Logo
Logo

Nawozy do kaktusów | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Kaktusy to ukochane przez wielu rośliny domowe, które wybaczają nam wiele błędów. Są wyjątkowo wytrzymałe i idealne dla wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Aby były one prawdziwą, zachwycającą ozdobą powinniśmy je prawidłowo pielęgnować, a w tym oczywiście nawozić. Czy trzeba stosować nawozy dla kaktusów? Jakie wybrać, gdzie kupić i kiedy ich używać? Dowiedz się z artykułu.

Spis treści
Dlaczego powinno się stosować nawozy dla kaktusów? Jak i kiedy używać nawozów dla kaktusów? Jakie nawozy dla kaktusów warto stosować?
Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego powinno się stosować nawozy dla kaktusów?
  • Jak i kiedy używać nawozów dla kaktusów?
  • Jakie nawozy dla kaktusów warto stosować?

Dlaczego warto stosować nawozy dla kaktusów?

Nawożenie roślin doniczkowych jest ważne, ponieważ nie mają one alternatywnego dostępu do składników pokarmowych – są w pełni zależne od nawozów, które dla nich stosujemy.

Kaktusy, pomimo że są roślinami rosnącymi na skrajnie jałowych i suchych glebach, również dobrze reagują na nawożenie. Odwdzięczają się wtedy szybkim wzrostem i pięknym kwitnieniem. Dobrze odżywione są też znacznie wytrzymalsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne, szkodniki i choroby.

Jak i kiedy stosować nawozy do kaktusów?

Jak?

  • Roślin nie zależy nawozić, gdy ziemia jest sucha – kaktusy nawozimy tego samego dnia, kiedy je podlewamy (po podlewaniu lub w jego trakcie).
  • Nie można przekraczać zalecanych dawek preparatów. Przenawożenie jest równie szkodliwe, jak jego brak.
  • Większość nawozów dla kaktusów ma formę koncentratów do rozwodnienia – by przygotować odpowiedni roztwór do nawożenia należy uważnie przeczytać i zastosować się do zaleceń producenta.

Kiedy?

  • Kaktusy można nawozić od marca do października. W okresie spoczynku (listopad-luty) roślin zwykle się nie nawozi, choć można znaleźć informacje o tym, że możemy to robić.
  • Rośliny doniczkowe poleca się nawozić co 2-3 tygodnie (oraz, jak wspomniano w punkcie powyżej, raz na 1-2 w miesiące zimowe).
Zależnie od rodzaju kaktusy potrafią mieć różne wymagania, dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu należy sprawdzić jakie dawki i sposób nawożenia preferują poszczególne z nich.

Które nawozy warto wybrać?

Do nawożenia kaktusów trzeba wybrać produkty specjalnie dla nich przeznaczone. W związku z charakterystyką tych nietypowych roślin, skład i sposób ich nawożenia różni się od innych uprawianych w domach roślin. Wybierajmy gotowe, wieloskładnikowe nawozy, które zapewnią kaktusom odpowiednie dawki i składniki pokarmowe.

Nawóz do kaktusów – 0,25 l
Płynny koncentrat nawozowy zawierający składniki pokarmowe rozpuszczalne w wodzie odpowiednie dla kaktusów. Jego forma umożliwia szybką przyswajalność przez rośliny.
KUP ONLINE
Florovit, Nawóz do kaktusów – 0,5 l
Skoncentrowany nawóz mineralny przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów kaktusów i sukulentów.
KUP ONLINE
Odżywka do cytrusów i kaktusów Egzotic Energy
Egzotic Energy, Odżywka do cytrusów i kaktusów – 35 ml
Preparat przeznaczony do zasilania kaktusów ale też roślin cytrusowych. Pojedyncza ampułka zaopatruje roślinę w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni.
KUP ONLINE


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: liqionary/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nawozy do kaktusów | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nawozy do kaktusów | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl