Aloes ościsty (Aristaloe aristata) to niewielki sukulent z rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae). Pochodzi z Afryki, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Wygląd aloesu ościstego
Aloes ościsty dorasta do ok. 20-30 cm wys. i tworzy wydłużone, szeroko-lancetowate, mięsiste, rynienkowate liście, zebrane ponad ziemią w gęstą, rozłożystą, regularną rozetę. Na powierzchni liści widoczne są liczne, jasne brodawki, a ich szpiczasty wierzchołek zakończony jest jasnymi, lekko skręconymi włóknami. Brzegi liści pokrywają sztywne, drobne, jasne kolce.
Aloes zakwita wiosną, wydając wydłużone, cylindryczne, smukłe, pomarańczowo-czerwone, zwisające w dół na cienkich szypułkach kwiaty, zabrane na szczycie sztywnego, wzniesionego, wysokiego (do 50 cm wys), rozgałęzionego, nagiego, szaro-fioletowego lub brązowo-zielonego pędu w luźne, wiechowate kwiatostany.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa aloesu ościstego
Aloes ościsty w uprawie oczekuje bardzo widnego, ale osłoniętego przed południowym słońcem stanowiska (nie lubi mocnego słońca ani nadmiernego cienia) oraz przepuszczalnej, lekkiej, umiarkowanie wilgotnej ziemi, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (najlepiej podłoże dla kaktusów i sukulentów).
Aloes ościsty najłatwiej rozmnożyć za pomocą rozetek przybyszowych, tworzonych przez roślinę mateczną (rozetki z kilkoma liśćmi pobiera się z egzemplarza matecznego i ukorzenia w nowej doniczce). Można też pozyskać rośliny przez wysiew nasion.
Co robić by aloes ościsty zakwitł?
Roślina przez cały rok może być uprawiana w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jeśli jednak ma zakwitnąć, zimą powinna mieć zapewniony okres spoczynku w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (ok. 7-10°C), gdyż niskie temperatury pobudzają ją do wydania kwiatów.
Pielęgnacja aloesu ościstego
Znacznie lepiej znosi też suszę (jego liście magazynują wodę), niż zalanie, dlatego powinien być podlewany niezbyt często i umiarkowanie. W czasie spoczynku zimowego podlewanie należy ograniczyć do absolutnego minimum.
Aloes jak i inne sukulenty z reguły nie wymagają nawożenia ale istnieją nawozy do kaktusów i sukulentów, które można użyć. Ważne jest aby nie przenawozić rośliny.
Choroby i szkodniki aloesu ościstego
Aloes ościsty jest odporny na choroby i szkodniki, ale zalany szybko gnije lub zapada na choroby fizjologiczne. Ustawiony za szybą południowego okna, może też latem cierpieć z powodu poparzenia liści.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie postawić aloes ościsty?
Aloes ościsty to łatwy w uprawie, niewielki sukulent, który będzie odpowiedni do każdego wnętrza. Najładniej prezentuje się w donicy jako soliter, ale może być też zestawiany z innymi sukulentami i kaktusami i wykorzystany do tworzenia doniczkowych ogródków skalnych lub do uprawy w szkle (pojemnik otwarty). Latem może też stanowić ciekawą ozdobę balkonu lub tarasu.
Łatwość uprawy sprawia, że jest to dobra roślina dla początkujących i dzieci.
Ciekawostki o aloesie ościstym
Aloes ościsty z wyglądu bardzo przypomina haworsję, przez co obie te rośliny bywają trudne do rozróżnienia.
Podobnie jak aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) roślina ma właściwości tonizujące i była wykorzystywana do opatrywania ran.
Gdzie kupić sadzonki aloesu ościstego?
Aloesa ościstego można kupić w sklepach oferujących kaktusy i sukulenty. Znajdziemy go czasem w supermarketach z roślinami. W Internecie warto sprawdzać oferty sklepów online taki jak:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock