Zimowanie kaktusów | Ważny okres spoczynku!

Zimowanie kaktusów w domu fot. Cup of Couple - Pexels

Kaktusy to prawdziwe śpiochy – przesypiają niemal połowę roku. Od końca września, przez całą zimę aż do marca przechodzą okres spoczynku, podczas którego ich funkcje życiowe są znacznie ograniczone. Ta długa drzemka jest konieczna, aby prawidłowo rosły i kwitły. Dowiedz się jak pielęgnować kaktusy podczas zimowania.

Posłuchaj
00:00
112
Spis treści
Dlaczego kaktusy potrzebują zimowania (okresy spoczynku)? Warunki zimowania kaktusów Przygotowanie kaktusów do sezonu

Dlaczego kaktusy potrzebują zimowania (okresy spoczynku)?

Na jesieni – pod koniec września lub na początku października ostatni raz podlewamy naszych kolczastych ulubieńców. Podłoże w doniczkach utrzymujemy suche aż do marca, kiedy to pierwsze mocniejsze promienie słońca będą zapowiadać zbliżającą się wiosnę. To czas, gdy kaktusy odpoczywają i nabierają sił na kolejny sezon.

Wydawałoby się, że tak długotrwała susza będzie dla kaktusów zabójcza, jednak rośliny te są doskonale przystosowane do takiej posuchy. W ich mięsistych tkankach zmagazynowane jest wystarczająco dużo wody, aby zahamować wegetację na pół roku i w tym czasie wykorzystywać swoje zapasy.

Podlewanie jest w tym czasie zabronione, gdyż przerwałoby spoczynek! I w tym przypadku aktualne jest stwierdzenie, że "nadgorliwość jest gorsza od...", więc jeśli chcesz, aby Twoje kaktusy zdrowo rosły i pięknie kwitły musisz zapewnić im odpowiednie warunki na odpoczynek i wstrzymać się z podlewaniem.

Wszystkie kaktusy muszą przejść okres zimowego spoczynku. Jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

kaktusy mrozoodporne / YouTube


Warunki zimowania kaktusów

Wymuszenie przerwania wegetacji uzyskuje się poprzez zaprzestanie podlewania i przeniesienie kaktusów do chłodnego (5-12°C dla gatunków zimnolubnych i 15-20°C dla gatunków ciepłolubnych) i zacienionego pomieszczenia. Oczywiście od tej reguły jest wiele wyjątków, ale ta metoda zimowania jest zalecana dla większości najpopularniejszych domowych gatunków kaktusów

  • Temperatura
    Jeśli jesteście posiadaczami kolekcji rożnych gatunków kaktusów i nie wiecie do której grupy należą, możecie je przezimować wszystkie w temperaturze 12-15°C.

  • Światło
    Większość kaktusów w tym czasie nie potrzebuje światła, więc mogą zimować nawet w totalnej ciemności (zamknięte w kartonowym pudełku, w piwnicy, garażu). Najlepiej ustawić je w miejscu o niskim natężeniu światła – np. na parapecie północnego okna.

  • Podlewanie
    Gdyby kaktusy nie "poszły spać" i nadal były podlewane, to dotkliwie odczułyby niedobór światła i zbyt wysoką temperaturę, która panuje w naszych mieszkaniach zimą – rozpoczęłyby wzrost, ich pędy w krótkim czasie nadmiernie by się wyciągnęły i wyblakły.

Zimowanie kaktusów, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Przygotowanie kaktusów do sezonu

Znaczne skurczenie się kaktusów w okresie zimowania spowodowane jest wyparowaniem zgromadzonej wody – jest to zupełnie normalne zjawisko i nie należy się tym martwić. Rośliny są do tego doskonale przystosowane (patrz pierwszy akapit) i po podlaniu w ciągu kilku dni uzupełnią zimowe straty – w oczach powiększą swoje rozmiary i szybko rozpoczną wegetację.

Aby wybudzić kaktusy z zimowego odpoczynku

  • zaczynamy je podlewać od końca marca (odstaną wodą o temperaturze pokojowej);
  • przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze pokojowej;
  • rośliny zimowane w ciemności stopniowo przyzwyczajamy do światła słonecznego, cieniując je od bezpośrednich promieni.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Cup of Couple / Pexels oraz Thomas Verbruggen/Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści