Zastosowanie keramzytu w ogrodzie
Keramzyt to alternatywa dla tradycyjnego podłoża. Możemy go z powodzeniem stosować do sadzenia roślin w gruncie oraz ściółkowania. Produkt ten ogranicza odparowywanie wody, porastanie chwastów, zmniejsza częstotliwość podlewania, redukuje wahania temperatury, zmniejsza przemarzanie oraz chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami.
Znakomicie nadaje się do wykonywania różnych form ukształtowania terenu ogrodu - pagórków, nasypów, skalniaków, skarp i innych wzniesień - stanowiąc lekkie i stabilne wypełnienie.
Sadzenie roślin w gruncie | Keramzyt jako dodatek do ziemi
![]() |
Sadząc rośliny w gruncie, korytkach lub doniczkach możemy zastosować keramzyt jednocześnie w trzech warstwach:
- w warstwie drenażowej - na dnie dołka wysypujemy Leca® KERAMZYT do 1/4 jego głębokości.
- w podłożu dla roślin - przygotowujemy mieszankę gruntu lub substratu ogrodniczego z Leca® KERAMZYTEM.
Poniżej przykłady:
1. 20% keramzytu to objętościowo 1 część keramzytu i 4 części ziemi uprawnej.
2. 40% keramzytu to objętościowo 2 części keramzytu i 3 części ziemi uprawnej.
- jako podsypkę - 3-5 cm keramzytu rozsypane pod rośliną ogranicza odparowywanie wody, porastanie chwastów oraz zmniejsza częstotliwość podlewania.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ściółkowanie za pomocą keramzytu
![]() |
Keramzyt to materiał przeznaczony do ściółkowania terenu wokół roślin. Z otoczenia rośliny lub zespołu roślin usuwamy warstwę gruntu na głębokość 5-10 cm. Powstałą w ten sposób przestrzeń wypełniamy keramzytem.
Uwaga: ponieważ Leca® KERAMZYT jest lekki i z łatwością unosi się na wodzie, należy go umieścić około 2 cm poniżej powierzchni terenu lub zabezpieczyć wystającym ponad teren obrzeżem - szczególnie na pochyłościach.
Warstwa keramzytu zapobiega przerastaniu chwastów, zmniejsza odparowanie wilgoci, redukuje wahania temperatury, zmniejsza przemarzanie oraz chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami.
Kruszywo to jest trwałe i nie ulega rozkładowi mikrobiologicznemu. Ciemnobrązowa barwa Leca® KERAMZYTU sprawia, że rośliny nie tylko zdrowo rosną, ale również wyglądają bardzo estetycznie, gdyż keramzyt tworzy kontrast z zielenią roślin.
Zobacz także: Zalety keramzytu w uprawie roślin doniczkowych
Pagórek, nasyp, skalniak i skarpa
Mały ciężar nasypowy keramzytu nie powoduje osiadania podłoża, a duży kąt tarcia wewnętrznego pozwala na wykonywanie stabilnych nasypów o kącie pochylenia skarp 30-45°, nie ulegających erozji na skutek czynników atmosferycznych.
Wykonanie nasypu rozpoczynamy od ułożenia Leca® Keramzytu gruboziarnistego frakcji 10-20 mm. Keramzyt układamy warstwami grubości 30 cm, które kolejno starannie zagęszczamy, jednocześnie kształtując pochylenie skarpy w ogrodzie. Następnie nasyp przykrywamy agrowłókniną, na której umieszczamy warstwę ziemi.
Tak przygotowany nasyp obsiewamy trawą lub obsadzamy roślinnością (najlepiej krzewami o silnym i rozbudowanym systemie korzeniowym). Należy pamiętać, że zieleń nasypu, oprócz funkcji estetycznej, ma za zadanie zapobiec erozji ziemi pokrywającej nasyp, dlatego trzeba zadbać o właściwy dobór roślin. Grubość warstwy ziemi powinna wynosić około 20 cm w przypadku trawy i minimum 30 cm dla krzewów.
Przykłady form geometrycznych i sposoby wykonania nasypów w ogrodzie
Keramzyt jest dobrym wypełnieniem nasypu przy budowie ogródków skalnych. Forma geometryczna takiego ogrodu z wypełnieniem keramzytowym pozwala swobodnie łączyć elementy nasypów, murków oporowych, kaskad, tarasów i konstrukcji z kamieni. Zestawienie cech konstrukcyjnych Leca® Keramzytu i jego walorów jako podłoża dla roślin, pozwala realizować najbardziej śmiałe i fantazyjne pomysły.
![]() |
Skalniak z keramzytu. |
źródło i fot.: Weber Leca@
Komentarze