Logo
Logo

Bigos dla roślin | Sprawdź, jak zrobić idealne podłoże dla monstery i filodendrona!

Odkryj tajemnicę idealnego podłoża dla monster i filodendronów. Dowiedz się, jak przygotować "bigos" – specjalną mieszankę, która zapewni Twoim roślinom zdrowy wzrost i piękny wygląd.

Michał z kanału JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK podaje swój przepis na roślinny bigos. Zobaczcie FILM!

JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / YouTubeDla każdej rośliny najważniejsze w uprawie jest odpowiednie podłoże, które zapewni jej zdrowy wzrost. W tym zobaczysz, jak przygotować idealny "bigos dla roślin" - mieszankę podłoża dla monster i filodendronów.

Skąd wziąć składniki na bigos dla roślin? Jak i z czego zrobić?

"Bigos dla roślin" to potoczne, żartobliwe określenie mieszanki podłoża przygotowanego specjalnie dla określonego typu roślin. W tym filmie, "bigos" odnosi się do specjalnie przygotowanej mieszanki podłoża dla monster i filodendronów. Składa się z różnych składników, takich jak ziemia, trociny, kora drzewa, piasek, keramzyt i inne, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego środowiska dla wzrostu i rozwoju tych roślin. Składniki te są starannie dobrane, aby dostarczyć roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych, zachować odpowiednią wilgotność oraz zapewnić przepuszczalność podłoża.

Ziemia – grunt to podłoże!

Nie musisz kupować drogich składników w sklepie, bo doskonale nadają się te, które znajdziesz podczas spaceru (szczegóły zobaczysz na filmie). Wystarczy ziemia, wzbogacona o styropian, aby zwiększyć jej przepuszczalność. Ziemia stanowi bazę tej mieszanki i powinna zajmować ponad 50% całości.

Zakwaszanie podłoża – klucz do sukcesu

Monstera preferuje lekko kwaśne podłoże. Aby osiągnąć ten efekt, do ziemi dodawane są trociny, korę drzewa oraz materiał spod drzewa iglastego, takie jak szyszki i igliwie. Te składniki nie tylko zakwaszają glebę, ale także pomagają utrzymać wilgoć.

Pulchność i przepuszczalność – tajemnica zdrowych korzeni

Korzenie roślin potrzebują powietrza. Dlatego do ziemi dodawany jest piasek i keramzyt, które zapewniają jej lekkość i przepuszczalność. Dodatkowo, kuleczki styropianu pomagają w utrzymaniu odpowiedniej struktury podłoża.

Odżywianie podłoża – naturalne nawozy

Kluczem do zdrowego wzrostu roślin jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych. Świeże odchody (bobki) królika i świnki morskiej okazują się doskonałym, naturalnym nawozem, który wzbogaca podłoże. [Bobki możesz oczywiście zastąpić innym nawozem naturalnym – red.]

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK, zdjęcie tytułowe: kolaż – Gonzalo / Adobe Stock

Autor
Bigos dla roślin | Sprawdź, jak zrobić idealne podłoże dla monstery i filodendrona!
Bigos dla roślin | Sprawdź, jak zrobić idealne podłoże dla monstery i filodendrona!
JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK

Michał to amator i miłośnik działkowania. Dla niego działka stanowi ucieczkę od codzienności i stresów związanych z pracą. Wykorzystuje każdą wolną chwilę, by spędzić ją na swoim kawałku ziemi, który nie tylko pobudza endorfiny, ale również stanowi źródło inspiracji przez cały rok. Uważa, że prace na działce są doskonałym treningiem dla ciała, eliminując potrzebę korzystania z klubów fitness czy siłowni. Jego działka jest miejscem eksperymentów; nie jest idealna, nie jest w pełni wyposażona ani nie przypomina tych z katalogów, co dodaje jej unikalnego charakteru.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl