Logo
Logo

Filodendron (Philodendron)

Filodendron (Philodendron) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: torfowa, żyzna, przepuszczalna
 • Kwiaty: niepozorne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: jagody
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: ok 2 m
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane gatunki Ciekawostki Warto wiedzieć!

  Filodendron (Philodendron) to duża grupa roślin należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Indii, z obszarów tropikalnych, gdzie mogą mieć formy pnączy lub krzewów. W domowej uprawie doniczkowej są to głównie ozdobne pnącza.

  Wygląd filodendrona

  Filodendrony w naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do kilkunastu metrów. W warunkach domowych rzadko przekraczają 2 m długości. Mają nagie łodygi, które u pnączy stanowią organ czepny.

  Liście wyrastają pojedynczo na segmentach łodygi. Ogonki liściowe są długie i rynienkowate. Zależnie od gatunku i odmiany liście bardzo się różnią zarówno wielkością (od 5 do 165 cm długości!), kształtem (od lancetowatych po złożone) i kolorem. Te uprawiane w mieszkaniach zwykle są jednak sercowate, strzałkowate, spiczaste i całobrzegie. Wytwarzają korzenie podziemne oraz powietrzne, które mają funkcję podporową.

  Filodendrony w warunkach domowych praktycznie nie kwitną. W naturze wytwarzają charakterystyczny kwiatostan typu złożonej kolby. Jest ona wyraźnie podzielona na kwiaty żeńskie (u nasady) i męskie (w górnej części kolby). Kwiatostan jest otoczony charakterystyczną pochwą tworzącą otwartą u góry komorę z łódkowatym wydłużeniem wzdłuż kolby.

  Filodendrony to rośliny trujące i szczególnie niebezpieczne dla kotów!

  Wymagania i uprawa filodendrona

  Filodendrony najlepiej rosną na stanowiskach w rozproszonym świetle (bardzo źle znoszą bezpośrednie słońce!) i potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże dla filodendrona powinno być luźne, torfowe i przepuszczalne, o pH od obojętnego do lekko kwaśnego.

  Młode rośliny powinno się przesadzać corocznie, a starsze co 2-3 lata. 

  Sposób na rozmnażanie filodendrona to robienie sadzonek pędowych. Wykonuje się je najlepiej wiosną metodą ukorzeniania w wodzie.

  Pielęgnacja filodendrona

  Rośliny przez okres wiosny i lata potrzebują sporo wody – musimy je podlewać umiarkowanie ale często. Filodendrony lubią zraszanie miękką wodą (np. deszczówką).

  Pnącza te wymagają nawożenia. W okresie od kwietnia do sierpnia powinniśmy stosować naprzemiennie nawozy mineralne i organiczne. Maja szczególne duże zapotrzebowanie na magnez.

  Filodendrony nie przechodzą spoczynku ale w okresie zimy możemy je przestawić bliżej światła oraz zmniejszyć częstotliwość podlewania.

  Szkodniki i choroby filodendrona

  Filodendrony są czasem atakowane przez przędziorki i patogeny (głównie grzyby) powodujące plamistość liści. Wśród szkodników trzeba być uważnym na wełnowcewciornastki lub przędziorki.

  Gdy zauważymy żółte i brązowiejące plamy to może być oznaka choroby grzybowej. W takich sytuacjach najlepiej przesadzić rośliny w świeże podłoże i zastosować odpowiedni fungicyd.

  Zastosowanie filodendrona

  Egzotyczne pnącza doskonale nadają się do nowoczesnych wnętrz. Są świetne do pokoi dziennych i sypialni. Uprawiane w widnych łazienkach powinny stać na miseczce z wodą, aby parująca woda zapewniała im odpowiednie warunki.

  Na terenach Amazonii filodendrony są bardzo rozpowszechnione i używane w wielu dziedzinach – od medycyny ludowej na problemy skórne po wytwarzanie plecionych koszy i lin (z korzeni powietrznych).

  Wybrane gatunki filodendrona

  Gatunkami najczęściej uprawianymi w naszych domach są:

  • Filodendron Birkin (Philodendron birkin)
  • Filodendron pnący (Philodendron scandens syn. hederaceum) (zdj. 2)
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
  • Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum)
  • Filodendron brodawkowaty (Philodendron verrucosum) (zdj. 4)

  Ciekawostki o filodendronie

  Nazwa Philodendron pochodzi z greki i oznacza "kocha drzewo" lub "przyjaciel drzewa". Filodendrony wspinają się wysoko po drzewach w lasach tropikalnych nie uszkadzając ich.

  Co jeszcze warto wiedzieć o filodendronie?

  Czym różni się monstera od filodendrona?
  Dlaczego filodendron, monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą?


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Philodendron sp."/Forest & Kim Starr/CC BY 3.0, Floradania.dk, Philodendron sp./berniedup/CC BY-SA 2.0, "Ecuador Philodendron (Philodendron verrucosum)"/blumenbiene/CC BY 2.0

  Autor
  Filodendron
  Filodendron
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (11)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  26-02-2024 14:54

  Komentarz dodany przez Dorota: Dziękuję za wyjaśnienie- zastanawiałam się właśnie czy to to samo. :))

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl