Logo
Logo

Filodendron pnący (Philodendron scandens syn. hederaceum)

Filodendron pnący (Philodendron scandens syn. hederaceum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Pokrój: luźny, pnącze
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Filodendron pnący (Philodendron scandens syn. hederaceum) dawniej filodendron sercolistny (P. oxycardium), to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). Jest bardzo lubianą, domową rośliną doniczkową.

    Roślina ta rośnie szybko i w naturze wytwarza 10-metrowe pędy. W warunkach domowych dorasta do ok. 2-3 m. Maja one zwykle dość długie międzywęźla co sprawia, że naturalny pokrój pnącza jest luźny. Liście tego filodendrona są sercowate, całobrzegie i błyszczące. Układają się "dachówkowato" w kierunku światła. Z reguły są miękkie w dotyku. Mogą osiągać rozmiary 8-10 cm, do nawet 20 cm w dobrych warunkach.

    Filodendron wytwarza korzenie czepne, które mają średnią zdolność wspinania się po podporach (zwykle wymaga przywiązywania). 

    Wymagania i uprawa

    Filodendron pnący jest jednym z mniej wymagających filodendronów. Najlepiej rośnie na jasnym stanowisku (w świetle rozproszonym). Potrzebuje ziemi żyznej, kompostowej i dobrze przepuszczalnej. Dobrze, gdy w donicy jest warstwa drenażu.

    Roślina ta jest ciepłolubna i nie przechodzi okresu spoczynku zimowego. Przez cały rok należy mu zapewnić odpowiednio wysokie temperatury (przy 15 ºC zwykle hamuje wzrost). Zimą jedyne nieco ograniczamy podlewanie i nawożenie.

    Filodendron pnący dobrze radzi sobie z krótkotrwałym przesuszeniem, ale powinniśmy go regularnie i obficie podlewać. Dobrze też zapewnić mu wilgoć w powietrzu. Roślina ta może być też zraszana, a liście można co jakiś czas przecierać wilgotną ścierką.

    Aby roślina była jak najpiękniejsza i zdrowa powinniśmy ją nawozić co ok. 2-3 tyg.

    Bardzo ważne jest przesadzanie filodendronów pnących. W przypadku młodych okazów robimy to raz do roku, u starszych co 2-3 lata (zabieg jest ważniejszy od nawożenia).

    Odpowiednio cięty filodendron pnący ładnie się zagęszcza.

    Zastosowanie

    Bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o wystawie wschodniej i zachodniej. Często jest stosowana jako roślina zwisająca.

    Filodedrony to rośliny trujące i powinniśmy je umieszczać z dala od dzieci. 

    Ciekawe odmiany

    • 'Brasil' – liście z jasnymi, żółtawymi, nieregularnymi plamami koło nerwu
    • 'Micans' – liście ciemne z jasnymi nerwami, czerwonawe ogonki i spód liści
    • 'Lemon Lime' – bardzo jasny, niemal cytrynowy kolor liści


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (8)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl