Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
6
Do góry

Podlewanie kaktusów

Podlewanie kaktusów jest podstawą ich pielęgnacji. To jednocześnie zabieg, który jest dla nich najgroźniejszy! Pomimo tego, że kaktusy należą do wyjątkowo wytrzymałych roślin, nie będą w stanie poradzić sobie z nieprawidłowym podlewaniem i szybko zmarnieją.

Czym prędzej poznaj zasady podlewania kaktusów i dbaj o swoich kłujących, zielonych przyjaciół!

Kaktusy
Rośliny nie z tej ziemi!

Kaktusy są wyjątkowe zarówno pod względem wyglądu jak i wymagań. Jeśli cofnęlibyśmy się kilka wieków wstecz, typowy mieszkaniec rejonów Polski widząc opuncję czy echinokaktusa nie byłby nawet pewny czy ma do czynienia z rośliną.

W środowisku naturalnym kaktusy możemy spotkać na stanowiskach słonecznych, na terenach bardzo suchych, skalistych czy górzystych. Przystosowały się do tych nieprzyjaznych miejsc tak bardzo, że w warunkach korzystnych dla większości roślin po prostu zaczynają chorować!

Podlewanie kaktusów, fot. Katarzyna Jeziorska(1)

Kaktusy mają wyjątkowo małe wymagania pokarmowe dlatego ich nie nawozimy.

Kolce czyli ciernie pokrywające kaktusy to nic innego jak przekształcone liście roślin. Obłe kształty wszystkich sukulentów to wynik ewolucji, która sprawiła, że wykształciły wyjątkowo grubą i rozbudowaną tkankę magazynującą wodę. Natomiast kosmiczne kolory, kształty i bez-okółkowe kwiaty kaktusów nie są spotykane u żadnych innych roślin.

Podlewanie kaktusów
Kiedy i jak często podlewać?

 • Uśredniając można przyjąć, że kaktusy powinniśmy podlewać raz na półtorej tygodnia, co oczywiście może się różnić z zależności od: wielkości doniczki, pory roku oraz oczywiście samej rośliny.

 • Kaktusy podlewamy dopiero wtedy, gdy ich podłoże zupełnie przeschnie. Przed podlaniem powinniśmy sprawdzić czy ziemia w doniczce jest już sucha – robimy to najzwyczajniej palcem, albo specjalnym patyczkiem. W ocenie może też pomóc uniesienie donicy w celu sprawdzenia czy nie jest ciężka (co oznacza, że ziemia w niej jest w dalszym ciągu wilgotna).

 • Musimy pamiętać, że w Polsce, w miesiącach od października do marca, kaktusy przechodzą w stan spoczynku – ich procesy życiowe bardzo zwalniają. Jest to czas, w którym potrzebują nawet mniej wody niż zazwyczaj – w tym okresie nie podlewamy ich wcale

 • Gdy wiosną kaktusy wychodzą z "uśpienia" nie powinniśmy ich od razu mocno podlewać – najlepiej robić to stopniowo, a gdy poczekajmy i zobaczymy na nich pierwsze przyrosty nowej tkanki (zwykle maja wtedy jaśniejszy kolor) to jednoznaczny sygnał do rozpoczęcia normalnego podlewania.

Techniki podlewania
Jak podlewać kaktusy?

Podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać przy pielęgnacji roślin, a szczególnie kaktusów, są odpowiednie pojemniki i podłoże. Doniczki dla kaktusów muszą mieć duże otwory na spodzie, warstwę drenażową oraz specjalne, przepuszczalne i lekkie podłoże.

Rośliny doniczkowe możemy podlewać w dwojaki sposób: od góry i od dołu:

 • PODLEWANIE OD GÓRY
  Tak jak nazwa wskazuje, wodę do doniczki lejemy od góry wprost na podłoże – w tym przypadku u kaktusów musimy szczególnie uważać, aby nie moczyć ich łodyg – nie będąc przystosowane do kontaktu z wodą mogą chorować i gnić w miejscu zmoczenia.

  (Jednorazowe potraktowanie rośliny wodą nie powinno jej zaszkodzić, ale musimy bardzo uważać, aby nie zrobić tego powtórnie!)

 • PODLEWANIE OD DOŁU
  Czynność ta polega na dostarczaniu wody roślinie korzystając z właściwości "chłonnych" ziemi w doniczce. Mówiąc prościej – wodę wlewamy do podstawki, na której stoi doniczka. Woda zostaje wchłonięta przez ziemię w doniczce i w ten sposób dostarczona korzeniom kaktusa. Jej nadmiar, który zbierze się na podstawce doniczki należy odlać (korzenie sukulentów są wrażliwe na długotrwałą wilgotność podłoża).

  (Podlewanie poprzez podsiąkanie jest ogólnie uznawane za najlepsze do podlewania kaktusów.)


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska


Komentarze

Gość SanduCiorba

29-08-2020 15:25

Pisze się PÓŁTORA TYGODNIA a nie PÓŁTOREJ.

Gość kuba

04-08-2020 06:03

Raz na półtorej tygodnia? Poprawcie to!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać

Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!