Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii) to roślina należąca do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Meksyku.

W uprawie pokojowej echinokaktus dorasta zwykle do 80-100cm wysokości.

Ze względu na okrągły dość regularny kształt i długie(3-6cm), złociste, ostre ciernie nazywany jest potocznie "poduszką teściowej". W warunkach domowych może kwitnąć po kilku latach uprawy - wytwarza wtedy atrakcyjne, jasnożółte kwiaty.

Echinokaktus Grusona najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, z powodzeniem można więc uprawiać go na parapetach okien południowych. Preferuje podłoże suche, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste (warto stosować specjalistyczną ziemię dla kaktusów i sukulentów). W czasie lata temp. powietrza powinna przekraczać 25°C, zimą woli "chłody" (15-16°C).

Podlewanie dość oszczędne latem, zimą zwykle brak. Przy podlewaniu nie powinno się moczyć rośliny - Echinokaktus Grusona łatwo może gnić. Podczas nawożenia należy stosować nawozy w rozcieńczeniu z niską zawartością azotu. Kaktus jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Przez cały okres wegetacji toleruje suche pomieszczenia.

Echinokaktus Grusona jest uważany za bardzo łatwy w uprawie.

fot. André Karwath, FF23-fr