Jak to zrobić?
Na takiej działce możliwe jest albo założenie nowej łąki, pozbywając się rosnących dotychczas roślin, albo wkomponowanie innych pożądanych kwiatów do istniejącego układu. W przypadku drugiego wariantu najlepszy efekt uzyska się dosiewając nasiona dodatkowych kwiatów w kilku lub kilkunastu miejscach wcześniej do tego przygotowanych - odchwaszczonych o średnicy ok. 1,5 m.
Jeśli ma Pani jednak możliwości zaorania terenu i stworzenia nowej łąki, to z pewnością warto zaprojektować własną, na której nie będzie już przypadkowych roślin. Najważniejsze jest wtedy jak najdokładniejsze pozbycie się wszystkich roślin kłączowych, np. perzu właściwego.
Warto przykryć oczyszczony teren warstwą ziemi ogrodniczej, na którą bezpośrednio wysieje się odpowiednią mieszankę nasion. Równomierny obsiew zapewnić może wymieszanie nasion z piaskiem w proporcji 1:2. Dobrze jest użyć lekkiego walca, aby nasiona przylgnęły do cząstek glebowych.
Jakie rośliny wysiać?
W skład gatunkowy mieszanki na łąkę wieloletnią, koszoną raz bądź dwa razy w roku, o dużej tolerancji w stosunku do siedliska, wchodzi m. in. jaskier ostry, firletka poszarpana, krwawnik pospolity. Pamiętajmy przy tym, że poszczególne gatunki roślin mogą wschodzić w różnym czasie, a także zakwitnąć dopiero w drugim roku po wysianiu.
Koszenie raz w roku – na przełomie czerwca i lipca – zapewnia najlepsze kwitnienie większości roślin. Dobrze założona, a następnie pielęgnowana łąka rośnie przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Capri23auto / Pixabay |