Logo
Logo

Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Kaktusy są powszechnie uznawane za rośliny mało wymagające i proste w pielęgnacji. Jednak jeśli chcemy je z powodzeniem uprawiać, musimy im zapewnić przynajmniej minimalne warunki do życia. Mimo, że nie wymagają częstego i obfitego podlewania, uprawa kaktusów może sprawiać pewne trudności (zwłaszcza osobom uważającym, że kaktusy nie wymagają opieki).

Streszczenie artykułu
Kaktusy to rośliny, które zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników roślin doniczkowych. Są one uważane za mało wymagające i łatwe w pielęgnacji, jednak by rozwijały się prawidłowo, potrzebują odpowiednich warunków. W naturze kaktusy przystosowały się do trudnych warunków pustynnych, dlatego w domu potrzebują dużo światła i umiarkowanego podlewania. Idealne są dla nich stanowiska nasłonecznione, a latem można je wystawiać na balkon czy taras. Podłoże dla kaktusów powinno być przepuszczalne, a doniczki muszą mieć otwory odprowadzające nadmiar wody. W zimie kaktusy potrzebują okresu spoczynku, podczas którego nie są podlewane. Istnieje wiele gatunków kaktusów, które różnią się wyglądem i wymaganiami. Dla początkujących ogrodników polecane są takie rodzaje jak: Gymnocalycium, Mammillaria czy Opuntia, które są stosunkowo łatwe w uprawie.
Spis treści
Dlaczego kaktusy są tak popularne? Skąd moda na ich domową uprawę? Co o kaktusach warto wiedzieć? Jak dbać o domowe kaktusy? Co lubią? Jakie kaktusy wybrać?

Moda na domowe kaktusy trwa!

Kaktusy zyskują na popularności, a jeśli myślisz, że nie są dla ciebie – przemyśl to jeszcze raz. To nie tylko najłatwiejsze w uprawie rośliny domowe, lecz także masz do wyboru ogromne zróżnicowanie kształtów, wielkości i faktur, a wiele z kaktusów co roku wypuszcza olśniewające kwiaty.

Te niezwykłe, wyróżniające się rośliny są w naturze doskonale przystosowane do upa- łów i surowych pustynnych warunków, więc niestraszne im będzie ciepłe i suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach domów. Służy im jasne, przewiewne stanowisko, w którym jest ciepło, ale nie za gorąco – około 18°C będzie idealnie. By kwitły jak najlepiej, zapewnij im namiastkę pustynnych warunków (suszę poprzedzoną deszczami). Większość zakwitnie latem, jeśli przez zimę nie będą podlewane, a zaczną być nawadniane od wiosny.

Przedstawiciele rodziny kaktusowatych (Cactaceae) mają budowę typową dla sukulentów (roślin, które przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących dzięki możliwości magazynowania wody w różnych tkankach).

Niezwykła rozmaitość kształtów oraz duża liczba gatunków o małych rozmiarach czyni z kaktusów idealne rośliny do mieszkań. Stale rośnie liczba zapalonych kaktusiarzy, gdyż kaktusy można kupić prawie wszędzie i za niewielkie pieniądze. Kaktusowe hobby łączy w sobie pasję ogrodniczą z kolekcjonerstwem.

dlaCiebietv / YouTube

 

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Charakterystyczne cechy budowy kaktusów

  • Kaktusy gromadzą wodę w łodygach, dlatego nazywane są sukulentami łodygowymi.
  • Odróżniają się od innych sukulentów  między innymi tym, że posiadają areolę – charakterystyczne miejsce, z którego wyrastają ciernie (błędnie nazywane kolcami).
  • Oprócz cierni, z areoli wyrastają także odrosty, kwiaty, owoce, włoski.

kaktusy
Fot. mariac1948 (Konkurs Home Sweet Home 2)

Uprawa kaktusów w domu

Kaktusy są powszechnie uznawane za rośliny mało wymagające i proste w pielęgnacji. Jednak jeśli chcemy je z powodzeniem uprawiać, musimy im zapewnić przynajmniej minimalne warunki do życia. Mimo, że nie wymagają częstego i obfitego podlewania, uprawa kaktusów może sprawiać pewne trudności (zwłaszcza osobom uważającym, że kaktusy nie wymagają opieki).

Stanowisko

Kaktusy uwielbiają słońce! powinny rosnąć jak najbliżej okna na parapecie południowym lub południowo-zachodnim. Gdy mają zbyt mało światła żółkną i wyciągają się w stronę słońca. Latem można wystawić kaktusy na balkon lub taras. Należy jednak uważać aby miejsce ni było od razu w pełni nasłonecznione, gdyż rośliny nieprzyzwyczajone do mocnego słońca mogą ulec poparzeniu!

Podlewanie

Kaktusy polewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Nie powinniśmy jednak dopuszczać do tego aby zupełnie wyschło. Rośliny podlewamy rzadziej, a obficie. Zbyt częste i obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. Woda do podlewania nie powinna być prosto z kranu (powinna odstać 24 godziny).

Ziemia do kaktusów
Ziemia do kaktusów
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów. Odpowiednio dobrane składniki gwarantują doskonałą przepuszczalność podłoża. Podłoże wykorzystujemy podczas sadzenia i przesadzania kaktusów i sukulentów (proces przesadzania powinniśmy powtarzać co dwa lata zaraz po okresie spoczynku roślin, za każdym razem używając nieco większej doniczki niż poprzednio).
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nawóz do kaktusów
Nawóz do kaktusów
Płynny koncentrat nawozowy zawierający składniki pokarmowe rozpuszczalne w wodzie odpowiednie dla kaktusów. Jego forma umożliwia szybką przyswajalność składników pokarmowych czyniąc go bardzo efektywnym. Nawóz zawiera makro i mikroskładniki pokarmowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Sadzenie i przesadzanie

Kaktusy dostępne w sprzedaży w hipermarketach i kwiaciarniach rosną w zbyt małych doniczkach. Bryła korzeniowa jest zwykle tak mocno przerośnięta, że korzenie przerastają doniczkę i wychodzą od spodu. Po zakupie takiej rośliny, powinna ona być niezwłocznie przesadzona do większej doniczki. Podłoże do kaktusów powinno być lekkie i przepuszczalna. Do uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych można dodać żwiru, piasku lub perlitu. Najlepiej jednak wybierać specjalistyczne podłoże do kaktusów. Doniczki koniecznie muszą mieć otwory w dnie!

Spoczynek zimowy

W warunkach klimatycznych Polski przez pół roku (październik-luty) warunki świetlne nie sprzyjają wzrostowi kaktusów. Powinny one wtedy przejść okres spoczynku. Przez te kilka miesięcy większość gatunków nie wymaga podlewania i powinny go pędzić w chłodniejszym miejscu. Okres spoczynku jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kaktusów, a przede wszystkim obfitego kwitnienia!

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Kaktusy dla początkujących

Kaktusy to doskonałe rośliny dla początkujących ogrodników. Niestety nie ma uniwersalnej listy gatunków, od której powinno rozpocząć się przygodę z tymi roślinami. Kolekcje kaktusów stanowią najczęściej zbiór różnych gatunków.

Dobór kaktusów do pierwszej kolekcji podyktowany jest zwykle ich dostępnością w sklepach, a także zależy od warunków uprawowych, którymi dysponujemy w mieszkaniu. Zakładając kolekcję należy na początku zrezygnować z uprawy kaktusów trudnych, gdyż wymagają specjalnej pielęgnacji.

Rodzaje kaktusów dla początkujących hobbystów

Astrophytum, fot. kaktuski.pl Astrophytum

Cechy szczególne: Charakterystyczne białe, wełniste kłaczki pokrywające roślinę w większym lub mniejszym stopniu. Wolnorosnące.

Kwiaty: Duże, o błyszczących płatkach w różnych odcieniach żółtego.

Trudność uprawy: Trudna

Echinocactus, fot. kaktuski.pl Echinocactus

Cechy szczególne: Duże, kuliste rośliny. Mają potężne żebra, silne ciernie. Wierzchołek gęsto osłonięty włoskami.

Kwiaty: Żółte o długich płatkach.

Trudność uprawy: Średnia

Ferocactus, fot. kaktuski.pl Ferocactus

Cechy szczególne: Duże, kuliste lub wydłużone. Potężne żebra i szerokie, czerwonawe ciernie.

Kwiaty: Lejkowate lub dzwonkowate, żółte, różowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Średnia

Gymnocalycium, fot. kaktuski.pl
Gymnocalycium

Cechy szczególne: Małe, kuliste kaktusy.

Kwiaty: Wyrastają w pobliżu wierzchołka, mają zróżnicowane barwy: od białej i żółtej, przez różową do purpurowej.

Trudność uprawy: Łatwa

Mammillaria, fot. kaktuski.pl
Mammillaria

Cechy szczególne: Małe, przeważnie kuliste, czasem kolumnowe. Nie mają żeber lecz brodawki.

Kwiaty: Rozwijają się w zagłębieniach między brodawkami, tworząc wianek wokół wierzchołka pędu. Niewielkie ale bardzo liczne. Białe, żółte, różowe – różne odcienie.

Trudność uprawy: Łatwa

Melocactus fot. kaktuski.pl
Melocactus

Cechy szczególne: Cefalium – filcowaty twór na wierzchołku pędu. Wypukłe żebra i zakrzywione ciernie.

Kwiaty: Rurkowate, drobne, białe, różowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Trudna

Opuntia, fot. kaktuski.pl
Opuntia

Cechy szczególne: Płaskie pędy, szybki wzrost, duże rozmiary. Zróżnicowane formy: od bardzo drobnych do krzewiastych i drzewiastych.

Kwiaty: Duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Trudność uprawy: Łatwa

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: kaktuski.pl, zdjęcia główne: Tetiana Shadrina/Unsplash, Prosopee/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia_Commons

Autor
Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Kaktusy idealne dla początkujących, łatwe w uprawie | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)