Zastosowanie keramzytu w ogrodzie
Keramzyt znakomicie nadaje się do wykonywania różnych form ukształtowania terenu ogrodu - pagórków, nasypów, skalniaków, skarp i innych wzniesień - stanowiąc lekkie i stabilne wypełnienie.
Pagórek, nasyp, skalniak i skarpa
Mały ciężar nasypowy keramzytu nie powoduje osiadania podłoża, a duży kąt tarcia wewnętrznego pozwala na wykonywanie stabilnych nasypów o kącie pochylenia skarp 30-45°, nie ulegających erozji na skutek czynników atmosferycznych.
Wykonanie nasypu rozpoczynamy od ułożenia Leca® Keramzytu gruboziarnistego frakcji 10-20 mm. Keramzyt układamy warstwami grubości 30 cm, które kolejno starannie zagęszczamy, jednocześnie kształtując pochylenie skarpy w ogrodzie. Następnie nasyp przykrywamy agrowłókniną, na której umieszczamy warstwę ziemi.
Tak przygotowany nasyp obsiewamy trawą lub obsadzamy roślinnością (najlepiej krzewami o silnym i rozbudowanym systemie korzeniowym). Należy pamiętać, że zieleń nasypu, oprócz funkcji estetycznej, ma za zadanie zapobiec erozji ziemi pokrywającej nasyp, dlatego trzeba zadbać o właściwy dobór roślin. Grubość warstwy ziemi powinna wynosić około 20 cm w przypadku trawy i minimum 30 cm dla krzewów.
Przykłady form geometrycznych i sposoby wykonania nasypów w ogrodzie
Keramzyt jest dobrym wypełnieniem nasypu przy budowie ogródków skalnych. Forma geometryczna takiego ogrodu z wypełnieniem keramzytowym pozwala swobodnie łączyć elementy nasypów, murków oporowych, kaskad, tarasów i konstrukcji z kamieni. Zestawienie cech konstrukcyjnych Leca® Keramzytu i jego walorów jako podłoża dla roślin, pozwala realizować najbardziej śmiałe i fantazyjne pomysły.
![]() |
Skalniak z keramzytu. |
źródło i fot.: Weber Leca@
Komentarze