Dlaczego kaktusy potrzebują zimowania (okresy spoczynku)?
Na jesieni – pod koniec września lub na początku października ostatni raz podlewamy naszych kolczastych ulubieńców. Podłoże w doniczkach utrzymujemy suche aż do marca, kiedy to pierwsze mocniejsze promienie słońca będą zapowiadać zbliżającą się wiosnę. To czas, gdy kaktusy odpoczywają i nabierają sił na kolejny sezon.
Wydawałoby się, że tak długotrwała susza będzie dla kaktusów zabójcza, jednak rośliny te są doskonale przystosowane do takiej posuchy. W ich mięsistych tkankach zmagazynowane jest wystarczająco dużo wody, aby zahamować wegetację na pół roku i w tym czasie wykorzystywać swoje zapasy.
Podlewanie jest w tym czasie zabronione, gdyż przerwałoby spoczynek! I w tym przypadku aktualne jest stwierdzenie, że "nadgorliwość jest gorsza od...", więc jeśli chcesz, aby Twoje kaktusy zdrowo rosły i pięknie kwitły musisz zapewnić im odpowiednie warunki na odpoczynek i wstrzymać się z podlewaniem.
Warunki zimowania kaktusów
Wymuszenie przerwania wegetacji uzyskuje się poprzez zaprzestanie podlewania i przeniesienie kaktusów do chłodnego (5-12°C dla gatunków zimnolubnych i 15-20°C dla gatunków ciepłolubnych) i zacienionego pomieszczenia. Oczywiście od tej reguły jest wiele wyjątków, ale ta metoda zimowania jest zalecana dla większości najpopularniejszych domowych gatunków kaktusów.
- Temperatura
Jeśli jesteście posiadaczami kolekcji rożnych gatunków kaktusów i nie wiecie do której grupy należą, możecie je przezimować wszystkie w temperaturze 12-15°C. - Światło
Większość kaktusów w tym czasie nie potrzebuje światła, więc mogą zimować nawet w totalnej ciemności (zamknięte w kartonowym pudełku, w piwnicy, garażu). Najlepiej ustawić je w miejscu o niskim natężeniu światła – np. na parapecie północnego okna. - Podlewanie
Gdyby kaktusy nie "poszły spać" i nadal były podlewane, to dotkliwie odczułyby niedobór światła i zbyt wysoką temperaturę, która panuje w naszych mieszkaniach zimą – rozpoczęłyby wzrost, ich pędy w krótkim czasie nadmiernie by się wyciągnęły i wyblakły.
Fot. Flower Council Holland |
Przygotowanie kaktusów do sezonu
Znaczne skurczenie się kaktusów w okresie zimowania spowodowane jest wyparowaniem zgromadzonej wody – jest to zupełnie normalne zjawisko i nie należy się tym martwić. Rośliny są do tego doskonale przystosowane (patrz pierwszy akapit) i po podlaniu w ciągu kilku dni uzupełnią zimowe straty – w oczach powiększą swoje rozmiary i szybko rozpoczną wegetację.
Aby wybudzić kaktusy z zimowego odpoczynku:
- zaczynamy je podlewać od końca marca (odstaną wodą o temperaturze pokojowej);
- przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze pokojowej;
- rośliny zimowane w ciemności stopniowo przyzwyczajamy do światła słonecznego, cieniując je od bezpośrednich promieni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Cup of Couple / Pexels oraz Thomas Verbruggen/Unsplash
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |