Logo
Logo

Zastosowanie keramzytu w ogrodzie | Dodatek, ściółka, budulec

Keramzyt to alternatywa dla tradycyjnego podłoża. Możemy go z powodzeniem stosować nie tylko do uprawy kwiatów domowych ale również do sadzenia roślin w gruncie oraz ściółkowania. Co więcej, keramzyt znakomicie nadaje się do wykonywania różnych form ukształtowania terenu ogrodu! Można z jego pomocą tworzyć pagórki, nasypy, skalniaki i skarpy.

Spis treści
Keramzyt jako dodatek do ziemi Ściółkowanie za pomocą keramzytu Pagórek, nasyp, skalniak i skarpa

Sadzenie roślin w gruncie | Keramzyt jako dodatek do ziemi

Sadząc rośliny w gruncie, keramzyt znów okazuje się doskonałym materiałem pomagającym zachować odpowiednią przepuszczalność ziemi dla roślin. Co więcej, możemy go zastosować jednocześnie w trzech warstwach!

Jakim dodatkiem do ziemi dla roślin może być keramzyt?

  • Warstwa drenażowa – znajdująca się na dnie dołka lub doniczki warstwa pomagająca odprowadzać nadmiar wody (nawet do 1/4 głębokości dołka/doniczki) .
  • Dodatek w podłożu dla roślin – mieszanka ziemi lub substratu ogrodniczego z keramzytem poprawia właściwości fizyczne gleby (objętościowo powinien stanowić 20-40% podłoża, czyli stosunek ok. 1:4 lub 2:3)
  • Podsypka – 3-5 cm keramzytu rozsypane pod rośliną to nic innego jak rodzaj ściółkowania. Ściółkowanie sprawia, że ograniczamy odparowywanie wody oraz porastanie chwastów.

Ściółkowanie | Zalety obsypywania roślin keramzytem

Keramzyt to bardzo dobry materiał do ściółkowania terenu wokół roślin. Warstwa keramzytu zapobiega przerastaniu chwastów, zmniejsza odparowanie wilgoci, redukuje wahania temperatury, zmniejsza przemarzanie oraz chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami.

Ziemia wymieszana z keramzytem (fot. Weber Leca) Drzewko obsypane keramzytem (fot. Weber Leca)
Sadzenie roślin (fot. Weber Leca) Keramzyt na skalniaku (fot. Weber Leca)

Jak ściółkować keramzytem?

Z otoczenia rośliny usuwamy warstwę gruntu na głębokość 5-10 cm. Powstałą w ten sposób przestrzeń wypełniamy keramzytem.

Ponieważ keramzyt jest lekki i z łatwością unosi się na wodzie, należy go umieścić około 2 cm poniżej powierzchni terenu lub zabezpieczyć wystającym ponad teren obrzeżem – szczególnie na pochyłościach.

Pagórek, nasyp i skarpa | Budowanie z keramzytem

Mały ciężar nasypowy keramzytu nie powoduje osiadania podłoża, a duży kąt tarcia wewnętrznego pozwala na wykonywanie stabilnych nasypów o kącie pochylenia skarp 30-45°, nie ulegających erozji na skutek czynników atmosferycznych.

Wykonanie nasypu rozpoczynamy od ułożenia keramzytu gruboziarnistego o frakcji 10-20 mm. Keramzyt układamy warstwami grubości 30 cm, które kolejno starannie zagęszczamy, jednocześnie kształtując pochylenie skarpy w ogrodzie. Następnie nasyp przykrywamy agrowłókniną, na której umieszczamy warstwę ziemi.

Tak przygotowany nasyp obsiewamy trawą lub obsadzamy roślinnością (najlepiej krzewami o silnym i rozbudowanym systemie korzeniowym). Należy pamiętać, że zieleń nasypu, oprócz funkcji estetycznej, ma za zadanie zapobiec erozji ziemi pokrywającej nasyp, dlatego trzeba zadbać o właściwy dobór roślin. Grubość warstwy ziemi powinna wynosić około 20 cm w przypadku trawy i minimum 30 cm dla krzewów.

Przykłady form geometrycznych i sposoby wykonania nasypów w ogrodzie

Nasyp z keramzytu o przekroju trójkątnym (fot. Weber Leca®) Nasyp o przekroju okrągłym (fot. Weber Leca®)
Nasyp z keramzytu o przekroju trójkątnym. Keramzyt układamy luzem, pochylenie zbocza maks. 30° (1:1,7). Nasyp z keramzytu o przekroju okrągłym. Keramzyt układamy luzem, pochylenie zbocza 35° (1:1,3).
Nasyp z keramzytu o przekroju trapezowym (fot. Weber Leca@) Nasyp z keramzytu przy murkach (fot. Weber Leca@)
Nasyp z keramzytu o przekroju trapezowym. Wypełnienie nasypu  workami z keramzytem pozwala wykonać skarpy o pochyleniu 45° (1:1). Po ułożeniu worki należy przedziurawić w kilku miejscach. W tym przypadku keramzytu nie trzeba zagęszczać. Nasyp z keramzytu przy murkach i ścianach oporowych. Keramzyt układamy luzem. Zastosowanie keramzytu pozwala zredukować parcie boczne na ścianę o około 70%.

Keramzyt jest dobrym wypełnieniem nasypu przy budowie ogródków skalnych. Forma geometryczna takiego ogrodu z wypełnieniem keramzytowym pozwala swobodnie łączyć elementy nasypów, murków oporowych, kaskad, tarasów i konstrukcji z kamieni. Zestawienie cech konstrukcyjnych Leca® Keramzytu i jego walorów jako podłoża dla roślin, pozwala realizować najbardziej śmiałe i fantazyjne pomysły.

Budujemy skalniak (fot. Weber Leca@)
Skalniak z keramzytu.

Tekst: źródło - Weber Leca

Autor
Zastosowanie keramzytu w ogrodzie | Dodatek, ściółka, budulec
Zastosowanie keramzytu w ogrodzie | Dodatek, ściółka, budulec
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl