Echinokaktus Grusona Echinocactus grusonii

Echinokaktus Grusona, fot. Marisa04 - Pixabay
Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
43
Dekoracyjność: cała roślina
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
Kolor kwiatów: żółte
Odczyn gleby: obojętna
Wysokość: do 80-100cm
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza

Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii) to roślina należąca do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Meksyku.

W uprawie pokojowej echinokaktus dorasta zwykle do 80-100 cm wysokości. Ze względu na okrągły dość regularny kształt i długie (3-6 cm), złociste, ostre ciernie nazywany jest potocznie "poduszką teściowej". W warunkach domowych może kwitnąć po kilku latach uprawy – wytwarza wtedy atrakcyjne, jasnożółte kwiaty.

Wymagania i uprawa

Echinokaktus Grusona najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, z powodzeniem można więc uprawiać go na parapetach okien południowych. Preferuje podłoże suche, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste (warto stosować specjalistyczną ziemię dla kaktusów i sukulentów). W czasie lata temp. powietrza powinna przekraczać 25°C, zimą woli "chłody" (15-16°C).

Podlewanie dość oszczędne latem, zimą zwykle brak. Przy podlewaniu nie powinno się moczyć rośliny – Echinokaktus Grusona łatwo gnije. Podczas nawożenia należy stosować nawozy w rozcieńczeniu z niską zawartością azotu.

Kaktus jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Przez cały okres wegetacji toleruje suche pomieszczenia.


Zdjęcia: Marisa04, Hans Braxmeier, spicetree687/Pixabay; André Karwath/FF23-fr

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści