Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak zaplanować ogród mało wymagający? Ekspert radzi

Kto chce mieć ładny ogród, musi w nim choć trochę pracować. Każdy ogród wymaga bowiem opieki, bo ulega ciągłym przemianom. Rośliny rosną, chorują i zrzucają liście, wobec tego trzeba je pielęgnować i dbać o porządek. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, by wymagał jak najmniej pracy.

Spis treści
Jak zaplanować ogród mało wymagający? Przestrzegaj tych wskazówek! Zaplanuj sadzenie roślin Dobierz rośliny do warunków, a nie odwrotnie! Wybierz rodzime gatunki roślin Posadź rośliny, które nie mają dużych wymagań Wybierz rośliny wolnorosnące oraz te, które nie wymagają cięcia Rozsyp ściółkę, by nie walczyć z chwastami Zaplanuj jak najmniejszy trawnik Kup odpowiednie narzędzia, która ułatwią prace pielęgnacyjne Stosuj nawozy długo działające

9 sposobów na ogród mało wymagający

Kto nie lubi koszenia trawnika, pielenia, cięcia krzewów albo nie ma na to wszystko czasu, może oczywiście zlecić pielęgnację ogrodu firmie ogrodniczej, ale że to niemałe koszty, warto ogród urządzić tak, by taka firma nie była potrzebna zbyt często.

By ogród był łatwy w utrzymaniu...

1. Nasadzenia planujmy z umiarem

Im więcej roślin posadzimy, tym więcej ogród będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie rabaty trzeba bowiem pielić, przekwitłe kwiatostany usuwać, okazy wrażliwe na mróz – okrywać na zimę, a całość podlewać i nawozić.

Posadźmy mniej roślin, a w większych odstępach. Nadmierne zagęszczenie może bowiem utrudniać ich rozwój, co odbije się na ich urodzie. Konieczne też będzie przycinanie. Odległości, w jakich powinno się sadzić rośliny, zależą od tempa ich wzrostu oraz rozmiarów (głównie na szerokość), jakie osiągają po: 15 latach – drzewa; 10 latach – krzewy. Biorąc pod uwagę dłuższy okres, między roślinami trzeba by było pozostawić bardzo dużo pustego miejsca, co nie wyglądałoby efektownie. Przykładowo, odległości między krzewami powinny być równe ich wysokości lub o 20–50 cm mniejsze.

2. Rośliny dobierzmy odpowiednio do warunków na działce

Większość roślin najlepiej rozwija się w miejscach o określonym typie gleby czy nasłonecznienia. Jeśli rośliny dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, w tym także do wilgotności powietrza, głębokości wody gruntowej czy strefy klimatycznej, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Do każdych warunków można dobrać odpowiednie drzewa oraz krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz byliny, a także rośliny uprawiane z siewu: jednoroczne i dwuletnie.

3. Posadźmy to, co rośnie za płotem

Zamiast roślin egzotycznych, wybierzmy rodzime, najlepiej te, które naturalnie występują na działce i w jej otoczeniu: można być pewnym, że odpowiada im gleba, wilgotność i inne warunki siedliskowe, więc łatwo się przyjmą i będą dobrze rosły nawet bez specjalnej pielęgnacji. Będą się też dobrze komponować z otaczającym krajobrazem.

Pewnikami są rośliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych (tab. 1). Dobrze rosną niemal w każdych warunkach i potrzebują minimalnych starań ogrodnika. Unikajmy tych, które trzeba okrywać na zimę.

Tab. 1. Rośliny o niewielkich wymaganiach
Drzewa
Oliwnik wąskolistny (Eleagnus angustifolia)
Sumak octowiec (Rhus typhina)
Świerk pospolity (Picea abies)
Krzewy
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)
Jałowiec pospolity (Juniperus communis)
Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)
Byliny
Funkia Fortune'a (Hosta fortunei)
Tawułka Arendsa (Astilbe arendsii)
Żurawka drżączkowata (Heuchera brizoides)
Pnącza
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
Winobluszcz pięciolistkowy
(Parthenocissus quinquefolia)

4. Posadźmy iglaki, byliny i rośliny zadarniające

Zdecydowana większość iglaków nie zrzuca igieł na zimę, więc także w tym okresie stanowi ozdobę ogrodu. Nie zaśmieca też działki liśćmi (podobnie jak liściaste krzewy zimozielone) i jest stosunkowo łatwa w uprawie (trzeba tylko pamiętać, że iglaki powinny być sadzone z bryłą ziemi, a odmiany wrażliwe na mróz potrzebują miejsca osłoniętego przed mroźnym wiatrem). Rośliny iglaste nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej, poza karłowymi odmianami świerków często atakowanymi przez przędziorki.

Zamiast wysiewać rośliny jednoroczne, posadźmy byliny, które nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne będzie jedynie usuwanie przekwitłych kwiatostanów (są nieestetyczne, mogą być miejscem rozwoju chorób i osłabiają roślinę, zawiązując nasiona) i pielenie, choć i na zachwaszczenie są dość odporne, bo zwykle silnie rosną i zagłuszają chwasty. Rzadko atakują je szkodniki. Nawożenie bylin powinno być minimalne, bo zbyt intensywne sprzyja nadmiernemu wzrostowi roślin i osłabia kwitnienie. Wystarczy jednorazowa dawka nawozu wieloskładnikowego wiosną. Cykl rozwoju roślin jednorocznych przebiega w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, dlatego trzeba poświęcić im sporo uwagi, by pięknie kwitły.

Na rabacie, w ogrodzie skalnym lub na skarpie warto posadzić rośliny zadarniające, do których należą niskie byliny, krzewinki i krzewy, silnie zagęszczające się dzięki rozłogom i kłączom i tworzące darń. Szybko się rozrastają, osłaniając ziemię i ograniczając wzrost chwastów. Mogą także zastąpić trudny w pielęgnacji trawnik – szczególnie polecane są w miejscach, gdzie użycie kosiarki byłoby kłopotliwe – np. między krzewami.

5. Posadźmy drzewa i krzewy wolno rosnące i niewymagające cięcia

Rośliny wolno rosnące nie wymagają częstego i intensywnego przycinania. Mogą to być odmiany miniaturowe – często z przydomkiem „nana” lub „compactus” (np. berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’, świerk czarny ‘Nana’, trzmielina oskrzydlona ‘Compactus’), szczególnie polecane do małych ogrodów. Rośliny, których nie trzeba przycinać (zachowują naturalny pokrój, a zatem kwitną i owocują) oraz te, które są łatwe do przycinania (tab. 2), można zastosować na żywopłot. Warto wiedzieć, że nowo wyrastające pędy w niektórych żywopłotach, np. z grabu, głogu, wierzb, można zaplatać, co jest łatwiejsze od cięcia.

Tab. 2. Rośliny niewymagające cięcia i łatwe do przycinania
nazwa rośliny wysokość
[m]
cięcie
Azalie japońskie (Rhododendron) 0,3–0,8 tylko cięcie formujące młodych roślin (po kwitnieniu); można też przeprowadzać cięcie odmładzające (w marcu)
Berberys gruczołkowaty (Berberis verruculosa) 1–1,5 nie wymaga
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) 1 nie wymaga
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 3–5 tylko cięcie regulujące, gdy roślina staje się za duża
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) 1 nie lubi cięcia; przycinać tylko gdy roślina staje się za duża, skracając o połowę przekwitłe pędy
Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) 4 wystarczy wycinać uszkodzone i stare pędy po przekwitnięciu

6. Wolne miejsca między roślinami wysypmy korą

Kilkucentymetrowa warstwa kory utrudni wzrost chwastów poprzez ograniczenie dostępu światła do gruntu i zmniejszy parowanie wody z gleby oraz jej przesuszenie przez wiatr. Rozkładająca się z czasem ściółka poprawia strukturę gleby i dostarcza roślinom składników pokarmowych.

7. Odpowiednio przygotujmy i pielęgnujmy trawnik

Do minimum ograniczmy powierzchnię trawnika, wymaga on bowiem wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz strzyżenia konieczne jest systematyczne podlewanie, nawożenie, wapnowanie, piaskowanie, odchwaszczanie, napowietrzanie, grabienie i wyrównywanie brzegów. Zamiast trawnika można założyć łąkę kwietną (wystarczy posiać rośliny, które preferują taki rodzaj gleby, jaka występuje w ogrodzie, a jedynym koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie koszenie łąki kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego), posadzić rośliny zadarniające lub wykonać rabatę żwirową.

Murawę załóżmy z wolno rosnących gatunków traw (kostrzewa owcza, kostrzewa różnolistna, wiechlina łąkowa). Falisty kształt trawnika, z łagodnymi łukami, ułatwi koszenie. Na granicy murawy nie umieszczajmy krawężników ani płotków drewnianych, bo będą utrudniać cięcie. Warto natomiast ułożyć w tym miejscu pas z kostki brukowej, który nie tylko nie będzie utrudniał koszenia, ale uniemożliwi też przerastanie trawy poza granicę trawnika.

Dojrzałej trawy nie podlewajmy zbyt często, wtedy doskonale się ukorzeni i szybko będzie regenerować się po suszy.

Kupmy kosiarkę z funkcją mielenia skoszonej trawy, która rzuca pokos na trawnik. Rozdrobnionej trawy nie będzie trzeba zbierać i kompostować lub wywozić. Będzie też pełnić funkcję nawozu zielonego. Pamiętajmy jednak, że nie można stale pozostawiać ściętej trawy na trawniku, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób roślin (po 2–3 koszeniach z pozostawieniem pokosu, kolejnym razem należy go zebrać).

8. Zainwestujmy w sprzęt ułatwiający prace ogrodnicze

Warto pomyśleć o rozsiewaczu do nawozów, urządzeniu do zwijania węża ogrodowego czy przedłużaczu do kosiarki.

Niezastąpionym rozwiązaniem może okazać się system automatycznego nawadniania, który praktycznie nie wymaga obsługi, pozwala więc zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na podlewanie ogrodu. Ogród nawadniany jest za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, dobranych do rodzaju roślinności. Ich pracą kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik. System włącza się w określonym czasie, dozując właściwą ilość wody poszczególnym grupom roślin.

9. Stosujmy nawozy długo działające

Oprócz tego, że długo działają, dostarczają roślinom tyle substancji odżywczych, ile te potrzebują. Mogą to być nawozy w granulkach. Im gleba jest cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych uwalnia się z granulek. Odpowiada to zapotrzebowaniu roślin na składniki pokarmowe, bo im cieplej, tym szybciej rosną i wymagają więcej pożywienia.

Przeczytaj także:

Poradniki uprawy zostały opracowane przez ekspertów Związku Szkółkarzy Polskich.

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: elenathewise / Depositphotos

 

Autor
Jak zaplanować ogród mało wymagający? Ekspert radzi
Jak zaplanować ogród mało wymagający? Ekspert radzi
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl