Logo
Logo

Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Kaktusy są powszechnie uznawane za rośliny mało wymagające i proste w pielęgnacji. Jednak jeśli chcemy je z powodzeniem uprawiać, musimy im zapewnić przynajmniej minimalne warunki do życia. Mimo, że nie wymagają częstego i obfitego podlewania, uprawa kaktusów może sprawiać pewne trudności (zwłaszcza osobom uważającym, że kaktusy nie wymagają opieki).

Spis treści
Dlaczego kaktusy są tak popularne? Skąd moda na ich domową uprawę? Co o kaktusach warto wiedzieć? Jak dbać o domowe kaktusy? Co lubią? Jakie kaktusy wybrać?

Moda na domowe kaktusy trwa!

Niezwykła rozmaitość kształtów oraz duża liczba gatunków o małych rozmiarach czyni z kaktusów idealne rośliny do mieszkań. Stale rośnie liczba zapalonych kaktusiarzy, gdyż kaktusy można kupić prawie wszędzie i za niewielkie pieniądze. Kaktusowe hobby łączy w sobie pasję ogrodniczą z kolekcjonerstwem.

Przedstawiciele rodziny kaktusowatych (Cactaceae) mają budowę typową dla sukulentów (roślin, które przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących dzięki możliwości magazynowania wody w różnych tkankach).

dlaCiebietv / YouTube

 

Charakterystyczne cechy budowy kaktusów

  • Kaktusy gromadzą wodę w łodygach, dlatego nazywane są sukulentami łodygowymi.
  • Odróżniają się od innych sukulentów  między innymi tym, że posiadają areolę – charakterystyczne miejsce, z którego wyrastają ciernie (błędnie nazywane kolcami).
  • Oprócz cierni, z areoli wyrastają także odrosty, kwiaty, owoce, włoski.

kaktusy
Fot. mariac1948 (Konkurs Home Sweet Home 2)

Uprawa kaktusów w domu

Kaktusy są powszechnie uznawane za rośliny mało wymagające i proste w pielęgnacji. Jednak jeśli chcemy je z powodzeniem uprawiać, musimy im zapewnić przynajmniej minimalne warunki do życia. Mimo, że nie wymagają częstego i obfitego podlewania, uprawa kaktusów może sprawiać pewne trudności (zwłaszcza osobom uważającym, że kaktusy nie wymagają opieki).

Stanowisko

Kaktusy uwielbiają słońce! powinny rosnąć jak najbliżej okna na parapecie południowym lub południowo-zachodnim. Gdy mają zbyt mało światła żółkną i wyciągają się w stronę słońca. Latem można wystawić kaktusy na balkon lub taras. Należy jednak uważać aby miejsce ni było od razu w pełni nasłonecznione, gdyż rośliny nieprzyzwyczajone do mocnego słońca mogą ulec poparzeniu!

Podlewanie

Kaktusy polewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Nie powinniśmy jednak dopuszczać do tego aby zupełnie wyschło. Rośliny podlewamy rzadziej, a obficie. Zbyt częste i obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. Woda do podlewania nie powinna być prosto z kranu (powinna odstać 24 godziny).

Ziemia do kaktusów
Ziemia do kaktusów
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów. Odpowiednio dobrane składniki gwarantują doskonałą przepuszczalność podłoża. Podłoże wykorzystujemy podczas sadzenia i przesadzania kaktusów i sukulentów (proces przesadzania powinniśmy powtarzać co dwa lata zaraz po okresie spoczynku roślin, za każdym razem używając nieco większej doniczki niż poprzednio).
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nawóz do kaktusów
Nawóz do kaktusów
Płynny koncentrat nawozowy zawierający składniki pokarmowe rozpuszczalne w wodzie odpowiednie dla kaktusów. Jego forma umożliwia szybką przyswajalność składników pokarmowych czyniąc go bardzo efektywnym. Nawóz zawiera makro i mikroskładniki pokarmowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Sadzenie i przesadzanie

Kaktusy dostępne w sprzedaży w hipermarketach i kwiaciarniach rosną w zbyt małych doniczkach. Bryła korzeniowa jest zwykle tak mocno przerośnięta, że korzenie przerastają doniczkę i wychodzą od spodu. Po zakupie takiej rośliny, powinna ona być niezwłocznie przesadzona do większej doniczki. Podłoże do kaktusów powinno być lekkie i przepuszczalna. Do uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych można dodać żwiru, piasku lub perlitu. Najlepiej jednak wybierać specjalistyczne podłoże do kaktusów. Doniczki koniecznie muszą mieć otwory w dnie!

Spoczynek zimowy

W warunkach klimatycznych Polski przez pół roku (październik-luty) warunki świetlne nie sprzyjają wzrostowi kaktusów. Powinny one wtedy przejść okres spoczynku. Przez te kilka miesięcy większość gatunków nie wymaga podlewania i powinny go pędzić w chłodniejszym miejscu. Okres spoczynku jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kaktusów, a przede wszystkim obfitego kwitnienia!

Kaktusy dla początkujących

Kaktusy to doskonałe rośliny dla początkujących ogrodników. Niestety nie ma uniwersalnej listy gatunków, od której powinno rozpocząć się przygodę z tymi roślinami. Kolekcje kaktusów stanowią najczęściej zbiór różnych gatunków.

Dobór kaktusów do pierwszej kolekcji podyktowany jest zwykle ich dostępnością w sklepach, a także zależy od warunków uprawowych, którymi dysponujemy w mieszkaniu. Zakładając kolekcję należy na początku zrezygnować z uprawy kaktusów trudnych, gdyż wymagają specjalnej pielęgnacji.

Rodzaje kaktusów dla początkujących hobbystów

Astrophytum, fot. kaktuski.plAstrophytum

Cechy szczególne: Charakterystyczne białe, wełniste kłaczki pokrywające roślinę w większym lub mniejszym stopniu. Wolnorosnące.

Kwiaty: Duże, o błyszczących płatkach w różnych odcieniach żółtego.

Trudność uprawy: Trudna

Echinocactus, fot. kaktuski.plEchinocactus

Cechy szczególne: Duże, kuliste rośliny. Mają potężne żebra, silne ciernie. Wierzchołek gęsto osłonięty włoskami.

Kwiaty: Żółte o długich płatkach.

Trudność uprawy: Średnia

Ferocactus, fot. kaktuski.plFerocactus

Cechy szczególne: Duże, kuliste lub wydłużone. Potężne żebra i szerokie, czerwonawe ciernie.

Kwiaty: Lejkowate lub dzwonkowate, żółte, różowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Średnia

Gymnocalycium, fot. kaktuski.pl
Gymnocalycium

Cechy szczególne: Małe, kuliste kaktusy.

Kwiaty: Wyrastają w pobliżu wierzchołka, mają zróżnicowane barwy: od białej i żółtej, przez różową do purpurowej.

Trudność uprawy: Łatwa

Mammillaria, fot. kaktuski.pl
Mammillaria

Cechy szczególne: Małe, przeważnie kuliste, czasem kolumnowe. Nie mają żeber lecz brodawki.

Kwiaty: Rozwijają się w zagłębieniach między brodawkami, tworząc wianek wokół wierzchołka pędu. Niewielkie ale bardzo liczne. Białe, żółte, różowe – różne odcienie.

Trudność uprawy: Łatwa

Melocactus fot. kaktuski.pl
Melocactus

Cechy szczególne: Cefalium – filcowaty twór na wierzchołku pędu. Wypukłe żebra i zakrzywione ciernie.

Kwiaty: Rurkowate, drobne, białe, różowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Trudna

Opuntia, fot. kaktuski.pl
Opuntia

Cechy szczególne: Płaskie pędy, szybki wzrost, duże rozmiary. Zróżnicowane formy: od bardzo drobnych do krzewiastych i drzewiastych.

Kwiaty: Duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Łatwa

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: kaktuski.pl, zdjęcia główne: Tetiana Shadrina/Unsplash, Prosopee/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia_Commons

Autor
Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Twoja strona ogrodu