Logo
Logo

Podlewanie kaktusów: krok po kroku | 3 ważne zasady!

Podlewanie kaktusów jest podstawą ich pielęgnacji. To jednocześnie zabieg, który jest dla nich najgroźniejszy! Pomimo tego, że kaktusy należą do wyjątkowo wytrzymałych roślin, nie będą w stanie poradzić sobie z nieprawidłowym podlewaniem i szybko zmarnieją.

Czym prędzej poznaj zasady podlewania kaktusów i dbaj o swoich kłujących, zielonych przyjaciół!

Z artykułu dowiesz się:
 • Czym charakteryzują się kaktusy?
 • Kiedy podlewać kaktusy?
 • Jak najlepiej podlewać kaktusy?

Proste zasady podlewania kaktusów

Kaktusy są wyjątkowe zarówno pod względem wyglądu jak i wymagań. Typowy mieszkaniec rejonów Polski sprzed wieków, widząc opuncję czy echinokaktusa pewnie nie byłby pewny czy ma do czynienia z rośliną!

W środowisku naturalnym kaktusy możemy spotkać na stanowiskach słonecznych, na terenach bardzo suchych, skalistych czy górzystych. Przystosowały się do tych nieprzyjaznych miejsc tak bardzo, że w warunkach korzystnych dla większości roślin po prostu zaczynają chorować!

Kaktusy - rośliny nie z tej ziemi, fot. Katarzyna Jeziorska

Kaktusy mają wyjątkowo małe wymagania pokarmowe dlatego ich nie nawozimy.

Kolce czyli ciernie pokrywające kaktusy to nic innego jak przekształcone liście roślin. Obłe kształty wszystkich sukulentów to wynik ewolucji, która sprawiła, że wykształciły wyjątkowo grubą i rozbudowaną tkankę magazynującą wodę. Natomiast kosmiczne kolory, kształty i bez-okółkowe kwiaty kaktusów nie są spotykane u żadnych innych roślin.

Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Przeczytaj także
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Częstotliwość: kiedy i jak często podlewać kaktusy?

 • Uśredniając można przyjąć, że kaktusy powinniśmy podlewać raz na półtora tygodnia, co oczywiście może się różnić z zależności od: wielkości doniczki, pory roku oraz oczywiście samej rośliny.

 • Kaktusy podlewamy dopiero wtedy, gdy ich podłoże zupełnie przeschnie. Przed podlaniem powinniśmy sprawdzić czy ziemia w doniczce jest już sucha – robimy to najzwyczajniej palcem, albo specjalnym patyczkiem. W ocenie może też pomóc uniesienie donicy w celu sprawdzenia czy nie jest ciężka (co oznacza, że ziemia w niej jest w dalszym ciągu wilgotna).

 • Musimy pamiętać, że w Polsce, w miesiącach od października do marca, kaktusy przechodzą w stan spoczynku – ich procesy życiowe bardzo zwalniają. Jest to czas, w którym potrzebują nawet mniej wody niż zazwyczaj – w tym okresie nie podlewamy ich wcale

 • Gdy wiosną kaktusy wychodzą z "uśpienia" nie powinniśmy ich od razu mocno podlewać – najlepiej robić to stopniowo, a gdy poczekajmy i zobaczymy na nich pierwsze przyrosty nowej tkanki (zwykle maja wtedy jaśniejszy kolor) to jednoznaczny sygnał do rozpoczęcia normalnego podlewania.

Techniki podlewania: Jak podlewać kaktusy?

Podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać przy pielęgnacji roślin, a szczególnie kaktusów, są odpowiednie pojemniki i podłoże. Doniczki dla kaktusów muszą mieć duże otwory na spodzie, warstwę drenażową oraz specjalne, przepuszczalne i lekkie podłoże.

Rośliny doniczkowe możemy podlewać w dwojaki sposób: od góry i od dołu:

 • PODLEWANIE OD GÓRY
  Tak jak nazwa wskazuje, wodę do doniczki lejemy od góry wprost na podłoże – w tym przypadku u kaktusów musimy szczególnie uważać, aby nie moczyć ich łodyg – nie będąc przystosowane do kontaktu z wodą mogą chorować i gnić w miejscu zmoczenia.

  (Jednorazowe potraktowanie rośliny wodą nie powinno jej zaszkodzić, ale musimy bardzo uważać, aby nie zrobić tego powtórnie!)

 • PODLEWANIE OD DOŁU
  Czynność ta polega na dostarczaniu wody roślinie korzystając z właściwości "chłonnych" ziemi w doniczce. Mówiąc prościej – wodę wlewamy do podstawki, na której stoi doniczka. Woda zostaje wchłonięta przez ziemię w doniczce i w ten sposób dostarczona korzeniom kaktusa. Jej nadmiar, który zbierze się na podstawce doniczki należy odlać (korzenie sukulentów są wrażliwe na długotrwałą wilgotność podłoża).

Podlewanie poprzez podsiąkanie jest ogólnie uznawane za najlepszy sposób podlewania kaktusów.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

 

Autor
Podlewanie kaktusów: krok po kroku | 3 ważne zasady!
Podlewanie kaktusów: krok po kroku | 3 ważne zasady!
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)