośliną – magazynuje wodę i składniki odżywcze w liściach, aby przetrwać okresy suszy. Kwitnie latem. Pomaga utrzymać czyste powietrze w domu.


Ostatnio mamy coraz większy wybór aloesów dzięki modzie na domowe sukulenty, np. kaktusy i sukulenty o ozdobnych liściach, m.in. agawy, eszewerie, grubosze, haworsje i starce. Aloes drzewiasty (A. varborescens) ma mocniejszą budowę i lekko podwijane liście. Aloes niski (A. humilis; humilis oznacza „trzymanie się blisko ziemi”) to zwarta rozeta z liśćmi zakończonymi białymi „zębami”. W sprzedaży są też: aloes ościsty (A. aristata) ‘Cosmo’ (zielony), A. squarrosa (rozetki w kształcie podwiniętej gwiazdy) i ‘Pink Blush’ (różowawe plamki na liściach).

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland

Jako że to wyrazista roślina, najlepiej prezentuje się w pojemniku, który podkreśla jej budowę. Sprawdzi się więc: rustykalna gliniana donica, surowe w wyglądzie drewno, chropowate tworzywo sztuczne. Jeśli donica będzie trochę szersza, roślinę łatwiej będzie podlewać. Aloes świetnie łączy się z innymi sukulentami w misach i skrzynkach. Z uwagi na „bezobsługowość” aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

aloes w doniczce fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Zakupy
  Liście sukulentów nie są podatne na choroby, jednak w w połączeniach liści i łodygi mogą kryć się wełnowce. Szkodnika bardzo trudno wytępić, zrezygnuj więc z zakupu zaatakowanej przez niego rośliny.
 • Stanowisko
  Aloes lubi jasne, słoneczne miejsce. Latem można go wystawić na taras lub balkon. Jeśli roślina stoi za długo w nieodpowiednio oświetlonym miejscu, może zacząć się wyciągać lub jej kolor zaczyna blaknąć.
 • Podlewanie
  Aloes jest bardzo łatwy w uprawie – tak jak mają to w zwyczaju sukulenty: roślina zbiera wodę w grubych rozetach liści, aby pozyskać ją w czasie suszy.   Podlewaj raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Lepiej, żeby ziemia była trochę za sucha niż zbyt mokra.
 • Nawożenie
  Nawoź raz w miesiącu w okresie wzrostu rośliny.
 • Pielęgnacja
  Aloes kwitnie po krótkim okresie spoczynku (zima), podczas którego skąpo ją podlewamy i nie nawozimy. Roślina zaczyna okres wzrostu wraz z wydłużaniem się dni – wtedy podlewamy ją więcej i rozpoczynamy nawożenie.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Komentarze

Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu