Logo
Logo

Jak samemu zrobić ziemię do kaktusów i sukulentów?

Kaktusy i sukulenty to łatwe w uprawie rośliny, które pięknie się prezentują na parapecie, półce, czy szafce. Ogromny wybór różnych gatunków w najróżniejszych kształtach sprawiają, że sukulenty i kaktusy zyskały ogromną popularność. W pielęgnacji tych roślin najważniejsze jest odpowiednie stanowisko i podłoże. Jaka ziemia dla kaktusów? Czy ziemię dla kaktusów można przygotować samodzielnie i jak to zrobić?

Spis treści
Jakiej ziemi potrzebują? Jak zrobić podłoże do kaktusów i sukulentów? Jakie składniki będą potrzebne? Jakie proporcje składników w ziemi dla kaktusów?

Jakiej ziemi potrzebują?

Kaktusy i sukulenty rosną w specyficznych warunkach, do których się dostosowały, wytwarzając zdolność do gromadzenia dużej ilości wody, dzięki czemu mogą przeżyć w bardzo suchych miejscach. Naturalnie rosną w miejscach, gdzie panują długotrwałe susze, a gleby są mało żyzne i bardzo przepuszczalne. Taka też powinna być ziemia dla kaktusów i sukulentów uprawianych w domach. Podłoże musi być bardzo przepuszczalne, mieć luźną strukturę i wysoką zawartość związków mineralnych w postaci np. piasku, czy keramzytu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Krystoff (@dr.cactus_man)

Jak zrobić podłoże do kaktusów i sukulentów?

Gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów można kupić w sklepie ogrodniczym, ale można też przygotować je samodzielnie, co zazwyczaj pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Najbardziej opłacalne jest, to gdy ma się już przynajmniej część składników lub uprawianych jest sporo kaktusów. Dodatkowym atutem jest fakt, że często gotowa ziemia do kaktusów jest trochę zbyt żyzna, a w domu można przygotować mieszankę idealną. Dzięki temu rośliny będą zdrowe i zwiększy się szansa na ich zakwitnięcie, co w przypadku niektórych gatunków może mieć bardzo wysokie walory estetyczne.

Wystarczy zmieszać ze sobą odpowiednie składniki – ziemię i różnego rodzaju kamienie czy inny kruszec, aby uzyskać podłoże idealne dla kaktusów.

Jakie składniki można użyć?

Podstawą ziemi do kaktusów jest ziemia ogrodnicza oraz piasek. Ziemia jest źródłem składników pokarmowych, a piasek sprawia, że gleba jest lekka, luźna i przepuszczalna. Ziemia nie powinna być zbyt żyzna, a więc nie może zawierać kompostu ani torfu, a piasek trzeba przepłukać przed użyciem, jeśli jest zakupiony w sklepie ogrodniczym lub zoologicznym. Piasek pobrany z natury należy dodatkowo wyparzyć. Do mieszanki można też dodać:

  • keramzyt – o średnicy do 5 mm. Poprawia strukturę ziemi;
  • kruszywo ceglane – czyli stara, rozbita cegła na kawałki o wielkości max. 1 cm. Po rozbiciu i pokruszeniu cegły należy przesiać kruszywo przez sito, pozbywając się pyłu. Kruszywo ceglane poprawia strukturę ziemi, sprawiając, że staje się ona jeszcze bardziej przepuszczalna;
  • żwirek – o średnicy do 5 mm. Wymaga takiego samego przygotowania jak piasek. Sprawia, że podłoże jest bardziej przepuszczalne, ale jest ciężki, więc nie sprawdzi się w dużych donicach;
  • kulki styropianowe – można je kupić lub przygotować z kawałka styropianu.

Jakie proporcje składników w ziemi dla kaktusów?

Podłoże do kaktusów i sukulentów powinno składać się w 1/3 z ziemi ogrodniczej i 2/3 składników mineralnych. Przy czym składniki mineralne to może być sam piasek lub mieszanka wymienionych wcześniej składników. Warto wykorzystać to, co ma się w domu i jest łatwo dostępne, ale można też przygotować kilka rodzajów podłoża z różnych składników, sprawdzając, co się najlepiej sprawdzi w naszej uprawie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Itthiphon / AdobeStock

Autor
Jak samemu zrobić ziemię do kaktusów i sukulentów?
Jak samemu zrobić ziemię do kaktusów i sukulentów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl