Logo
Logo

Przesadzanie kaktusów – po co i kiedy to robić?

Kaktusy szturmem podbijają nasze mieszkania. Pochodzą z terenu Ameryk i nie wymagają zbyt wiele od swoich opiekunów. Nic więc dziwnego, że grono ich miłośników sukcesywnie rośnie, a w domowych kolekcjach pojawiają się kolejne odmiany kaktusów. Kiedy i jak je przesadzać?

Spis treści
Kiedy można przesadzić kaktusy? Jak przesadzić kaktusa żeby się nie pokłuć? Jakie doniczki i podłoże przygotować? Kiedy pierwszy raz podlać i nawieźć?

Przesadzanie kaktusów bez błędów

Kaktusy nie lubią przesadzania. Jeśli więc nie musisz, nie przenoś ich do nowych pojemników. Przesadzaj jedynie te kaktusy, które wyrosły z dotychczasowych doniczek, zauważysz obecność szkodników w podłożu oraz gdy będzie konieczna jego wymiana na podłoże lepszej jakości. Do nowego pojemnika powinien trafić również świeżo zakupiona roślina, ale nie każda – jeśli rośnie już ona w odpowiednim dla niej podłożu i doniczce, w której ma wystarczająco miejsca, niech w niej zostanie.

Kiedy można przesadzić kaktusy?

Za przesadzanie kaktusów młodych nie zabieraj się częściej, niż co 2 lata. Starsze z powodzeniem zaczekają do kolejnej przeprowadzki nawet 5 lat. Możesz zając się tym w dowolnej porze roku. Wyjątkiem są okresy kwitnienia niektórych gatunków – w takim przypadku musisz się wstrzymać do momentu, aż kaktus przekwitnie.

Jak przesadzić kaktusa?

Jak przesadzić kaktusa żeby się nie pokłuć?

Po pierwsze pamiętaj, żeby około tygodnia przed przeprowadzką kaktusów do nowych doniczek przestać je podlewać – kaktusa przesadza się "z suchego w suche".

Kaktusy z wiadomych względów mogą mocno i dokuczliwie pokłuć. Aby tego uniknąć przygotuj rękawiczki (niektórzy polecają papierowe ręczniki), które będą pomocne przy przenoszeniu roślin do nowych doniczek – nie chwytaj roślin gołą ręką!

Jakie doniczki i podłoże przygotować?

Wybierz doniczki z dziurę w dnie. Przez nią przeleci nadmiar wody wlanej do podłoża. Idealnym wyborem będą doniczki do kaktusów gliniane lub wykonane z terakoty, które sprzyjają szybszemu wysychaniu podłoża. Optymalne będą pojemniki o rozmiar większe od dotychczasowych.

Samo podłoże do kaktusów powinno być dobrze przepuszczalne. Czyli takie, przez które woda szybko przeleci – jeśli zawiera żwirek lub piasek i łatwo przesypuje się przez palce, śmiało możesz przesadzać kaktusy.

Kiedy pierwszy raz podlać i nawieźć?

Po przeprowadzce rośliny nie podlewaj jej przez kolejny tydzień. Daj mu czas, by dobrze osiadł w nowym podłożu i dopiero później wlej w nie niewielką ilość wody. Do kolejnego przesadzania zasilaj podłoże nawozem dedykowanym dla kaktusów. Rób to raz w miesiącu.

Film poradnikowy

Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Anna / AdobeStock

Autor
Przesadzanie kaktusów – po co i kiedy to robić?
Przesadzanie kaktusów – po co i kiedy to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl