Lista prac ogrodniczych do zrobienia jesienią

Lista prac ogrodniczych do zrobienia jesienią, fot. Emmi Nummela - Pixabay

Nie zapominajmy o jesiennych pracach w ogrodzie. Choć chwasty o tej porze nie rosną tak szybko, wciąż powinno się je usuwać, by nie rozsiewały nasion, a jeśli jest sucho, nawet w czasie chłodów należy podlewać krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste, zaprzestajemy tego dopiero podczas mrozów.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
69
Spis treści
Zasilaj rośliny Wysiej niektóre kwiaty jednoroczne Sadź i rozsadzaj byliny oraz rośliny dwuletnie Posadź krzewy i drzewa Posadź cebulki kwiatowe Ochroń rośliny przed mrozem Wykop byliny i rośliny cebulowe wrażliwe na mrozy Nie zapominaj podlewać roślin Schowaj rośliny doniczkowe do do domu Zgrabiaj nadmiar liści

Coraz krótsze dni i obniżanie się temperatury oznaczają dla doświadczonych ogrodników, że już czas na działanie i doprowadzenie ogrodu do porządku. Dzielimy się naszymi ulubionymi radami, pozwalającymi zaoszczędzić czas, abyś mógł szybciej poradzić sobie z jesiennymi zadaniami.

 Zasilaj rośliny

Uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest kompost – można nim nawozić do końca listopada. Do nawożenia drzew i krzewów wykorzystać można dojrzały kompost, który rozprowadza się pod koronami roślin, lub nawozy fosforowe i potasowe. Nawozy należy rozłożyć wokół roślin koliście (najwięcej aktywnych korzeni znajduje się na obrzeżu korony), można je także płytko wymieszać z ziemią.

Uwaga! Jesienią nie stosuje się nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.

 Wysiej niektóre kwiaty jednoroczne

Wiele roślin, głównie jednorocznych (czarnuszki, chabry, maki, nagietki, gipsówki) rozkwitnie w następnym sezonie wcześniej, jeśli zostaną wysiane jesienią.

 Sadź i rozsadzaj byliny oraz rośliny dwuletnie

Od połowy września można sadzić i rozsadzać byliny – zdążą się one wtedy dobrze ukorzenić przed zimą. Od września należy też przesadzać na docelowe miejsca rośliny dwuletnie (malwy, naparstnice, bratki).

 Posadź krzewy i drzewa

Na początku jesieni można sadzić lub przesadzać niektóre drzewa oraz krzewy iglaste, a także liściaste rośliny zimozielone. Jeśli zrobimy to później, mogą nie zdążyć ukorzenić się przed nadchodzącą zimą.

Uwaga! Na glebach ciężkich ukorzenianie się może być trudniejsze – wtedy sadzenie lepiej odłożyć na wiosnę.

 Posadź cebulki kwiatowe!

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, zimujące w gruncie, można sadzić we wrześniu i w październiku. Warto zrobić to przed pierwszymi mrozami, gdyż cebule muszą mieć czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy (do połowy października posadzić należy cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, szafirków, cebulic, tulipanów, lilii oraz bulwki krokusów).

Po pierwszych przymrozkach miejsca, gdzie zostały posadzone cebulki, warto przykryć 2-4-centymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi, aby mieć pewność, że nie zmarzną zimą.

 Ochroń rośliny przed mrozem

Byliny zabezpiecza się przed mrozem jesienią, przed zamarznięciem gleby (zwykle robi się to dopiero w listopadzie). Można zrobić to przez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi, a także obornikiem. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności.

Podlane i przycięte na wysokość ok. 15 cm rośliny okrywa się także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Nasady traw wrażliwych na mróz także należy jesienią okryć gałązkami.

Niezależnie od okrywania niektóre rośliny warto chronić przez tzw. kopczykowanie, czyli obsypywanie nasady ziemią, liśćmi, korą lub trocinami – do wysokości 20-40 cm. Nawet jeśli ostra zima przemrozi pędy, na wiosnę gałęzie odbiją z dolnej, okrytej części rośliny. Tak warto zabezpieczyć hortensje, róże, powojniki, młode egzemplarze klonów palmowych i budleje.

Rośliny doniczkowe zimujące na tarasie – odpowiednio zabezpieczyć. Niewielka bryła korzeniowa, mały dopływ wody, silne wiatry, a także zimowe promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania, przez co roślina jest narażona na przemarznięcie.

 Wykop byliny i rośliny cebulowe wrażliwe na mrozy

Byliny i rośliny cebulowe (dalie, begonie, mieczyki, złocienie itd.), które nie zimują w gruncie należy wykopać, by nie wymarzły. Części podziemne – kłącza, bulwy, cebule – trzeba lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i umieścić na zimę w suchym, przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.

 Nie zapominaj podlewać roślin

W okresach suszy rośliny zimozielone należy podlewać jesienią, a później nawet zimą – przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża roślinę na uschnięcie. 

 Schowaj rośliny doniczkowe do do domu

Na jesieni, gdy temperatury zaczną utrzymywać się na niskim poziomie, należy przenieść do domu rośliny doniczkowe, które w czerwcu powędrowały z domu zdobić taras czy balkon.

 Zgrabiaj nadmiar liści

Jesienią oczywiście systematycznie grabimy liście, które rozkładając się mogą uszkadzać nasz trawnik i niektóre rośliny.

Jeśli mamy taką możliwość, warto jednak zostawiać w ogrodzie niewielkie kupki liści i gałązek – dzięki pozostawieniu takich miejsc, niektóre pożyteczne, dzikie zwierzęta będą mogły z nich skorzystać znajdując w nich swoje zimowe kryjówki (np. biedronki i jeże).

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek na podstawie tekstu Małgorzaty Cuch, zdjęcie tytułowe: Emmi Nummela/Pixabay/FreeIcon


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Bezreklam
29-09-2021 09:54
Dobry poradnik. Sporo zawarliście tam praktycznych porad, ale nie podobają mi się reklamy u Was na stronie. Czy możecie je wyłączyć?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści